Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kateřina Schrattová: Z oblíbené herečky císařovou láskou, kterou mu schválila i krásná manželka Sisi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Kateřina Schrattová, která nejen svým hereckým umem, ale i svými půvaby a prostou povahou okouzlila rakouského císaře Františka Josefa I.

8. 7. 8:56

A nejen to. Císařovna Alžběta dokonce Františku Josefovi darovala Kateřinin obraz k Vánocům a jejich vztah od začátku podporovala. Chtěla osamělému manželovi vynahradit svou častou nepřítomnost a mladá herečka se císaře s radostí ujala.

Článek

Chci k divadlu!

Budoucí oblíbená umělkyně se narodila v roce 1853 jako dcera majitele papírnického obchodu v Badenu u Vídně. Spousta mladých dívek té doby se toužila stát herečkou, ale málokteré se její přání opravdu splnilo. Kateřině ano.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Svou hereckou kariéru začala v osmnácti letech. Z jejího rodného města pocházel i divadelní režisér Max Reinhardt, který proslul jako veliký inovátor.

Poprvé spatřil císař František Josef I. tehdy dvacetiletou okouzlující umělkyni už v roce 1873 při jednom jejím divadelním představení, ale na seznámení si musel počkat téměř dalších deset let, kdy vycházející hvězda působila v angažmá v různých zemích světa, mimo jiné hrála třeba v Berlíně nebo v Petrohradu.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Kromě půvabné tváře musela mít Kateřina bezesporu také talent, jinak by se nemohla stát jednou z nejoblíbenějších rakouských hereček.

Kateřina se mezitím stihla dokonce i vdát za uherského šlechtice, se kterým se jí narodil syn Anton. Manželství rozhodně nebylo šťastné a mladá herečka se od muže brzy odloučila. K rozvodu ovšem nikdy nedošlo, což bylo později, kdy už vystupovala jako císařova přítelkyně, předmětem klepů.

Náhradnice

Rok 1883 byl pro Kateřinu šťastný, jelikož získala práci snů - byla angažována do vídeňského Dvorního divadla, Burgtheateru, které financoval sám císař.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Pro rakouského panovníka byla návštěva Burgtheateru jednou z mála zábav, které si dopřával. Na představení chodil i několikrát do týdne.

František Josef si brzy nové herečky všiml a podezřele často začal navštěvovat hry, ve kterých se objevovala. Že se více než padesátiletý císař zamiloval do asi třicetileté Kateřiny neuniklo jeho manželce. Jiná žena na jejím místě by jistě žárlila, ale Sisi ne, naopak. Manželství už dávno bylo jen formalitou a císařovna si žila po svém, to ovšem neznamená, že by rakouského mocnáře neměla ráda. Dobře si uvědomovala jeho opuštěnost, když ho nechávala samotného ve Vídni a cestovala po světě. A protože mu chtěla svou častou nepřítomnost alespoň z části vynahradit, sama se angažovala a manželovu vztahu s mladší herečkou napomohla. Pro začátek mu jako dar objednala Kateřinin portrét a dala mu tak najevo, že s jeho láskou souhlasí a přeje mu ji.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Císařovnou objednaný obraz paní Schrattové namaloval Heinrich von Angeli. Vytvořil řadu portrétů, mimo jiné i Franze Josefa nebo královny Viktorie.

Dárek se jistě setkal s úspěchem, a tak později Sisi objednala u jiného mistra další podobný obraz, který od ní její manžel dostal k Vánocům.

Manželova láska manželčinou přítelkyní

Aby císařovna předešla pomluvám, udělala z mužovy lásky svou oficiální přítelkyni, kterou navštěvovala, někdy dokonce společně s císařem. Ovšem klepům o milostném vztahu Františka Josefa a vdané herečky se nezabránilo. Na veřejnosti se plachý panovník neodvažoval ke Kateřině přiblížit, ovšem v soukromí se scházeli často. Dokonce spolu s císařovnou a jejich nejmladší dcerou Marií Valerií pravidelně obědvali v jejich sídle v Hofburgu.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

I když Alžběta manželovu vztahu s Kateřinou přála a zřejmě na ni nežárlila, neodpustila si ji ve své básni ironicky nazvat ,,tlustým andělem".

Z oblíbené umělkyně se brzy stala velice zámožná dáma, jelikož ji její zamilovaný obdivovatel při každé příležitosti zahrnoval drahými šperky. Kateřinina sbírka klenotů se stala jednou z nejbohatších v monarchii. Nezdráhal se za ni také platit vysoké hráčské dluhy z Monte Carla, ale co by pro svou lásku neudělal. Byla to totiž právě ona, se svou nekomplikovanou povahou, kdo mu dal konečně pocit tepla domova, který mu jeho přecitlivělá, melancholická a na cestách věčně bloudící manželka nikdy dát nemohla.

Přátelé až do konce

Po smrti rakouské císařovny už tento vztah nikdo nezaštiťoval a Kateřinino postavení u dvora se změnilo. Dokud byla oficiální císařovninou přítelkyní, okolí ji tolerovalo. Nyní se ale naplno rozjela síť pomluv o jejím mileneckém vztahu s Františkem Josefem. Sama Alžběta tuto situaci předpokládala a v minulosti své nejmladší dceři svěřila, že by si přála, aby se po její smrti manžel oženil právě s paní Schrattovou. To ale nebylo možné, jelikož Kateřina byla stále vdaná, a když její odloučený muž v roce 1909 zemřel a ona se stala volnou, její vztah s císařem už dávno nebyl tak intenzivní jako dřív.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Rakouský císař na procházce se svou přítelkyní. Měl rád její nenáročné povídání o běžných věcech a rád k ní chodil na bábovku k snídani. Odpočinul si.

Jemu bylo už 79 let a jí téměř 56. Vídali se už jen zřídka a do konce panovníkova života si vykali. Sice se v té době šířily senzační zprávy o jejich utajené svatbě, ale žádné důkazy tomu nenasvědčují. Kateřina Schrattová tak navždy bude jen císařova společnice v jeho osamělém životě a drahá přítelkyně, jak ji s láskou nazýval. Ani to však není málo.

Foto: Česká televize

O neobvyklém začátku vztahu císaře s mladou herečkou pojednává i díl z televizního cyklu Z hříček o královnách. Kateřinu zde hraje Hana Maciuchová.

Zdroje:

HAMANNOVÁ, Brigitte. Alžběta-Císařovna proti své vůli. Praha:Brána, 2002. ISBN 80-7243-153-6

WAGNER, Wilhelm J. Rakousko-Uhersko:Monarchie slovem i obrazem. Praha:Euromedia Group, 2019. ISBN 978-80-7617-585-3

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz