Článek
Nicméně je kulturním fenoménem, že v každé české, moravské i slezské rodině se připravuje prostě jinak. Co rodina, to jedinečný, po generace osvědčený recept.
V různorodosti je bohatství
Kdybych byl Halina Pawlowská, Kateřina Tučková nebo dokonce Michal Viewegh, tak bych možná mohl napsat – co rodina, to je jedinečný salátový příběh. Jsou známy děsivé „story“ , kdy odehnali z rodiny budoucí nevěstu, která chtěla znesvětit bramborový salát celerem. Považte prachsprostým celerem!
Naopak zase jsou známy případy, kdy se prolomily tlusté rodinné ledy, tchýně našla společnou řeč se snachou (či dokonce zetěm) právě díky zdařilému bramborovému salátu.
Snad se shodneme, že klíčový je výběr vhodných brambor. Preferujeme zejména varný typ „A“ (např. Marabel). Dále pak symfonii vynikajícího salátu komponuje strategická a vyvážená kombinace zeleniny a dobře ochucená majonéza nebo jiná zálivka.
Babi, jakou zeleninu?
Zčerstva začneme zákonitě tou čerstvou. U nás v rodině se tam dává - mrkev, petržel, celer. Jistě teď již slyším oponenty – autore, kde je cibule?
Za roky příprav se mi osvědčilo, že čerstvou cibule raději nikdy. Raději nakládanou, čerstvá cibule totiž zkracuje dobu trvanlivosti salátu. O kolik procent přesně, to vám neřeknu, nejsem profesorka matematiky, ale je to tak.
Oxidací cibule hořkne a po pár hodinách či dnech nám postupně prostě pokazí celý sváteční salát.
Jak Medvěd již konstatoval v článku výše, co do salátu patří či nikoliv, je věčným námětem svárů. Dokonce jsem se během života setkal s odpůrci mrkve a považte, dobří lidé, i nevinné petržele. Já jsem tým PETRŽEL, ta prostě nesmí chybět. Samozřejmě úplně nadrobno nakrájená.
A nyní sektor zeleniny nakládané. Ať si odpůrci a odpůrkyně z řad moderních fyzických osob říkají, co chtějí, ale nakládaná zelenina bramborový salát vždy skvěle ochutí, bez ní to vážně není ono.
A to nejen výše zmíněná nakládaná cibule. Nezapomínejme, že u ní není, pro někoho – zejména chlapy, otravná práce s čištěním, krájením a vařením zeleniny. Nadto u „nakládanky“ nemáme logicky další náklady na energie, což je ekologické i ekonomické.
Jakou nakládanou zeleninu tedy možnou použít do salátu?
Zpravidla jde o okurky, mrkev, hrášek a již zmiňovanou cibuli. Jsou prý lidé, kteří do bramborového salátu dávají i kukuřici, to bych tam opravdu nikdy nepřidal.
Pro začínající kuchaře a kuchařky – dnes existují přímo zeleninové směsi nakládané nebo mražené zeleniny přímo nazvané: Směs na bramborový salát.
Samozřejmě pokud má Vaše rodina nějaké speciální požadavky, tak s univerzální směsí z Kauflandu či Billy neuspějete.
Naopak za nesmysl pokládám přidávat do bramborového salátu párky nebo jiné uzeniny. Salát má být příloha k masu, takže je hloupost, aby obsahoval uzeniny či dokonce uzené maso.
A nyní již základní recept:
A jdeme na to!
1. Brambory typu A uvaříme ve slupce, nejlépe ještě vlažné oloupeme.
2. Očištěnou zeleninu uvaříme a necháme vychladnout. Uvařenou kořenovou zeleninu scedíme a zchladíme krátce v ledové vodě, abychom zabránili ztrátě barvy a zastavili měknutí zeleniny.
3. Zeleninu i brambory nakrájíme na malé kostičky a dáme do mísy.
4. Přidáme na kostičky nakrájené okurky, majonézu (někdo dává i kremžskou či dijonskou hořčici), osolíme, opepříme a promícháme.
5. Přilijeme lák z okurek a přidáme nadrobno nakrájenou nakládanou cibuli.
6. Promícháme a jemně vmícháme na kostičky nakrájená vejce „na tvrdo“ (někteří snobové prý dávají i křepelčí vejce).
7. Dochutíme solí (hipsteři možná použijí sůl himalajskou), pepřem a necháme minimálně 8 hodin v chladu uležet. Čím déle, tím lépe.
---------------------------
Závěrem
Bramborový salát je jako svíčková. Co česká a moravská rodina, to originál.
Napište nám, prosím, do komentářů, co podle vás v bramborovém salátu nesmí chybět a co byste tam naopak nikdy nedali.