Hlavní obsah
Finance

Alarmující trend: Zadluženost mladých stoupá, znalosti o financích chybí

Foto: Lenka Rutteová, s využitím Ideogram.ai

Dluhy už nejsou doménou středního věku. Podle posledních dat se do finančních problémů dostává stále více mladých Čechů. Dnešní generace čelí agresivnímu marketingu půjček a rychlým online úvěrům. Ale to není jediný důvod neblahého trendu.

Článek

Ve škole a bohužel ani doma se totiž mladí nedozvědí, jak nenaletět podvodníkům a vyhnout se dluhové pasti. Praktické znalosti o financích jim při vstupu do dospělého života zkrátka chybí.

Alarmující trend současnosti popsal Czech Credit Bureau v pravidelném Barometru úvěrového trhu. Jiná organizace, tentokráte Člověk v tísni, vydala další z Indexů odpovědného úvěrování. Tentokrát pro půjčku 50 000 Kč na 24 měsíců. Pojďme si z obou vytáhnout to nejdůležitější.

Mladí a půjčky: přímo děsivá statistika

Na vývoj zadlužení u mladých lidí se zaměřil Barometr úvěrového trhu: pravidelný čtvrtletí přehled z dlužnických regostrů. Vydává jej Czech Credit Bureau a zahrnuje do něj bankovní i nebankovní půjčky a průběh jejich splácení. Poslední vydání je z listopadu 2024, hodnotí stav za 3. čtvrtletí roku 2024.

Mladí Češi se potýkají s rostoucími problémy při splácení půjček. Ti nejmladší, do 24 let, jsou na tom nejhůře - jejich nesplacené dluhy na spotřebu narostly za rok o třetinu na celkových 1,7 miliardy korun. Varující je i situace u věkové skupiny 25-29 let, kde dluhy stouply o 21 % na 3,5 miliardy. Třicátníci (30-34 let) pak dluží o 26 % více než loni, celkem 4,7 miliardy korun. Zatímco starší lidé si sice půjčují vyšší částky, mladší generace má výraznější potíže se splácením svých závazků.

V nejmladší věkové skupině, tedy u lidí do 24 let, své závazky řádně nesplácí 14 % dlužníků, což je poměrně vysoké procento, napříč věkovými skupinami je to 8 % dlužníků,“ komentuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. A všem dlužníkům doporučuje: „Rozhodně je na místě zapracovat na finanční gramotnosti. Základem by měla být schopnost zvážit, zda úvěr skutečně potřebuji a nezadlužovat se zbytečně. A pokud se zadlužím, tak je třeba si o svých závazcích udržovat přehled a případné problémy se splácením řešit včas“.

Jak poznat férovou půjčku? Je to jednodušší, než si myslíte

Ne všechny půjčky jsou však problematické. Půjčka od Air Bank a její další půjčka Zonky získaly hodnocení dokonce 93 bodů (ze 100). U solidních poskytovatelů se úroková sazba pohybuje mezi 10 až 15 % ročně a celkové náklady na 50tisícovou půjčku nepřesáhnou 10 tisíc korun za dva roky.

Celkem se do „zeleného“, tedy vyhovujícího hodnocení probojovalo 14 poskytovatelů, z toho dokonce 5 nebankovních. Stačí se řídit výsledkem Indexu, a o férovou půjčku máte vystaráno (viz obrázek níže).

Rychlá půjčka za 5 minut? Pozor na skryté nástrahy!

Lákavé reklamy slibující okamžité peníze bez kontroly registrů jsou všude kolem nás. Realita je ale mnohem drsnější. Některé společnosti účtují až procento úroku denně! „Když si půjčíte 50 tisíc, za dva roky můžete zaplatit i 250 tisíc,“ varuje David Borges, analytik Člověka v tísni.

Nejproblematičtější jsou podle aktuálního Indexu odpovědného úvěrování společnosti CFIG Credit, ViaSMS a FlexiFin.

Žebříček je dlouhý a podrobný

Dávám se snímek celého Indexu odpovědného úvěrování tak, jak jej v listopadu 2024 vydal Člověk v tísni. V lepším rozlišení jej najdete přímo na stránkách organizace.

Foto: Člověk v tísni

index úvěrování 2024

Mladí lidé (a nejen mladí) by si měli dávat pozor na těchto 5 věcí

A těmi jsou:

  • klamavé kalkulačky na webech poskytovatelů
  • úvěry, kde se splácí jen úroky a jistina až na konci
  • revolvingové úvěry s tzv. minimální splátkou
  • společnosti, které nepožadují doklady o příjmech
  • půjčky s úrokem ve stovkách procent ročně a vyšším.

Existuje lepší řešení než půjčka? Jistě. A znáte ho všichni

Než se rozhodnete vzít si půjčku, prověřte všechny ostatní možnosti. Začněte kontrolou nároku na příspěvek na bydlení – průměrná měsíční částka 5 600 korun může výrazně ulevit rozpočtu. Projděte si také své výdaje a zjistěte, kde by se dalo ušetřit.

Řešením může být i dočasný přivýdělek formou brigády. A pokud už nějaké půjčky máte, zvažte jejich refinancování – sloučení do jednoho úvěru s výhodnějšími podmínkami může snížit měsíční zatížení vašeho rozpočtu. A takto by měla vypadat vaše finanční předsevzetí pro rok 2025.

Shrnutí pro chytré hlavy:

  • Vždy si spočítejte celkovou částku, kterou zaplatíte
  • Nedůvěřujte reklamám slibujícím půjčku bez kontroly registrů
  • Půjčujte si jen od ověřených společností s dobrým hodnocením
  • Dobrá půjčka vás nezruinuje – přeplatíte maximálně 20 % ročně
  • A nejdůležitějšírada? Než si půjčíte, dvakrát to zvažte!
  • Problémy se splácením? konzultujte svou situaci na help lince Člověka v tísni nebo v některé z občanských dluhových poraden (v obou případech jde o bezplatnou službu)

Nadějná zpráva na závěr

Do dvou let by měly z českého trhu zmizet předražené spotřebitelské půjčky, a to díky nové evropské legislativě. Do té doby buďte při půjčování obzvlášť opatrní!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz