Hlavní obsah
Finance

Výběr peněz z penzijka, z IŽP a DIPu: co daníte, co vracíte, a kdy jedině dostanete všechno?

Foto: freepik.com

Z diskusí u článku o dědění z penzijních produktů vyšlo pár podnětů k vytvoření přehledu o čerpání z nich běžnou cestou: majitelem smlouvy. Kdy se dají peníze vybrat beze ztrát? A kdy a kolik vám musejí strhnout v ostatních případech?

Článek

V článku Co se dědí z penzijního připojištění (spoření)? Co do dědictví NE/jde a co se daní jsem otevřela tématiku výběrů z penzijních produktů, i když tady za těch nejpohnutějších okolností, které život přináší. V diskusi jste zmínili, že „by se hodil“ i přehled o výběrech z penzijka a z dalších důchodových produktů přímo majitelem smlouvy.

Zkrátka: jak bude probíhat výběr z vašeho penzijního spoření, penzijního připojištění, investičního životního pojištění a z nového DIPu (dlouhodobého investičního produktu).

U každého z nich se podívám na výběr před splněním podmínek produktu a na výběr po jejich splnění.

1 Výběr z penzijního připojištění (nejstarší smlouvy – transformované fondy)

Podmínky produktu: spořit alespoň 5 let a do alespoň 60 let věku. Výjimku mají nejstarší penzijní plány, které lze ukončit již v 50 letech.

1.1 Výsluhová penze – specialita penzijního připojištění

Po 15 letech trvání penzijního připojištění je možné vybrat si beztrestně až polovinu naspořených prostředků. Odvedeno musí být 180 plateb a ve smlouvě musíte mít výsluhovou penzi „zaškrtnutou“, tedy sjednanou (není automatická). Výběr může být jednorázový, či pravidelnou výsluhovou penzí.

  • Při jednorázové výplatě počítejte s 15% zdaněním výnosů a příspěvků zaměstnavatele.
  • U výplaty postupné, ale kratší než 10 let, se daní výnosy, také 15 procenty. Příspěvky zaměstnavatele se nedaní.
  • U pravidelné výsluhové penze sjednané na alespoň 10 let se nedaní nic. Smlouva nadále pokračuje za původních podmínek.

1.2 Invalidní penze – při přiznání 3. stupně invalidity

Na invalidní penzi má automaticky nárok každý, komu je přiznán třetí stupeň invalidity. Penzijní připojištění umožňuje výplatu prostředků najednou, ale i formou pravidelné renty. Do výplaty jdou nejen naspořené prostředky, ale i jejich zhodnocení a veškeré státní příspěvky. Na věku klienta zde nezáleží, rozhodovacím faktorem je zmíněný třetí stupeň invalidity.

  • Zdanění zde nepodléhá nic, pokud si nepřejete výplatu najednou. Jinak se daní výnosy i příspěvky zamestnavatele.

1.3 Předčasný výběr - před splněním podmínek smlouvy

Pozor, předčasným výběrem NENÍ převod penzijního připojištění na novější smlouvu doplňkového penzijního spoření. Předčasným výběrem je jen situace, kdy si peníze vyberete a necháte vyplatit na svůj bankovní účet.

Pře předčasném výběru je nárok pouze na odbytné. A to jenom tehdy, když jste uhradili alespoň 12 měsíčních příspěvků. U odbytného se:

  • vracejí státní příspěvky
  • daní se výnosy ze všech vkladů (15 %)
  • daní se příspěvky zaměstnavatele (15 %)
  • jestliže jste využívali daňových odpočtů, budete je dodaňovat 10 let zpětně.

Peníze budou vyplaceny nejpozději do 3 měsíců.

1.4 Výběr po splnění podmínek smlouvy – nejdříve v 60 letech a po 5 letech trvání smlouvy (1. penzijní plán nejdříve v 50 letech)

Jestliže splňujete podmínky pro řádné ukončení smlouvy o penzijním připojištění, máte tři základní varianty, jak si odsud peníze vybrat:

  • jednorázově – v tomto případě daníte výnosy a příspěvky zaměstnavatele, konkrétně 15 %. Všechno ostatní dostanete vyplaceno, včetně státních příspěvků
  • postupně, pravidelnou výplatou delší než 10 let – v tomto případě dostanete ze svého penzijka opravdu vše, nic se nevrací, ani nedaní
  • postupně, pravidelnou výplatou kratší než 10 let – zdanění podléhají výnosy, ale nic jiného. Dostanete postupně vše, až na 15% daň z výnosů.

Ještě se zaměřme na další možnost:

1.5 Převod smlouvy z transformovaného fondu do „nového penzijního spoření“

Převod smlouvy z transformovaného fondu do doplňkového penzijního spoření (DPS) je v rámci jedné penzijní společnosti zdarma. Nutně tímto krokem musíte projít, pokud byste chtěli čerpat předdůchod.

A jestliže byste (před tím, než vám bude 60) chtěli přejít do jiné společnosti, také to půjde. Ve dvou režimech:

  • zdarma bude přechod k jiné společnosti po minimálně 5 letech setrvání v penzijním spoření (po převedení na to novější)
  • za poplatek bude v případě, že penzijní spoření tu máte kratší dobu než 5 let (po přechodu z transformovaného fondu nevyčkáte 5 let, převod chcete provést dříve). Poplatek je omezen na max. 800 Kč.

Detailně zmapovaný přechod od připojištění ke spoření a zmapované změny ve strategiích penzijka jsem našla tady.

1.6 Pozůstalostní penze

Výběr z penzijka formou dědění (nebo převodem na obmyšlenou osobu) jsem popsala již ve výše uvedeném článku.

2 Výběr z penzijního spoření (smlouvy sjednané do konce roku 2023)

Doplňkové penzijní spoření se v možnostech výběru mírně odlišuje. Podívejme se na ně stejně podrobně jako u transformovaných fondů penzijního připojištění. Možností je zase několik.

2.1 Výběr v 18 letech věku, po alespoň 10 letech trvání smlouvy

První možností, jak se beztrestně dostat k penězům na penzijku je výběr v 18 letech věku. Ale jen tehdy, když se dítěti sjednalo penzijko do 8 let věku. V 18 letech si dítě smí ze smlouvy jednorázově „vytáhnout“ třetinu vložených prostředků a zhodnocení. Tady se nic nedaní a příspěvky od státu se nevracejí, smlouva pokračuje dál.

2.2 Invalidní penze – při přiznání 3. stupně invalidity

Jestliže je klientovi penzijní společnosti přiznán 3. stupeň invalidity a klient si zároveň spoří alespoň 3 roky (36 měsíců), vzniká mu nárok na vyplacení invalidní penze. Ta nesmí být u DPS jednorázová, jedině postupná. Přitom se musí vyplácet alespoň 4× za rok, alespoň v částce 500 Kč a (až na výjimky) alespoň po dobu 3 let. Nedaní se nic a státní příspěvky zůstávají.

2.3 Předčasný výběr před splněním podmínek smlouvy

Při předčasném výběru je i u doplňkového penzijního spoření nárok jen na odbytné. Navíc tento nárok vzniká až po 2 letech trvání smlouvy a uhrazení 24 příspěvků účastníka (klienta). Odbytné znamená, že se:

  • vracejí státní příspěvky
  • daní se výnosy všech vkladů (15 %)
  • daní se příspěvky zaměstnavatele (15 %)
  • jestliže jste využívali daňových odpočtů, budete je dodaňovat 10 let zpětně.

Peníze se vyplácejí do 2 měsíců.

2.4 Výběr po splnění podmínek smlouvy – alespoň 60 let věku po alespoň 5 letech trvání smlouvy

Kdo splnil podmínky smlouvy o penzijním spoření, může si i zde vybrat tři varianty výplaty. Výběr je možný:

  • jednorázově – v tomto případě daníte výnosy, a to 15 %, dále daníte příspěvky zaměstnavatele, také 15 %. Vše ostatní bude vyplaceno, včetně státních příspěvků
  • postupně, pravidelnou výplatou delší než 10 let – tady dostanete ze svého penzijka opravdu vše, nic se nevrací, ani nedaní
  • postupně, pravidelnou výplatou kratší než 10 let – zdanění podléhají výnosy, ale nic jiného. Dostanete tedy postupně vše, až na 15% daň z výnosů.

2.5 Předdůchod

Abyste získali nárok na předdůchod, splnit musíte několik podmínek:

  • dosáhnout věku o maximálně 5 let nižšího, než je věk důchodový
  • smlouva o penzijním připojištění/spoření musí trvat alespoň 5 let (počítá se i doba před převodem na DPS)
  • musíte mít sjednané DPS (doplňkové penzijní spoření), případně na něj převést svou původní smlouvu z transformovaných fondů (z penzijního připojištění)
  • musíte mít naspořeno dostatek peněz na to, aby pravidelná výplata pokryla alespoň 30 % průměrné mzdy (lze doplatit jednorázově)
  • předdůchod si musíte sjednat na období 2 – 5 let, ne méně a ne více.

Při výplatě předdůchodu se nevracejí státní příspěvky, ale daní se výnosy, a to 15 %. Příspěvky zaměstnavatele zde danit nebudete. Výhodou je úhrada zdravotního pojištění státem a osvobození od pojištění sociálního: v předdůchodu se vlastně stáváte státním pojištěncem. Podrobnosti najdete v článku Důchodová reforma: předčasný důchod a předdůchod. Co se změnilo?

Ještě se zaměřme na úhradu jednorázového pojistného pro doživotní penzi přes životní pojišťovnu. A na úhradu jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu a výši důchodu (jednorázový doplatek k získání nároku na předdůchod). Ani u těchto kroků se nic nedaní.

3 Výběr z penzijního spoření (nejnovější smlouvy sjednané od ledna 2024)

U nejnovějších smluv zůstává téměř všechno stejné jako u doplňkového penzijního spoření sjednaného do konce roku 2023. Změny jsou jen dvě:

  • abyste splnili podmínky smlouvy, musí trvat do 60 let věku a alespoň 10 let (120 měsíců)
  • při jednorázovém vyrovnání po splnění podmínek nebudete danit příspěvky zaměstnavatele. Pouze bude odvedena daň z výnosu.

Vše ostatní se řídí stejnými pravidly jako v předchozí kapitolce o DPS.

4 Výběr z investičního životního pojištění (IŽP)

Investiční životní pojištění se sjednává pro případ smrti, ale i pro případ dožití. Plus další pojistná rizika, vliv má i pojištění invalidity.

4.1 Předčasné ukončení – výběr před 60. narozeninami a za kratší než 5leté trvání smlouvy

U výběru při nesplnění podmínek smlouvy má klient nárok jen na odbytné. U životního pojištění je stanoveno jako „určitá část z celé kapitálové hodnoty. Jedná se o část nespotřebovaného pojistného, které je k datu ukončení pojistné smlouvy vypočítáváno pomocí pojistněmatematických metod“, najdete na stránkách životních pojišťoven.

Při předčasném ukončení navíc musíte dodanit všechny využité daňové výhody. Vrací se daňové odpočty (odpočty z daně z příjmu), i zde 10 let zpětně. A zdaňují se příspěvky od zaměstnavatele, opět 15 %.

4.2 Výběr v případě dožití a po splnění podmínek

Jestliže se dožijete ve smlouvě sjednaného věku, pojišťovna vyplácí starobní důchod nebo jednorázové vyrovnání. Podmínky jsou stejné jako u doplňkového penzijního spoření, u smluv uzavřených do konce roku 2023.

4.3 Invalidní důchod – v případě přiznání invalidity III. stupně

Výplata invalidní penze se řídí stejnými pravidly jako u penzijního spoření/připojištění. Nic se nedodaňuje. Není zde časová podmínka pro dobu trvání smlouvy – invalidita je zde klasicky pojištěna. Jen pozor na možné výluky, které jsou specialitou pojistných smluv!

5 Výběr z dlouhodobého investičního produktu (DIP)

Dlouhodobý investiční produkt se chová jako každá jiná investice, umožňuje ale daňové odpočty a levnější správu investice, a to výměnou za trvání smlouvy alespoň 10 let a alespoň do 60 let věku.

5.1 Výběr z DIP před splněním podmínky smlouvy

Pokud si prostředky z DIP vyberete před 60. narozeninami a dříve než po 10 letech trvání smlouvy, budete muset:

  • zdanit příjem z investice, a to 15 % – v případech, kdy trvala méně než 3 roky (investiční časový test)
  • až 10 let zpětně dodanit odpočty, tedy vrátit uplatněná daňová zvýhodnění
  • odvést 15% daň z příspěvků zaměstnavatele
  • a pozor: často i doplatit investiční společnosti za správu vaší investice. DIPy jsou totiž zpoplatňovány nižšími taxami než běžné investice. Ale jakmile porušíte podmínku smlouvy a na peníze sáhnete dříve, společnost převede účet DIPu na běžný a strhne si poplatky v plné výši. Potkat se můžete i se smluvní pokutou (poplatkem za převod)

5.2 Výběr z DIP po splnění podmínek smlouvy

Jestliže splníte podmínky smlouvy, vybíráte peníze jako z každé jiné investice po splnění časového testu. Nic nedaníte a ani nedodaňujete, a to ani při jednorázovém výběru.

Zdroje:

Webové stránky penzijních společností, pojišťoven a poskytovatelů DIPu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz