Hlavní obsah
Názory a úvahy

Výsluhy by se měly zrušit. Jsou nespravedlivé a neefektivní

Foto: Seznam.cz

V poslední době se hovoří o potřebě navýšení platů vojáků. Logicky se pak ozvali policisté a další bezpečnostní sbory, že chtějí také přidat.

Článek

Situace, že by se přidalo pouze a jen vojákům a policistům, celníkům, hasičům či příslušníkům vězeňské služby je společensky neúnosná. Policisté mimo mikrofon rádi trefně glosují, zatímco my jsme denně v akci a potýkáme s tou nejhorší špínou společenosti (levicový sociolog by řekl s největšími obětmi kapitalistické soutěže), tak vojáci jen trénují a nebojují. Takže by si navýšení zasloužili až začne válka. Ale dost sarkasmu.

Otázkou samozřejmě je, kde na to vzít, když náš státní rozpočet vykazuje mnohamiliardový až bilionový schodek. Politici samozřejmě slibují, obzvláště když se blíží volby.

Jak ví i laici, veškeré české bezpečnostní složky se dlouhodobě potýkají s podstavem. Od vězeňské služby až po Policii ČR. Takže hypotéza, že díky institutu výsluh to funguje není potvrzena. Spíše naopak.

Problémem je, že odcházejí většinou lidé v tzv. nejlepším produktivním věku. Tedy s neocenitelnými zkušenostmi z praxe, které na žádné školy ani v e-learningu nemou z prapodstaty věci získat. A to nikde na světě, nejen v ČR.

Hlavní příčina proč odchází se jmenuje: Výsluhy.

Nalijme si čistého vína: Kdyby institut výsluh ve své „přebujelé“ formě dnes neexistoval, tak tolik lidí od celníků, vojáků a policistů prostě neodchází.

O peníze jde až v první řadě, vše ostatní jsou většinou vytáčky a mlžení. Aby bylo jasno, odcházejícím osobám nemožno moc vyčítat, že plně využívají (resp. nadužívají dnešního legislativního stavu), ruku na srdce toho by využil patrně drtivá většina z nás, včetně mravokárných politiků a novinářů.

Cui bono?

Zamysleme se hlouběji nad smyslem výsluh. Pokud někdo přišel o ruku, zrak, sluch či nohu a nemohl již vykonávat pozici v bezpečnostním sboru, tak bylo a je zcela na místě se o takového člověka postarat. Nicméně jaký má smysl platit výsluhu někomu, kdo v plném zdraví po „odkroucení“ příslušného počtu let, přejde třeba od Policie ČR (nebo celní správy) do řad obecní policie?

Pak se nemožno divit, že veřejnost na něj kouká s odpuštěním jako na „vykutálence“, který ke svému platu např. u zmíněné obecní policie pobírá navíc z veřejných peněz pěkné „výsluhové kapesné“, navíc nezdaněné.

Jak zlepšit stav?

Politici a političky se evidentně bojí se situací něco reálně udělat. Ergo kladívko, víte kolik takoví příslušníci bezpečnostních sborů (a jejich rodiny) mají hlasů ve volbách? Že by to bylo, jako za dávných časů, kdy vojáci (či dokonce jejich rodinní příslušníci v řadě přímé) ze zákona nesměli volit, jsou samozřejmě dávno pryč.

Koneckonců s bezpečnostními sbory je dobré být za dobře, to platilo a platí za každého režimu. Jenom se o tom dnes otevřeně (pardon dnes se říká transparentně) nepíše a nemluví. A politici slibují modré z nebe nejen seniorům, ale i příslušníkům bezpečnostních sborů. Nota bene jejich disciplinovanost ve volbách je nadstandardní.

Mám za to, že jedním z možných řešení, které by částečně zlepšilo situaci, je návrh, že po dobu, kdy „odešlého“ policistu či celníka s nárokem na výsluhu zaměstnává stát či kraj nebo město (obec, městská část, městský obvod, městys), tak by neměl na výsluhu právní nárok. Uplatnila by se zde hypotéza, jsi-li dostatečně kompetentní pro práci u městské policie či krajský úřad, výsluha ti nenáleží.

Samozřejmě toto by šlo aplikovat pouze u nových případů, retroaktivně, tak činit v právní státě, nelze. To by nám Ústavní soud dal, co proto.

Omezilo by to logicky „taktické přesuny“ ze služební na civilní pozici a vysávání státního rozpočtu. Dalším nápravným krokem je celkové navýšení předmětných dob, kdy vzniká na výsluhu nárok. Aby neodcházeli relativně mladí a výkonní příslušníci bezpečnostních sborů. Na Slovensku a řadě jiných zemích je minimální doba pro výsluhu 25 let, v Česku pouze 15 let. Autor tohoto komentáře by se klonil k výsluze po minimálně 30 letech ve služební poměru.

Závěrem

Nikdo rozumný nepopírá, že si je nutno práce bezpečnostních sborů a vojáků vážit. Nicméně nebylo by opravdu lepší uvědomit si, že píšeme rok 2025 a systém středověkých výsluh postupně opustit?

A nebylo by racionálnější veřejné peníze, které jsou určeny na ty nešťastné výsluhy, měly být dány především aktivním policistům, vojákům či celníkům, kteří nikam „neutekli“. Tedy těm, kteří dál slouží společnosti.

Rozum do hrsti: Štědrý výsluhový systém nedává celkově moc logický smysl, nejen že Policii ČR, Armádě ČR anebo Celní správě personálně, ale ani eticky nepomáhá, nadto jí paradoxně ještě škodí.

Čehož důsledkem je úprk zkušených lidí od Policie ČR a Celní správy.

Je jasné, že mnohé zde hraje určitá míra setrvačnosti, ostatně výsluhy pro příslušníky bezpečnostních sborů existovaly už za tzv. socialismu, nicméně je zapotřebí posouvat věci systémově dopředu, a to neplatí jen pro výsluhy.

A ministryně obrany Černochová (SPOLU, ODS ), která tolik nyní bojuje za zvýšení platů vojáků, by si měla opravdu pohlídat, aby jí vojáci, až bude hrozit skutečně válka nebo nedej Bože nečekaně začne (aniž nám ji nepřítel řádně oznámí na příslušném formuláři včas) neodešla většina vojáků na výsluhu. To by byla teprve lapálie. A to nejen pro vládní politiky, ale pro nás všechny.

(modifikovaně psáno pro MFD)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz