Hlavní obsah

Servírka: Kdo nemá na to, dát aspoň 30 procent dýško, měl by zůstat sedět na zadku doma!

Foto: Seznam.cz

Dýško není odměna, je to základní projev slušnosti. Pokud nemáš ani na třicet procent navíc, zůstaň radši doma. A nedělej ostudu. Upřímná zpověď servírky, která už má dost lakomých a chudých hostů.

Článek

Zpověď servírky

Milý hoste, pokud si myslíš, že dýško je jakási odměna navíc „když se ti zachce“, mám pro tebe jednu zprávu: nejsi ve středověké krčmě, kde sponzorský peníz házíš trubadúrovi za pěkný zpěv. Jsi v restauraci.

V místě, kde ti servírka neříká „panečku“ ze srandy, ale proto, že jí za to platí mizernou mzdu a že si ten zbytek – ten opravdu důležitý zbytek – musí vybojovat úsměvem, trpělivostí a někdy i pokorou vůči těm největším hulvátům.

Jsem servírka už patnáctým rokem. Mám za sebou víc směn než ty nedělních obědů u tchyně. A víš, co mě fakt rozčiluje?

Lidi, co mají na telefon za dvacet táců, přijedou v auťáku za milion, objednají si láhev prosecca a dvě kávičky  – a nechají mi jako tuzér 17 korun. Nebo ještě hůř, udělají to teatrální gesto: „Slečno, to je dobrý.“ A přitom mi nechají dvě pětikoruny. Dvě!

Tak to ti řeknu na rovinu – kdo nemá aspoň na to, aby nechal dýško ve výši třiceti procent, ať radši zůstane doma a objedná si pizzu k televizi. Jasně, vím, že těmhle mým slovům bude někdo říkat arogance nebo rozmazlenost.

Ale víš co? Není to rozmazlenost, je to o úctě. A když si někdo myslí, že má právo hodinu otravovat, stěžovat si, že polévka je moc horká, steak málo krvavý a že ten mladej u vedlejšího stolu kouká na moji starou „moc nahlas“, ale nedá za celý ten zážitek ani deset korun navíc, pak se opravdu ptám: proč vůbec chodíš ven?

Dýško pro mě není jen bonus. Je to zpráva. Říkáš mi tím: „Všiml jsem si, že makáš. Že ses snažila. Že jsi běhala mezi stoly, zatímco jsi ještě řešila rozlitou colu od malého caparta a hysterii veganky, co jí přišli těstoviny s máslem.“

A právě ta zpráva mi večer pomáhá unaveně jít domů s pocitem, že to mělo smysl. Bez ní mám akorát namožená záda a pocit, že jsem pro někoho byla jen trochu inteligentnější stojan na tác.

A ano – třicet procent. Už slyším, jak se u toho kroutíte. Ale podívej se na ceny nájmů, na inflaci, na to, kolik z nás žije z minimální mzdy, a pak mi zkus říct, že dvacet korun z účtu za 600 je dost. Není. Je to almužna. A víš co? Já nemám na to, být vděčná za almužnu.

Závěrem

Takže příště, až půjdeš do restaurace, polož si jednoduchou otázku: „Mám na to být tady jako host, nebo patřím radši domů s rohlíkem a paštikou?“

Protože jestli nepočítáš s dýškem, nepočítáš s respektem. A pak si nezasloužíš ten servis, který ode mě čekáš.

Podepsáno:
Naštvaná servírka Pavla, samoživitelka s bolavýma nohama , volička STAČILO!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz