Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dcera démonického Rusa Maria Rasputinová žila chvíli i v Praze. Poté v cirkuse krotila lvy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Maria Rasputinová, dcera legendami opředeného ruského mnicha a mystika Grigorije Jefimoviče Rasputina

6. 8. 16:17

Z malé vesničky na Sibiři se díky svému otci dostala až do nejvyšších pater lidské společnosti. Přátelila se s carovými dcerami a užívala si výhod svého příjmení. Pád dolů byl o to strmější a Maria byla ráda, že si zachránila holý život.

Článek

Do víru velkoměsta

Jejího otce znal v Rusku každý. Grigorij Rasputin se z negramotného vesnického léčitele a mnicha stal důvěrným přítelem ruské panovnické rodiny. Pocházel ze vsi Pokrovskoje, kde se v roce 1898 narodila i jedna z jeho dcer. Dostala jméno Matrena a její matkou byla Rasputinova manželka Praskovja. Když se její otec usídlil v Petrohradě, vzal si Matrenu a její mladší sestru Varvaru k sobě. Chtěl, aby se z nich staly dámy velkého světa. Dívky ze zapadlé vsi se najednou ocitly mezi tehdejší společenskou smetánkou. Matrena začala navštěvovat soukromou školu a brzy si na nový život ve velkoměstě zvykla. Změnila si jméno na lépe znějící Maria, aby snáze zapadla mezi své nové bohaté přátele.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Maria svého otce zbožňovala. Pocházela ze sedmi sourozenců, ale jen tři z nich se dožili dospělosti.

Rychle pryč

Ale idylka neměla trvat věčně. Blížila se totiž první světová válka a s ní i konec starého Ruska. Mariin otec si přál, aby se provdala za jeho stoupence a následovníka Borise Solovjeva. Nelíbil se jí a ona jemu také ne, jak si stačil poznamenat do svého deníku. Přesto byla svatba a Maria se stala v roce 1917 vdanou paní. To už byl ale Grigorij Rasputin po smrti a v Rusku začalo být až moc nebezpečno. Po bolševické revoluci uprchla Maria s manželem do Francie. Uprchlíci mohli být rádi, že se ze své domoviny dostali živí. Mnozí takové štěstí neměli. Doba byla zlá.

Z restaurace do lví klece

Cesta do Francie byla dlouhá a náročná. Na nějakou dobu se dokonce dcera zavražděného Rasputina usadila i v Praze. Otevřeli si tam s manželem svou vlastní ruskou restauraci, ale podnikání jim nešlo tak dobře, jak mysleli, a proto pokračovali zas o kus dál. Mezitím se jim narodily dvě dcery, které bylo potřeba uživit, a tak Boris pracoval tam, kde to šlo. V továrně na mýdlo i na vrátnici. Dostihla ho ale tuberkulóza, na kterou ve dvacátých letech zemřel a Maria se stala vdovou se dvěma dětmi na krku, proto neodmítla nabídku, aby tančila v kabaretu. Její slavné jméno bylo lákadlem samo o sobě a další pracovní příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. A tak se z ní stala cirkusačka, která měla číslo s poníky, nebo později v Americe dokonce i odvážná krotitelka šelem, která se nebála být v aréně spolu se lvy, tygry, leopardy, pumami anebo s medvědy. A právě jeden takový medvěd ji napadl a potrhal. Měla štěstí, zachránili ji totiž kolegové, kteří nebezpečné zvíře zahnali.

Foto: Taksen/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Její jméno táhlo a spolehlivě přilákalo zvědavé diváky, kteří chtěli na vlastní oči vidět, jak dcera Rasputina tančí nebo krotí lvy.

Američanka na dávkách

Maria Rasputinová se v roce 1940 ještě jednou provdala, a i když manželství vydrželo jen šest let, získala díky němu americké občanství a mohla tak ve Spojených státech zůstat až do konce života. Na svého kontroverzního otce nezapomněla a vydala o něm tři knihy pamětí, ve kterých ho idealizuje a obhajuje před světem. Bývalá společnice carových dcer, která ochutnala, jaký je život v luxusu, se ve stáří musela spokojit se sociálními dávkami a občasnými přivýdělky za hlídání dětí nebo výuku ruštiny. Dcera démonického Rasputina, který je stále i po tolika letech kontroverzní postavou ruské historie, zemřela v roce 1977 v Los Angeles. Až do konce života se snažila ospravedlňovat svého otce, o kterém tvrdila, že většina negativních věcí kolem něj byla vymyšlena jeho nepřáteli.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Prodej knih a rozhovory do médií přinášely alespoň nějaké peníze. Maria byla ke konci závislá na sociálních dávkách. Z carského dvora na americké dno.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz