Hlavní obsah

Odškodnění za tzv. blackout – kdy a za jakých podmínek?

Foto: Pixabay

Několikahodinový výpadek elektřiny, k němuž v uplynulých dnech došlo, nebyl jen technickým incidentem, ale také právní událostí s potenciálně zásadními důsledky.

Článek

Nešlo pouze o nepohodlí domácností bez ledniček či internetu – v řadě případů došlo k reálným majetkovým škodám, ztrátám na tržbách a přerušení klíčových technologických procesů. Oprávněně se tak otevírá otázka, zda a kdo může požadovat náhradu škody, a na základě jakého právního titulu.

1. Kdo by potenciálně mohl uplatňovat nárok na náhradu škody?

Z právního hlediska je nutné nejprve rozlišit mezi obecným režimem odpovědnosti za škodu (podle § 2894 a násl. občanského zákoníku) a zvláštními režimy, jako je odpovědnost státu za škodu způsobenou výkonem veřejné moci (zákon č. 82/1998 Sb.).

Klíčové je, zda byl výpadek způsoben pochybením subjektu, který je součástí státu či jím řízené infrastruktury, nebo šlo o neodvratnou událost.

Potenciálně by mohli nárok na náhradu uplatňovat například:

  • Podnikatelé provozující zařízení závislá na nepřetržitém napájení, např. masokombináty, pekárny, nemocnice, datová centra, e‑shopy s logistickým provozem;
  • Zemědělci a chovatelé, u nichž může výpadek proudu způsobit úhyn zvířat nebo zkažení zásob (např. mléka v chladících tancích);
  • Obchodníci a provozovatelé služeb, kteří museli zavřít provozovny a přišli o tržby.

U všech těchto subjektů je však třeba doložit kauzální nexus, tedy příčinnou souvislost mezi výpadkem a vzniklou škodou, a prokázat její výši.

Kdo nese odpovědnost?

Přenosovou soustavu v České republice provozuje ČEPS, a. s., akciová společnost plně vlastněná státem. Právně nejde o orgán veřejné moci, ale o podnikající subjekt v sektoru energetiky. Pokud by tedy došlo k pochybení v řízení soustavy, mohl by být aplikován běžný režim odpovědnosti podnikatele za škodu způsobenou porušením právní povinnosti.

Naproti tomu, pokud šlo o mechanické selhání zařízení, které nebylo možné předvídat ani zabránit mu (tzv. vyšší moc), odpovědnost by zpravidla nevznikla.

Zajímavá je zde možná účelovost výroků některých politiků – pokud již na začátku označí příčinu za „neodvratnou technickou závadu“, může jít o snahu vyhnout se odpovědnosti státu. Tato klasifikace je však věcí odborného šetření, nikoli politického vyjádření.

V případě, že by selhání bylo důsledkem nesprávného úředního postupu (např. pokud stát dlouhodobě ignoroval známá rizika nebo nezajistil dostatečnou údržbu sítě), mohl by vzniknout nárok podle zákona č. 82/1998 Sb..

Nové nároky v proměněné energetice?

Změna energetické krajiny – decentralizace výroby, vyšší podíl obnovitelných zdrojů, vyšší nároky na řízení sítě – může vést k vyšší četnosti podobných výpadků. To otevírá debatu o právu spotřebitelů na větší ochranu před riziky výpadků.

V úvahu přichází např.:

  • Povinnost distributorů informovat zákazníky v reálném čase o výpadcích;
  • Zákonná povinnost zajištění určité minimální úrovně zálohování, např. pro zdravotnická zařízení;
  • Rozšíření smluvní odpovědnosti dodavatelů za nedodržení závazků kontinuální dodávky.

Stát by mohl být nucen zrevidovat právní rámec energetiky tak, aby lépe odpovídal nové realitě – a to nejen technicky, ale i z hlediska předvídatelnosti právních nároků.

Zahraniční zkušenost

Jak víme i z českých medií ve Španělsku (rovněž členská země EU jako my, tedy s podobným právním řádem)) došlo v dubnu k rozsáhlému blackoutu, který trval prakticky celý den. Tedy horší než v Česku. Podle španělského webu Cinco Días jde prozatím hrazení škod z blackoutu primárně za pojišťovnami. Nicméně stále ale probíhá detailní šetření příčin a objevují se první žaloby zejména od nespokojených španělských podnikatelů o náhradu škody. Soudy se podle listu mohou táhnout roky. To je podobné jako nás. Člověk nemusí být prfesorem na právnické fakultě, aby mu bylo jasné, že se to potáhne i v zemi profesora Fialy. Roky.

Závěr

Možnost náhrady škody za výpadek proudu není zcela vyloučena, ale bude záležet na příčinách události, na důkazech o porušení povinností a na tom, zda se podaří poškozeným podnikatelům (aktivní jsou zde hlavně prý majitelé gastro provozoven z hlavního města Prahy) prokázat příčinnou souvislost a výši újmy.

Budoucnost přinese další výzvy (jak se dnes říká moderně) – nejen technické, ale i právní. A stát by měl již nyní hledat způsoby, jak na tyto výzvy relevantně systémově reagovat.

(autorský názorový text)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz