Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sestra Pia: báli se jí i esesáci

Foto: Almanach Dachau

Vzácný snímek hlavní lágrové ulice zvané Lagerstrasse, pořízený českým vězněm, redaktorem Karlem Kašákem z Prahy na podzim 1944

Poprvé jsem na zmínku o ní narazila před lety v Almanachu Dachau. Vězni o ní psali jako o ženě budící respekt, dokonce obavy i v samotných esesácích.

Článek

Bývalá ošetřovatelka, Eleonore Mayr, řečená Schwester Pia, díky osobnímu přátelství s Adolfem Hitlerem, disponovala nebývalou mocí. Stala se prodlouženu rukou samotného Heinricha Himmlera. Ten z ní v roce 1933 udělal sociální sestru pro příslušníky Waffen-SS. O rok později, na vlastní přání, se stala zdravotní sestrou v koncentračním táboře Dachau. V roce 1934 založila Řád sester. Tradovalo se, že ve zvláštním vlaku provozuje nevěstinec pro pobavení důstojníků SS a wehrmachtu, jimž dodává polské a ukrajinské vězeňkyně.

Do lágru mohla vstoupit kdykoliv. Bez doprovodu stráží. Museli se jí hlásit jak dozorci SS, tak vězni. Ani jedna z šarží si netroufala se jí protivit.

Je to stará škatule!“

Druhé „setkání“ s ní se odehrálo ve vídeňském archivu při studiu soudních spisů z roku 1972. Týkaly se příslušníků SS Franze Wunsche a Otto Grafa.

Po těžkém zranění nohy, které SS Unterscharführer Wunsch utrpěl nedaleko Vyrici pod Leningradem, byl po vyléčení poslán do Dachau. Fanatický esesák se obtížně smiřoval s faktem, že kulhá, že pro přímý boj je odepsán, že by měl být „jen“ dozorcem. Bouřlivák z podstaty se choval vzdorovitě.

S kamarádem seděli na lavičce na dvorku. Vtom se objevila rozhádaná dvojice. Sestra Pia a důstojník SS. Žena rozhořčeně šermovala rukama a cosi říkala muži, jenž před ní stál jak zmoklá slepice. Sepsula ho, nastoupila do auta a odjela. Když se důstojník otočil, spatřil nechtěné svědky. Franz se na něj zlomyslně ušklíbl. Druhý den stál v pozoru před velitelem lágru. Na základě písemné stížnosti žádal vysvětlení, proč Wunsch předchozího dne nepozdravil nadřízeného. Marně obviněný, který věděl, odkud vítr fouká, vysvětloval, že to není pravda.

Pomohla Schwester Pia. Pro Franze měla slabost. Fešný mladík, prototyp ukázkového příslušníka SS, který ostruhy získal na nejobávanější frontě, v jejích očích symbolizoval obraz správného árijce, oddaného říši a vůdci. „Uklidila“ ho do mzdové účtárny a poradila, aby požádal o přeložení. Bylo jí jasné, že pro všechny zúčastněné bude výhodnější, když Franz z Dachau zmizí.

„Je to stará škatule!“ nechal se po incidentu s Piou v přítomnosti svých kumpánů slyšet oficír navztekaný, že Wunsch se vyhnul disciplinárnímu trestu. I mezi esesáky byl značně neoblíbený. A tak se stalo, že kterýsi Schwester Pie prásknul, jak ji označkoval. Provinilec, který si pustil pusu na špacír, záhy obdržel rozkaz a odjel na východní frontu. Wunsch byl převelen do koncentračního tábora Osvětim.

Zdroj: Almanach Dachau, vydal Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých po obětech nacismu, 1946; Prozess Otto Graf und Franz Wunsch (Hauptverhandlung von 25. 4.-27. 6. 1972); Verfilmungsbuch IV, Film – Nr.: 1092-1118; Sign. -Nr.: V441/1-31 bis V569/1-5; Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes (DÖW); Eleonore Baur – Wikipedia, https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/muenchen-schwabing

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz