Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ruská princezna Anastázie: Díky otci nového britského krále Karla skončily spekulace o její smrti

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto

Už za krátký čas po hrůzném masakru celé její rodiny se začaly vynořovat zvěsti, že toto řádění bolševiků jako jediná přežila. Nepřežila. Kvůli své tragické smrti byla dokonce prohlášena za svatou.

Článek

Veselá princezna

Narodila se v roce 1901 jako ruská velkokněžna poslednímu carovi Mikulášovi a jeho ženě Alexandře, která se do této obrovské země přivdala ve svých 22 letech. Pocházela z Německa a Rusko přijala za svou vlast, ani to jí ale nepomohlo, aby v očích obyvatelstva stále nebyla nenáviděnou cizinkou.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Princeznina matka Alexandra pobývala před sňatkem s carem na britském královském dvoře u své babičky, kterou nebyl nikdo jiný než královna Viktorie.

Anastázie byla nejmladší ze všech čtyř carových princezen a okolí ji znalo jako veselou a divokou dívku, která vymýšlela samé nezbednosti. Díky tomu si vysloužila přezdívku Rarášek. Vyrůstala v harmonickém rodinném prostředí a když se Mikulášovi konečně narodil i následník trůnu, byl šťastný a Alexandra si jistě oddychla, že po čtyřech dcerách konečně splnila svou povinnost a dala vlasti syna a budoucího panovníka.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Rodinná idylka malé Anastázie s matkou. Po narození bratra se ale carevna soustředila už jen na to, jak ho zachránit. Byl totiž nevyléčitelně nemocný.

Radost se ale brzy změnila v nikdy nekončící strach celé rodiny o malého prince. Po matce totiž zdědil smrtelnou nemoc hemofilii. Navíc se blížila válka, která měla obrátit starý svět vzhůru nohama a která se pro Anastázii stane osudnou.

Vězni ve vlastním domě

V roce 1917 v Rusku padla monarchie, car abdikoval a nová vláda držela celou vznešenou rodinu v domácím vězení v Carském Selu - jejich letní rezidenci u Petrohradu.

Foto: Wikimedia commons/volná licence

V Carském Selu se nacházela i slavná Jantarová komnata, která má nedozírnou hodnotu a od konce druhé světové války je nezvěstná.

Po bolševické revoluci byla Anastázie s rodinou přemístěna do Jekatěrinburgu, kde je ubytovali v bývalém kupeckém domě, který jeho majiteli noví vládci zabavili a který se stal dějištěm obrovské tragédie.

Drahokamy je zachránily od kulek, od bajonetů už ale ne

Na základě tajného rozkazu odvedli v noci ze 16. na 17. července 1918 bolševici teprve sedmnáctiletou ruskou princeznu i s rodiči a sourozenci do sklepení domu, ve kterém je věznili. Kromě rodiny tam byli ještě odvlečeni jejich dva sloužící, kuchař a rodinný lékař. Nikdo z nich onu hrůznou noc nepřežil. Všichni byli rozstříleni smrští smrtících kulek.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Těžko si lze představit utrpení, které musela teprve sedmnáctiletá Anastázie prožít. Vrazi neměli slitování s nikým.

Anastázie i její sestry však k údivu vrahů stále žily! V šatech totiž měly každá zašitý až kilogram diamantů, které kulky od jejich těl odrážely. Jejich utrpení se díky tomu prodloužilo, protože vojáci se následně chopili bajonetů a všechny přeživší ubodali.

Zázrak nebo podvod?

Už brzy se začaly světem šířit zvěsti, že ruská princezna Anastázie popravu přežila a dokonce se v následujících letech objevují dívky, které tvrdí, že to ony jsou zachráněná a přeživší velkokněžna. Jistá mladá žena, která chtěla v roce 1920 spáchat sebevraždu skokem do vody a po tomto incidentu údajně ztratila paměť a byla zavřena do berlínského blázince, se začala rozpomínat na detaily ze života dcery posledního ruského monarchy.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Žena známá pod jménem Anna Anderson byla duševně nemocná a zřejmě opravdu sama věřila tomu, že je přeživší ruská velkokněžna Anastázie.

Většina lidí, kteří však princeznu znali, se shodli, že tato žena je podvodnice. Přesto se našlo spoustu lidí, kteří jí věřili. Později se ukázalo, že ona žena je polská dělnice, která trpí duševní nemocí.

Princova krev jako důkaz

Veškeré spekulace o tom, jestli je vůbec možnost, že by některý člen zavražděné rodiny mohl tu děsivou noc přežít, utnul až nález těl v sedmdesátých letech, která bolševici po vraždě zakopali v mělkém hrobě. Pořád ale chyběla dvě těla. I ta se později našla v druhém hrobě nedaleko místa prvního nálezu. Aby se s definitivní platností mohl případ vraždy carské rodiny uzavřít, bylo potřeba provést test DNA. A pravda skutečně po tolika letech vyšla najevo, a to i díky manželovi nedávno zemřelé britské panovnice Alžběty a otci nynějšího krále Karla III. Nalezené ostatky skutečně patřily carské rodině. Princ Philip, vévoda z Edinburghu, poskytl vzorek krve a dopomohl tím k objasnění tohoto dávného zločinu.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Manžel zesnulé britské královny dopomohl k objasnění vraždy. Výsledky vyšetřování byly představeny v roce 2018 u příležitosti stého výročí případu.

Proč právě on? Byl totiž přímým potomkem carevniny sestry. Naděje, že by mladá Anastázie mohla řádění bolševiků z oné noci přežít, už není. Přesto by jistě bylo hezčí věřit, že ano?

Víte, že i u nás sehrála analýza DNA významnou roli při vyšetření jedné historické domněnky ohledně původu naší nejslavnější spisovatelky? Byla dcerou známé šlechtičny, nebo nebo ne?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz