Hlavní obsah
Právo a státní správa

Umřel Vám někdo blízký a bral důchod? Jak to máte řešit? Kam to hlásit?

Foto: Seznam.cz

Umřel někdo blízký a bral starobní důchod?

Článek

Když odejde někdo blízký, je to vždycky těžké. A do toho se na vás ještě navalí spousta papírování – matrika, notář, banky, pojišťovny, energie, daň z nemovitosti…

Člověk má pocit, že jen běhá po úřadech a nestíhá truchlit a plakat.

Často se v takových chvílích objeví otázka: Musíme hlásit úmrtí České správě sociálního zabezpečení, aby zastavili důchod?

Dobrá zpráva: Nemusíte.

Úřady si to mezi sebou předají

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, se o úmrtí dozví automaticky. Postarají se o to matriční úřady, které mají povinnost úmrtí nahlásit do dvou týdnů. ČSSZ navíc dostává informace i z registru obyvatel nebo přímo z žádostí o pozůstalostní důchody.

A pokud člověk zemře například v domově pro seniory nebo v jiném zařízení sociálních služeb, úmrtí hlásí rovnou to zařízení.

Takže pozůstalí nemusí zde dělat vůbec nic.

A co když ještě dorazí důchod?

To se může stát. Důchody se vyplácí dopředu, takže klidně může dojít platba i po úmrtí. Ale nebojte – ČSSZ si to ohlídá. Peníze, které už nepatří zesnulému (např. za dny po úmrtí), bude chtít úřad vrátit.

Pokud důchod chodil na účet, který banka po smrti zablokuje, vrátí se peníze automaticky zpět.

Pakliže důchodce zemřel a důchod dorazí na jeho vlastní účet, i když na něj nemá nárok, ČSSZ v takovém případě požádá automaticky banku o vrácení důchodu.

Ergo kladívko, je-li je na účtu dostatek peněz, banka vše vrátí a tím věc nadobro končí.

Hrome, co se však děje Je-li tam peněz nedostatek? Kupříkladu se mezitím strhnou pravidelné platby či inkasa, i to se může stát. Člověk je sice mrtvý, ale platby jedou dál.

Povinnosti vrátit tyto peníze má následující pořadí: 1) disponent účtu, 2) manžel či manželka, pokud jim vzniká nárok na vdovský/vdovecký důchod, 3) děti nebo rodiče, kteří žijí ve stejné domácnosti.

Pakliže neexistuje žádná z těchto osob, nenáležející částky důchodu se považují za dluh důchodce, který se vypořádá v rámci dědictví, a je vymalováno.

Kdy se vám vyplatí na ČSSZ obrátit?

Důvod, proč ČSSZ aktivně kontaktovat, je ten, pokud máte nárok na pozůstalostní důchod – tedy vdovský, vdovecký nebo sirotčí.

V tom případě budete muset podat žádost a doložit pár dokumentů. Ale samotné úmrtí důchodce, jak jsme již uvedli výše, opravdu hlásit nemusíte.

Zkrátka: jedna věc, o kterou se v tom náročném období fakt nemusíte starat.


A někdy i malá úleva potěší.

Anketa

Dnešní výši starobních důchodů v ČR pokládáte
za optimální
4,6 %
za skvělou
2,3 %
nevím
1,1 %
za mizernou
25,3 %
nechť si paní Nerudová nebo pan Fiala zkusí žít z běžného důchodu
66,7 %
Celkem hlasovalo 87 čtenářů.

Prameny a další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz