Článek
V době, kdy se Česká republika potýká s vysokou inflací, zadlužením, rostoucími cenami potravin a energií, kolabující dopravní infrastrukturou a čím dál větší nespokojeností občanů s životní úrovní, vyplula na povrch zpráva, která zní skoro jako špatný vtip.
Premiér Petr Fiala si totiž i po nástupu do čela vlády ponechal a stále má placený pracovní úvazek na Masarykově univerzitě v Brně. Nejde o symbolické „členství“ v akademické obci, ale o reálný pracovní poměr — byť „pouze“ na 0,2 úvazku.
Z toho logicky vyplývá, že řízení státu je pro Petra Fialu zřejmě jen „vedlejšák“ na 0,8 úvazku. Možná bychom tuto zprávu mohli brát s humorem, kdyby ovšem nešlo o realitu, která dokonale odhaluje, jak se dnes chápe odpovědnost vrcholných politických představitelů.
Politik na částečný úvazek
Premiér republiky by měl být garantem stability, vizionářem a člověkem, který od rána do večera žije pro službu zemi. Místo toho tu máme manažera státu, který si zjevně nechává v diáři dost prostoru i pro akademickou kariéru.
Pakliže je práce premiéra zvládnutelná na částečný úvazek, pak se vnucuje otázka: Jsou problémy této země tak triviální, nebo snad řízení vlády probíhá už zcela automaticky, bez potřeby lidského vedení?
Pokud by se obdobná situace odehrála v soukromém sektoru, zaměstnavatel by to jistě nazval střetem zájmů, případně nedostatečným pracovním nasazením. Pokud by generální ředitel velké firmy řekl svým akcionářům, že firmu vlastně vede jen na 80 %, protože ještě učí na univerzitě nebo prodává v sexshopu, jeho dny ve vedení společnosti by byly pravděpodobně sečteny.
V české politice je to ale — jak se zdá — nejen akceptovatelné, ale i běžné.
Když funkce přerůstají přes hlavu
Aby toho nebylo málo, Petr Fiala je zároveň stále poslancem Poslanecké sněmovny, což je další plnohodnotná pozice, vázaná na odpovědnost, účast na hlasování a práci v zákonodárném sboru. A aby toho nebylo málo, na papíře stále vede ODS, tedy politickou stranu, jejímž je předsedou. Pravda, u této funkce se už dlouho spekuluje, že ODS ve skutečnosti řídí spíš jiní lidé v pozadí — a s ohledem na kvalitu některých vládních rozhodnutí to není tak těžké uvěřit.
Každopádně jde o fascinující seznam funkcí: premiér, poslanec, šéf ODS a akademický pracovník. Člověk se skoro musí ptát, jestli den Petra Fialy má běžných 24 hodin, nebo zda už premiér objevil nějaký tajný recept na cestování časem. Anebo je to spíš tak, že většina těchto pozic se fakticky vykonává jen „na oko“ a reálný výkon práce je spíše „symbolický“?
Občané šetří, politici kombinují
Celá situace navíc přichází v době, kdy vláda apeluje na občany, aby šetřili. Šetřit máme na potravinách, energii, vodě, teple, máme omezit „zbytečné výdaje“ a žít zodpovědně. Vláda ovšem sama ukazuje, že kombinace několika zaměstnání není problém — ba právě naopak. Odpovědnost? Plné nasazení? To jsou hesla pro tiskové konference, v reálném životě je to spíš kočkopes politicko-akademické kariéry.
A tak se nelze ubránit ironii: naše země očividně vzkvétá takovým tempem, že ji stačí řídit „na zkrácený úvazek“. Světový unikát, který by si zasloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
A pokud by někdo chtěl tuto realitu bránit s argumentem, že „práce premiéra se přece nedá počítat na úvazky“, pak by si měl položit otázku: Kdyby se podobně „částečně“ staral o své povinnosti lékař, pilot, stavař nebo učitel, byl by výsledek přijatelný?
Stát není hračka a odpovědnost za jeho chod by měla být absolutní — ne jen na 80 %.
----------------------
Podklad ke komentáři - https://pagenotfound.cz/clanek/premier-s-milionovym-vedlejsakem