Článek
Jak možná víte, obecní (městská) policie je orgánem obce. Jejím hlavním úkolem je zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku v rámci působnosti obce.
V rámci pravomocí není mezi obecní a městskou policií pražádný kompetenční rozdíl. Odlišnost je pouze a jen v pojmenování předmětné policie.
Kolik myslíte, že máme v ČR městských a obecních policií?
In medias res - máme v ČR 6250 obcí, ale dle statistiky MVČR „pouze“ 390 z nich má obecní nebo městskou policii.
A naví 3 z nich aktuálně mají nula aktivních strážníků, ale obecní v takové obci jim zatím nezanikla, jelikož nebyla zrušena obecně závaznou vyhláškou v dané obci (OZV) a Ministerstvo vnitra (MVČR) ji zrušit nemůže. Šlo by o nepřiměřený zásah do samosprávy obcí. (kuriozita)
Nesmyslný název
Jak již před více než 20 lety upozorňoval přední správně-právní vědec Stanislav Kadečka z brněnské právnické fakulty , jazykově je výraz „městská policie“ de facto nesmyslem.
Název „policie pochází z starořeckého slova polis – tedy město. Všichni to tam slyšíme - polis/policie. Označení „městská policie“ je tedy vlastně dvojité označení téhož.
Používá se zde dublované nadbytečné označení téhož - „Městská Městská“ - tedy jednou česky a podruhé latinsky, jde o takzvaný pleonasmus.
Konec hlášení jazykovědného neveřejnoprávního rozhlasu!