Hlavní obsah
Rodina a děti

První den ve školce: Na co se připravit a jak to co nejlépe zvládnout

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

17. 8. 11:21

Září už pomalu klepe na dveře a nervozita rodičů nových školkáčků roste. Blíží se den, kdy vaše dítě poprvé vstoupí do mateřské školy a vy si už teď děláte starosti, jak to zvládne? Důležitá je trpělivost a včasná příprava.

Článek

Vítejte ve školce

Povinná docházka do mateřské školy platí pro děti od pěti let, nicméně většina školek přijímá děti od tří let. Výjimečně a po posouzení ředitele mohou přijmout již dítě dvouleté. O přijetí k předškolnímu vzdělávání rozhoduje kromě věku dítěte především místo jeho bydliště a také splnění povinného očkování, které ovšem nemusí mít děti, pro které je docházka již povinná. Nově příchozí žáček by měl reagovat na své jméno a měl by umět vyjádřit své potřeby. A žádné pleny ani dudlík! Dítě by naopak mělo zvládat chodit na záchod, samostatně jíst i pít a třeba také chodit do a ze schodů. S oblékáním jim většinou ještě pomáhají paní učitelky, ale brzy by to měly zvládat sami. Trénovat můžete doma už teď.

Foto: pixabay.com

Mateřské školy pořádají i dny otevřených dveří, což je vhodná příležitost k tomu, aby to tam děti mohly ,,omrknout“.

Povídejte si

Právě včasná příprava hraje důležitou roli v tom, jak budou první dny ve školce probíhat. Jisté je to, že to bude období náročné pro všechny zúčastněné - děti, rodiče i učitelky. Přeci jen jde o obrovskou změnu v životě rodiny. Dítě bude muset pravidelně vstávat a docházet do cizího prostředí, kde bude zůstávat určitý čas bez rodičů, což je velmi psychicky náročné. Někdy ovšem více pro samotné rodiče, než pro žáčka. Každé dítě je jiné a proto také každé zvládne svůj velký den jinak. Důležité ale je se na celou novou situaci předem připravit. O školce dítěti vyprávějte už dlouho předem, přičemž zmiňujte hlavně ty pozitivní věci. Mluvte o hodných učitelkách, o hračkách a o kamarádech, které si ve školce najde. O procházkách a hrách, o dobrých obědech i nových činnostech, na které se může těšit. Už při zápisu do mateřské školy je dobré vzít svou ratolest s sebou, aby na vlastní oči viděla prostředí, které už jí potom nepřijde až tolik cizí. Také se spolu můžete k budově školky vydat na procházku a cestou si o ní vyprávět. Když dítě bude předem vědět, kam jde a co ho tam čeká, nebude to pro něj poprvé takový šok.

Foto: pixabay.com

Ve školce se budou děti věnovat i kreativním činnostem, což většinu z nich bude bavit. Některé výkresy se ve školce vystaví, jiné si vezmou děti domů.

Bačkůrky a pláštěnka

Nařiďte si budík a přivstaňte si. Alespoň prvních pár dnů. Nebudete nervózní a ve spěchu a v klidu budete moci vaše dítě odvést do školky, chvíli tam s ním pobýt, podívat se společně po chodbách, kde bývají vystavené obrázky žáků. Budete mít dostatek času na převléknutí i na to, abyste našli svou značku nebo svou skříňku. Když dítě uvidí, že nikam nespěcháte, uvolní se a nebude mít strach, že mu každou chvíli utečete. Také nezapomeňte včas sbalit věci, které si máte do školky přinést s sebou. Tento seznam většinou dostanete u zápisu anebo bývá dostupný na internetových stránkách zařízení. Každá mateřská škola má svůj vlastní soupis toho, co musí rodiče obstarat. Některé věci jsou však všude stejné. Bačkůrky, které si dítě umí samo obout, náhradní oblečení, když by se polilo nebo počůralo, holínky s pláštěnkou a pyžamo, pokud bude zůstávat i na odpolední spánek. Některé školky chtějí po rodičích například i desky na výkresy nebo vlastní povlečení či toaletní papír. Všechny věci, které ve školce zůstanou, podepište jménem dítěte, popřípadě jeho značkou, kterou budou spíše schopné rozpoznat mezi jinými.

Zvládnete to!

První den ve školce vás možná překvapí, možná zklame. Hlavně nepropadejte panice, když vše nepůjde podle plánu. Je docela možné, že vaše dítě ve školce odmítne zůstat, bude plakat nebo se vztekat. Důležité je vydržet, brečí skoro všichni. A jak tvrdí většina učitelek, každé dítě si zvykne. Aby se cítilo co nejlépe, oblékněte ho do pohodlných věcí. Oblíbené tričko mu zlepší náladu a můžete s sebou vzít i plyšového kamaráda, panenku nebo autíčko. Se známou hračkou z domova si nepřijde v cizím prostředí tolik samo. Pro svůj klid se můžete domluvit s paní učitelkou, že jí během dne zavoláte, abyste věděli, jak na tom vaše dítě je. Většina dětí se prý za chvíli uklidní, i když při odchodu svých rodičů měla hysterický záchvat. Možná se vám teď při myšlence na první školkový den svírá žaludek, je ale pravděpodobné, že za čas už se váš potomek bude každou neděli netrpělivě těšit na pondělní ráno. Přeji vám to!

Foto: pixabay.com

Oblíbená hračka navodí pocit bezpečí. Někdy dítěti pomůže i ujištění, že pro ně v určitou dobu přijdete. Třeba po obědě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz