Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Přijímačky na střední školy: Příliš obtížné? Ne, jen nejsou pro všechny

Foto: Pexels, ilustrační foto

V posledních měsících se neustále mluví o blížících se přijímacích zkouškách na střední školy. Ty čekají deváťáky právě v těchto dnech.

Článek

Jako učitelka jsem neustále slyšela o stresu, který na děti doléhá. Myslím ale, že stres v dětech vyvoláváme my dospělí neustálými analýzami testů a hodnocením jejich obtížnosti.

A jelikož jsem letos připravovala naše deváťáky na přijímací zkoušky z českého jazyka, měla jsem možnost zhodnotit, jestli jsou opravdu tak vystresovaní, jak je nám z různých stran podsouváno. Popravdě řečeno nejvystrašenější jsou žáci, kteří mají nejvíce znalostí a testy zvládají nejlépe. Zájem o konzultace a vysvětlení látky jsem zaznamenala právě pouze u několika málo zodpovědných jedinců, na něž doléhá tlak okolí. Určitou roli možná hraje i fakt, že tyto děti si podaly přihlášky na prestižní gymnázia a v hloubi duše si nevěří. Je to pochopitelné, jelikož je to jeden z prvních zásadních momentů jejich života.

Stále se mluví o tom, že společnost Cermat, která letos poprvé uspořádala pro deváťáky tzv. zkoušky nanečisto, sestavila testy z příliš obtížných úkolů. Ne, úkoly nejsou a nikdy nebyly příliš těžké. Jde jen o to, že nejsou určené pro každého. Jejich obtížné zvládání vypovídá pouze o tom, že žák má nedostatečné znalosti a nízkou čtenářskou gramotnost. Je pravdou, že včasnou přípravou se dá ledacos dohnat, ale nabízí se otázka, zda je v pořádku, aby se přes 90 % žáků hlásilo na maturitní obory.

Když mi některé děti sdělují, na jaké školy si podaly přihlášku, občas se jen tiše divím. Někdy mám pocit, že rodiče své děti snad vůbec neznají. Možná si ale jen nechtějí přiznat, že jejich syn nebude renomovaný právník a dcera nebude uznávanou lékařkou. Syn ale může být výborný a vyhledávaný automechanik a dcera třeba skvělou cukrářkou. V současnosti jsou díky technologickému rozvoji materiálů zpřístupněné dívkám i ty učňovské obory, které byly donedávna pouze doménou chlapců.

Nevím, kde se vzal všeobecně negativní postoj ke vzdělání v učebních oborech, ale vím, že kvůli tomuto trendu mám problém sehnat elektrikáře, klempíře či instalatéra. Zoufalý nedostatek schopných řemeslníků zapříčinil, že jsou finančně daleko lépe ohodnoceni než leckterý vysokoškolák. Ani tento fakt však zatím nezvýšil zájem o učňovské obory.

Práce, kterou člověk vykonává, nevypovídá nic o jeho kvalitách, schopnostech, znalostech. Znám inteligentní řemeslníky a znám i vysokoškoláky, jimž učarovalo řemeslo.

A tak nevyvolávejme v současných dětech pocit, že nepřijetím na maturitní obor se hroutí svět. I zdánlivý nezdar se může stát odrazovým můstkem pro něco daleko lepšího.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz