Článek
Krásně vyřezávaný kousek, který je součástí první prohlídkové trasy zámku v Telči, patřil někam mezi pohodlí a malé „mučeníčko“, které ale spíš sloužilo zábavě než utrpení. Návštěvníci zámku ho mohou obdivovat v renovovaných renesančních pokojích na nedávno pro veřejnost opět otevřeného zámku.
Co ale není obvyklé, mohou si na něj dokonce sáhnout a možná se do něj posadit. Tedy ne přímo do originálu, ale do jeho zdařilé a přesné kopie, která je nově ve zpřístupněném depozitáři „Poklady za oponou“ v bývalých prostorách zámeckého pivovaru na druhém nádvoří. Chce to ale trochu odvahy, protože křeslo skrývá jedno překvapení.
Žertovné křeslo si pořídil některý z bývalých majitelů zámku ve druhé polovině 19. století jako překvapení pro své hosty. S postupujícím časem se trochu pozapomnělo, že kromě běžného usednutí mělo ještě jednu funkci. Navíc k němu neexistovala žádná dokumentace, takže když byl restaurátor starožitného nábytku a umělecký řezbář Petr Klein vyzván, zda by pro nově vznikající expozici nesestrojil novodobou kopii, čekala ho práce skoro detektivní.
„Nejprve jsem musel sám přijít na to, jak celý mechanismus vlastně fungoval,“ přibližuje svoji více než čtyřměsíční práci. „Po prozkoumání originálu, které ale bylo omezeno tím, že jsem ho nesměl rozebrat, jsem si začal dělat modely pákového mechanismu – nejprve z papíru, pak ze dřeva, a nakonec z kovu.“
Při výrobě novodobé kopie Žertovného křesla její autor zjistil, že původně šlo vlastně o technicky poměrně prosté zařízení s důmyslným systémem, který se spustí po usednutí nic netušící osoby.
„Každá jeho strana má trochu jiný rozměr, tak jsem všechno musel doměřovat po milimetrech a pořád upravovat, aby křeslo nejen vypadalo jako originál, ale hlavně, aby bylo funkční,“ vysvětluje Petr Klein, který pro novou verzi zvolil březové, jasanové a lipové dřevo, ale patinoval vše tak, aby vypadalo jako původní.
Kopie Žertovného křesla se podařila ve všech směrech – je nejen krásné, ale i funkční a toho, kdo do něj usedne, dovede opravdu překvapit. Ostatně, můžete se o tom sami přesvědčit v nové expozici telčského zámku zaměřené na poklady, které by jinak zapomenuty odpočívaly ve zdejších depozitářích. Celý proces výroby kopie je zachycen na videu, které můžete vidět přímo v expozici.
Více se dozvíte zde: