Hlavní obsah
Lidé a společnost

Rebelka na vídeňském dvoře: Z milované vnučky císaře pána soudružkou, která jezdila Rolls-Roycem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto

4. 7. 10:56

Dědeček jí dovolil téměř vše. Byla přeci jediným dítětem jeho tragicky zemřelého syna. Prosadila si i svatbu s milovaným, avšak málo urozeným mužem, kvůli kterému ztropila pořádný skandál, když na jeho milenku vytáhla revolver a vystřelila.

Článek

Každé přání splněno

Oblíbená vnučka rakouského císaře Františka Josefa I. se narodila roku 1883 jako Alžběta Marie, ale nikdo jí neřekl jinak než Erži, což je maďarská zdrobnělina jejího jména. Byla jedinou dcerou korunního prince Rudolfa a jeho belgické manželky Stefanie.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Malá Alžběta si mohla k císaři dovolit to, co nikdo jiný. Směla ho tahat za vousy a hrát si s jeho řády. Stala se mocnářovou nejoblíbenější vnučkou.

Po tragédii v Mayerlingu, kdy její otec zastřelil nejprve svou milenku Mary a potom i sebe, byla pětiletá Alžběta svěřena do poručnictví svého dědečka císaře. Tak si to Rudolf přál a zároveň svou dceru ustanovil jedinou dědičkou svého obrovského majetku. Po smrti krásné císařovny Sisi, která byla její babičkou, zdědila mladá dívka další velké jmění a když se k tomu všemu přidalo velkolepé věno od císařského dědečka, stala se Alžběta pohádkově bohatou nevěstou.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Erži byla od malička svéhlavá a stejně jako její otec se i ona stavěla do opozice vůči vídeňskému dvoru. Stala se z ní extravagantní a rozmarná žena.

Vytoužený princ

Hned na Alžbětině prvním dvorním plese okouzlil mladou dívku šarmantní důstojník a k tomu i princ Otto Windischgrätz a Erži měla jasno- buď on, anebo žádný jiný! Ovšem její vyvolený už jednu snoubenku měl, ale císařova vnučka věděla, že i tentokrát dostane to, co chce. František Josef byl stále zdrcený ze sebevraždy jediného syna, a když před ním začala zamilovaná Alžběta mluvit o tom, že ani ona se, stejně jako její otec, smrti nebojí, svatba nakonec přeci jen byla. Ale štěstí novomanželce nepřinesla.

Foto: pixabay.com

Císařova vnučka byla krásná, štíhlá a vysoká žena se záplavou světlých vlasů. Přesto na svého muže extrémně žárlila a dokonce ho sledovala.

Za milenkou s revolverem

I když se Alžbětě a Ottovi narodily čtyři děti, jediným východiskem z nešťastného manželství plného oboustranných nevěr a skandálů byl pro ni rozvod, který však byl možný až po dědečkově smrti. Mezitím se v mladém manželství odehrála scéna, která málem skončila tragédií a ve které v jedné z hlavních rolí figurovala oblíbená česká zpěvačka. Ottovou milenkou se totiž stala operetní subreta Marie Zieglerová, na kterou zhrzená manželka dokonce vytáhla revolver a postřelila ji.

Foto: archiv Národního divadla/operetní subreta Marie Zieglerová

Operetní hvězda Marie Zieglerová se narodila v Praze, ale krátce působila i v Plzni nebo Brně. Jako jedna z prvních žen vlastnila osobní automobil.

Stejně jako u sebevraždy jejího otce, i zde se celá aféra tutlala, dokud se o ní známá pěvkyně Marie nezmínila v jednom rozhovoru pro americké noviny, když ve Spojených státech pobývala na svém turné.

Láska navzdory společenským bariérám

Po pádu monarchie a ztrátě všech titulů se z Alžběty stala nadšená sociální demokratka. Právě tato strana jí totiž pomohla v těžké době po rozvodu, kdy ji chtěl manžel připravit o děti. Dokonce si mezi sociálními demokraty našla novou lásku, učitele a politika Leopolda Petzneka, kterého si po druhé světové válce vzala za muže. Stále si ale zachovávala svůj styl života jako před převratem. Bydlela v jednom z vídeňských paláců se spoustou sluhů kolem sebe.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Díky svému členství v sociálně demokratické straně se vnučce Františka Josefa začalo přezdívat „Rudá arcivévodkyně“.

Císařova vnučka soudružkou

Alžbětin otec pro ni byl po celý život vzorem a ideálem, kterému se chtěla vyrovnat. Stejně jako on smýšlela liberálně a sociálně. Nesouhlasila s pro ni nezaslouženými výhodami šlechty, což je ale v protikladu s jejím aristokratickým a luxusním způsobem života. Vždyť na tradiční prvomájový průvod přijela svým drahým nablýskaným Rolls-Roycem. Jediná dcera nešťastného korunního prince Rudolfa zemřela v roce 1963, celých 45 let po pádu monarchie, jejíž bývala kdysi součástí.

Víte, že Alžbětina babička, legendární rakouská císařovna Sisi, říkala o její matce Stefanii, že vypadá jako škaredý velbloud? A že své snaše dávala za vinu Rudolfovu sebevraždu, kdy s sebou na smrt vzal i svou teprve sedmnáctiletou milenku Mary Vetserovou?

Zdroje:

EGGHARDTOVÁ, Hanne. Sisi a její děti. Praha:Ikar, 2013. ISBN 978-80-249-2277-5

HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Praha:Brána, 2001. ISBN 80-7243-109-9

MARKUS, Georg. Causa Mayerling. Praha:Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0415-4

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz