Článek
Mělo by být o pomoci České vlády Ukrajině celostátní referendum?
V současné době jsme svědky (dle některých bezprecedentního) přesunu veřejných financí z českých kapes na podporu Ukrajiny.
Již dnes tato pomoc dosahuje astronomických 150 miliard korun, což nás činí čtvrtou nejvíce pomáhající zemí v Evropě (přepočteno na hlavu) .
Zatímco vláda Petra Fialy tento stav považuje za svou morálně-neotřesitelnou povinnost, je naprosto zřejmé, že o tomto masivním vyvádění peněz do zahraničí nikdy neproběhla žádná hlubší seriózní diskuse.
Natož, aby k tomu občané (čti daňový poplatník) dali svůj mandát v referendu.
Kde se vzal tento politický bianko šek?
Ani jedna z vládních stran neměla v předvolebních programech závazek posílat Ukrajině desítky miliard korun. V roce 2021, kdy občané rozhodovali ve volbách, nikdo z politiků nepředložil, a vlastně ani nemohl, tento zásadní otázku k demokratickému posouzení.
Dnes ale vidíme realitu: Česko posílá na Ukrajinu zbraně, munici a platí desítky tisíc ukrajinských uprchlíků. Naopak pro české seniory, mladé rodiny, studenty, lékaře, soudce a učitele se peníze „záhadně“ nenachází.
Jsme snad bohatší než Francie?
Je absurdní, že Česko, malá středoevropská země, vynakládá v absolutních částkách více peněz než takové ekonomické velmoci, jako je Francie, Belgie nebo Švýcarsko. To možní není příznak naší štědrosti, ale spíše nepřímý důkaz naší politické servility.
Česká vláda nerespektuje ani realitu, ani vůli vlastních občanů. Co si o tom myslí český lid? To zřejmě nikoho v politických kuloárech nezajímá.
Referendum jako nutnost, ne privilegium
Pokud by měla být respektována elementární demokratická pravidla, měli by občané možnost rozhodnout v referendu, zda chtějí (a v jaké výši) , aby jejich daňové odvody směrovaly do zahraničí, nebo aby byly využity na zkvalitnění vlastní země.
V každém jiném případě se jedná o nedůvěru lidem této země, kteří nesmí rozhodnout o tak zásadní věci. Pozor, zde nehodnotíme, zda je pomoc Ukrajině dobře nebo špatně. To necháváme na jiných.
Sečteno - pakliže někdo tvrdí, že pomoc Ukrajině je naší morální povinností, pak by neměla být problém o tomto obrovském finančním závazku rozhodnout demokratickou cestou. Nebo se vláda bojí, že by v referendu lid řekl NE? Pak by to bylo vysvědčení i pro ni, že neumí vlastním lidem věci srozumitelně vysvětlit.
Koneckonců jak již trefně říkala premiérka Margaret Thatcher nebo u nás premiér a následně prezident Václav Klaus - vláda žádné vlastní peníze nemá, jen ty které sebere lidem.
A lidé mají právo „kecat“ do toho, jak se použijí.