Článek
Pamatujete ještě na vládní stranu Věci Veřejné? Na Radka Johna či Víta Bártu?
Jedním z vrcholných Véčkařů byl mj. pan Michal Babák z Jihomoravského kraje.
Michal Babák, poprvé narozený 27. června 1975 , byl a je český podnikatel a bývalý politik, který se do povědomí veřejnosti dostal díky svému angažmá v politické straně Věci veřejné (VV).
Jeho politická kariéra byla poměrně krátká, ale intenzivní, provázena nejen úspěchy, ale i kontroverzemi.
Proslavil se mj. výrokem v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, kde prohlásil 14. července 2013 v reakci na obsazení postu ministra financí Janem Fischerem, že „žádný Žid nemůže být pro státní pokladnu horší než pan Kalousek“.
Začátky a cesta do politiky
Michal Babák po dokončení studia zaměřil své profesní aktivity na oblast účetnictví, finančního poradenství a podnikání. Založil několik firem, mezi nimi i společnost Bene Factum, která se zabývala účetními a poradenskými službami.
Do politiky vstoupil v roce 2009 jako člen strany Věci veřejné, která v té době získávala na popularitě díky svému důrazu na boj proti korupci. V roce 2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde se zaměřoval především na ekonomická témata a problematiku veřejných financí.
Financování strany a následné kontroverze
Během svého působení ve Věcech veřejných se Babák dostal do povědomí nejen jako ekonomický expert, ale také díky kontroverzím ohledně financování strany. V roce 2011 vyšlo najevo, že Michal Babák poskytl straně velkorysé finanční příspěvky, jejichž původ nebyl zcela jasný.
Babák tvrdil, že šlo o osobní úspory a půjčky, avšak média i veřejnost tuto verzi zpochybňovaly. Tyto pochybnosti se staly jedním z klíčových bodů kritiky, která vedla ke ztrátě důvěry veřejnosti ve Věci veřejné. Strana postupně ztratila vliv a v roce 2013 Michal Babák utlumil své působení v politice.
Na konci roku 2013 spoluzaložil novou stranu Republika. Následně (únor 2014) byl na její ustavující konferenci zvolen 1. místopředsedou. Pod názvem Republika pro Prahu ji M.Babák vedl do komunálních voleb v roce 2014 do Zastupitelstva hl. m. Prahy. Strana však propadla.
Chvíli M.B. působil dokonce jako celostátní předseda zmíněné strany začínající na písmeno „R“.
Více o Republice, tedy té straně, ne lihovině zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Republika_(politick%C3%A1_strana)
Návrat do soukromé sféry
Nejen politikou živ je člověk.
Po odchodu z politiky se Michal Babák vrátil k podnikání. Nadále působí jako finanční poradce a podnikatel. I když jeho politická kariéra byla relativně krátká, získal během ní cenné zkušenosti, které patrně uplatnil i v podnikatelské sféře.
Reflexe Babákova působení
Michal Babák zůstává zajímavou postavou české politiky, především díky kombinaci svého odborného zaměření a kontroverzí, které provázely jeho politické angažmá. Jeho příběh je připomínkou toho, jak důležité je v politice zachovávat transparentnost a důvěryhodnost.
I když se dnes o Michalu Babákovi v politickém kontextu mluví jen zřídka, jeho přechod z politiky zpět do byznysu ukazuje, že existuje cesta, jak se vypořádat s následky veřejné kritiky a znovu najít profesní uplatnění.
Prameny a další informace:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/tajemstvi-babakovych-daru-lezi-v-obchode-s-akciemi/r~i:article:696997/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_Bab%C3%A1k
https://cs.wikipedia.org/wiki/Republika_(politick%C3%A1_strana)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/214411058200011/ (strana Republika na ČT)
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/poslanec-babak-se-popral-v-baru-prisel-o-zuby-240043 (rvačka M.Babáka v pražském baru)