Hlavní obsah

Foltýn není vhodnou osobností pro vedení komunikace státu. Společnost zbytečně rozděluje

Foto: Pixabay

Zamykání diskuzí.....

Vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn se v posledních měsících stal jedním z nejvýraznějších symbolů přístupu současné vlády ke komunikaci s veřejností.

Článek

A bohužel – podle všeho i jedním z těch, kteří důvěru občanů spíše podkopávají, než budují.

Jeho působení v čele tzv. stratkomu (strategické komunikace státu) ukazuje, že k vedení vládní komunikace je zapotřebí nejen odborná kvalifikace, ale i osobnostní zralost, přirozená autorita a schopnost vnímat nálady společnosti.

To vše Otakar Foltýn, podle mého komentátorského soudu, postrádá.

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM se 54 % občanů více obává zásahu do voleb ze strany vlastní „Fialové“ vlády než ze zahraničí.

To je více než alarmující. Nejde přirozeně o číslo, které by vzniklo samo od sebe – je to přímý důsledek způsobu, jakým tato vláda komunikuje. Jak Fialův kabinet nevhodně a nedbale přistupuje k informování veřejnosti. A jak team ze Strakovy akademie vnímá kritiku.

Namísto otevřeného dialogu se lidé setkávají s moralizováním, nálepkováním a snahou o monopolizaci pravdy. Pod hlavičkou boje proti dezinformacím se často vytváří nové příkopy, a ne mosty. Společnost je čím dál více polarizována a polarizována.

Těm, kteří si dovolí mít jiný názor než vládní linie, je často podsouván úmysl „podkopávat demokracii“.

A právě tento přístup zosobňuje pan Otakar Foltýn. Přístup, který nemá s demokratickým vedením komunikace mnoho společného. Namísto toho, aby se snažil s lidmi mluvit, často spíše určuje, co smí být řečeno a co už ne.

Dobrý premiér či ministr přitom má komunikovat sám – přímo, zdvořile a hlavně srozumitelně. Žádné „vysílání signálů“, jak na konferenci s doktorandy.

Ergo kladívko, není přece možné se zbaběle schovávat za „týmy odborníků“, jejichž legitimita není potvrzena volbami.

Jestliže vláda cítí potřebu zřizovat útvary pro řízení komunikace, něco dělá špatně – ztrácí přirozený kontakt s lidmi. A to neplatí jen pro dnešní Česko, psal bych to za jakékoliv vlády.

Opozice, konkrétně hnutí ANO, již avizovala, že pokud vyhraje volby, post vládního koordinátora strategické komunikace a jeho tým zruší. A dává to smysl.

Ne proto, že by nebylo třeba mluvit s lidmi. Ale z legitimního důvodu, že komunikace nemůže být řízena centrálně jako nějaká propagandistická kampaň. Musí být lidská, otevřená a důvěryhodná.

Závěrem

Chceme-li skutečně bránit demokracii a svobodu projevu, nemůžeme začínat tím, že ji omezujeme. Anebo dokonce nadáváme oponentům. To je zásadní profesionální chyba. Z takto chybného základu už žádný zdravý demokratický dům nevyroste.

Pan Foltýn možná chtěl být „strážcem pravdy“. Výsledek je však opačný: nedůvěra roste, společnost se dál štěpí a demokratický diskurz trpí. A to je vizitka, kterou si žádný koordinátor komunikace ani předseda vlády přece nemůže přát.

(psáno pro deník Právo)

Anketa

Otakara Foltýna
nesnáším
100 %
neznám
0 %
miluji
0 %
nevím
0 %
je to komunikační Bůh
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz