Článek
Kdyby to česká vláda myslela se šetřením doopravdy - snížení počtu ministrů, náměstků a místopředsedů by přineslo nejen úspory, ale i důvěru veřejnosti
V dnešní době, kdy se česká společnost potýká s výzvami spojenými s ekonomickou krizí, ale i třeba s aktuálními záplavami, zní slovo „šetření“ z úst politiků stále častěji.
Avšak opravdové šetření se neděje pouze na tiskových konferencích.
Pakliže by česká vláda skutečně chtěla efektivně šetřit a zároveň získat důvěru veřejnosti, jedním z prvních kroků by mělo být snížení počtu ministrů, politických náměstků ministrů a také místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu.
Tento krok by nejen vedl k přímým úsporám, ale také by vyslal důležitý signál společnosti, že politici nejsou výjimkou v době, kdy jsou všichni vyzýváni k omezení výdajů.
Přebytek politických postů – zbytečný luxus
V České republice máme nyní vládu 0 18 členech, což je číslo, které se může zdát na první pohled standardní, ale mnozí odborníci se domnívají, že efektivní státní správa by mohla fungovat i s menším počtem.
Některé resorty by se daly sloučit, například ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství, či ministerstvo kultury s ministerstvem školství. Podobné slučování by nejen snižovalo administrativní náklady, ale také zjednodušovalo a zpřehledňovalo chod státní správy.
K čemu máme speciálního ministra pro evropské záležitosti? V minulé vládě nebyl. Stejně tak zbytečnou novinkou je speciální ministr pro legislativu, jako by nestačil ministr spravedlnosti. A propos víte, bez Googlu, kdo je nyní zmíněným ministrem pro legislativu? Nápověda - je to naprosto neviditelný Pirát.
Podobná situace platí i pro pozice politických náměstků ministrů. Tyto posty jsou často obsazovány na základě politických dohod a slouží spíše k uspokojení koaličních partnerů než k efektivnímu řízení ministerstev. Každý politický náměstek stojí státní kasu nejen jeho osobním platem, ale také nezbytným personálem a provozem kanceláře.
Místopředsedové PSP a Senátu – opravdu jich potřebujeme tolik?
Poslanecká sněmovna a Senát jsou instituce, které by měly hrát klíčovou roli v české demokracii. Nicméně, otázka zní, zda opravdu potřebujeme tolik místopředsedů v obou komorách Parlamentu. V současné době má Poslanecká sněmovna šest (!) nákladných místopředsedů, což je v porovnání s jinými evropskými, ale i africkými parlamenty poměrně vysoké číslo.
Podobně i Senát má 4 místopředsedy - a všichni jsou z vládních stran, z opozice (hnutí ANO či SPD nikdo).
Každá z těchto pozic přináší mj. zvýšené náklady na plat, kancelář, personál a další výdaje spojené s funkcí.
Snížení počtu místopředsedů by nejen přineslo úspory, ale také by zjednodušilo a zpřehlednilo strukturu obou komor. Zároveň by tento krok mohl vést k efektivnější spolupráci mezi jednotlivými poslanci a senátory.
Kam by měly úspory směřovat?
Častým argumentem proti podobným změnám je tvrzení, že úspory, které by se dosáhly, nejsou tak významné. Ovšem i relativně menší částky mohou mít v kontextu státního rozpočtu zásadní význam, zejména pokud jsou cíleně nasměrovány.
Peníze ušetřené z redukce politických postů by mohly být využity tam, kde je to skutečně potřeba – například na pomoc lidem postiženým záplavami či jinými přírodními katastrofami. V posledních letech se Česká republika stále častěji potýká s extrémními povětrnostními jevy, které způsobují rozsáhlé škody na majetku a životech občanů. Státní pomoc těmto lidem je nezbytná, a každá koruna, kterou lze ušetřit a přesměrovat do těchto oblastí, má obrovský význam.
Politické šetření jako cesta k důvěře
Kromě finanční úspory by redukce těchto politických postů vyslala silný signál směrem k veřejnosti. Lidé často vnímají politickou elitu jako odtrženou od reality a žijící v určitém luxusu. Tím, že by vláda a parlament snížily počet ministrů, politických náměstků a místopředsedů, by se ukázalo, že politici jsou ochotni nést svůj díl odpovědnosti a přispět k řešení krizové situace nejen slovem, ale i činem.
Opravdové šetření by nemělo spočívat jen v omezení služeb občanům nebo zvýšení daní, ale také v ochotě státní správy a politické reprezentace omezit své vlastní výdaje. Tento krok by mohl pomoci nejen státní kase, ale i obnovení důvěry občanů ve své volené zástupce.
Sečteno - Pokud to česká vláda skutečně myslí se šetřením vážně, měla by začít u sebe!