Hlavní obsah

Kdo paralyzuje sněmovnu, kdo paralyzuje debatu? Mluvit smí jen někdo?

Foto: Pixabay

Text pana Pokorného musel rozčílit demokraty všeho věku, z celé republiky.

Text pana R. Pokorného musel rozčílit demokraty všeho věku, z celé republiky. Jelikož nedemokraticky neumožňuje diskuze pod svými články, musím opět reagovat tímto samostatným textem.

Článek

Článek Richarda Pokorného „Kdo paralyzuje jednání Poslanecké sněmovny, nepatří do jejího vedení“ nese silný náboj, avšak při bližším pohledu vykazuje spíše předsudečnou rétoriku než věcnou analýzu.

Pokorný zase ostře (až bezhlavě) kritizuje opozici, především hnutí ANO, za obstrukce, a volá po tom, aby její představitelé opustili vedení Poslanecké sněmovny. Tento názor však postrádá hlubší pochopení role opozice a mechanismů demokratického fungování parlamentu.

Demokracie potřebuje obstrukce - to říká i ústavní soud

Obstrukce nejsou příjemné, ale jsou legitimním nástrojem opozice ve chvíli, kdy se cítí být přehlížena nebo potlačena. Pokorný je označuje za paralyzování demokracie, ale přehlíží fakt, že právě obstrukce mohou být jedním z posledních prostředků, jak opozice upozorňuje na problémy, které vládní většina nechce řešit, nebo na návrhy, které jsou přijímány bez širší diskuse.

V demokratickém systému nemůže být opozice redukována na „hlasovací stroje,“ jejichž úkolem je pouze pasivně přihlížet krokům vlády. Poslanecká sněmovna není fabrika na zákony, ale místo, kde by měla probíhat skutečná diskuse. Jestliže vláda nerespektuje roli opozice, není divu, že se opozice uchýlí k razantním prostředkům, jako jsou právě obstrukce.

Politická rétorika místo argumentace

Pokorný ve svém článku obviňuje hnutí ANO z destruktivního přístupu a paralýzy parlamentu, aniž by ovšem přiznal, že odpovědnost za současnou polarizaci nenese pouze opozice. Vládní většina, místo aby hledala konsensus, často prosazuje své návrhy silou, čímž vytváří napětí a podporuje radikalizaci politického prostředí.

Pokud vládní koalice ignoruje připomínky opozice a odmítá kompromisy, není to demokracie, ale majoritní diktát. Jak může být parlament funkční, když vládní strany odmítají uznat legitimní roli opozice? Pokorného výzva k odstranění představitelů opozice z vedení sněmovny by v praxi vedla k ještě větší marginalizaci opozice, což je zcela v rozporu se zásadami demokratického fungování parlamentu.

Kdo skutečně paralyzuje demokracii?

Pokorný správně upozorňuje na frustraci veřejnosti z vleklých parlamentních jednání, ale není to jen opozice, kdo přispívá k této situaci. Vládní koalice často předkládá kontroverzní zákony bez dostatečné přípravy, což vyvolává nutnost zdlouhavé debaty. Je to právě vláda, která by měla být zodpovědná za hledání cest ke konsenzu, nikoli za vyostřování konfliktů.

Závěr: Obstrukce nejsou zločin, ale součást systému

Článek Richarda Pokorného staví opozici do role viníka, aniž by zohlednil širší kontext fungování parlamentu. Demokracie je složitý proces, který zahrnuje i konflikty a obstrukce. Namísto snah o marginalizaci opozice by se vládní většina měla zaměřit na budování dialogu a respektování pravidel hry.

Pokud se místo hledání kompromisů budeme snažit umlčet opozici, ocitneme se na cestě k systému, kde se o zákonech rozhoduje rychle, ale bez diskuse a demokratické kontroly. A to by byla skutečná paralýza demokracie.

Anketa

Má mít opozice zastoupení ve vedení PSP?
Ano, žijeme přece v demokracii
88,2 %
Ne - nerušit, vládneme!
0 %
Nevím
0 %
Vaše starosti bych chtěl mít, mne více zajímá z čeho zaplatím zubaře a kolik stojí máslo.
11,8 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.

PS - na Pokorného dryáčnické „metafory“ s „Vodkáčky“ a pod., snad žádný seriózní a vážný člověk nereaguje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz