Článek
Porodní prostor
Porodní prostor, tedy místo, které si žena zvolí pro dobu porodu, by měl navozovat pocit bezpečí a důvěry. Důležité je tedy přítmí, pohodlí, teplo, případně smysluplná výzdoba. Zároveň by měl být prakticky a dobře vybavený. Tady se můžeme bavit o balonu, pytli, různých lanech, na něž je možné se zavěsit. Určitě by neměla chybět ani sprcha, vana, případně porodní bazének a také nějaká pohodlná postel, o kterou je možné se opřít do různých vertikálních poloh, nebo na níž lze spočinout na boku.
Krása i funkčnost
Podporující porodní prostor není drahé ani náročné zařídit. Zároveň může mít zásadní vliv na průběh porodu, včetně potenciálního snížení potřeby císařského řezu. Tím se zabývala i německá studie zkoumající vliv porodního prostředí na vaginální porody1. Ta potvrdila, že alternativní nebo domácí design porodního prostředí (namísto běžného) zvýšil míru vaginálních porodů, spokojenost s péčí a usnadnil začátek kojení. Zároveň se snížila pravděpodobnost vyvolávání porodu, intrapartální analgezie nebo anestezie, epiziotomie a operativních vaginálních porodů (za pomoci kleští nebo vakuového extraktoru).
Nejde primárně o estetiku. Jde o pocity a praktičnost z pohledu potřeb rodící ženy.
- Prostor je důležitý.
- Klíčový je pocit bezpečí, aby se žena mohla uvolnit.
- Porod podpoří teplo, přítmí a pocit soukromí.
- Prostor by měl obsahovat takový nábytek, který žena může prakticky využívat pro podporující porodní polohy.
Ještě důležitější než vybavení prostoru jsou lidé, kteří do něj vstupují.
Návštěvy v porodním prostoru
Do porodního prostoru by měli před, během i po porodu vcházet pouze lidé, kteří jsou ženou vítáni, přicházejí, aby jí byli oporou a k nimž cítí důvěru. Tím je myšleno zejména empatické a láskyplné vnímání jejích emocí, stavů a potřeb.
Proč je to důležité? Protože to podpoří vylučování hormonů, které žena potřebuje pro hladký porod.
Doktorka Sarah Buckley vysvětluje: „Plné vyjádření…porodních hormonů vyžaduje specifické podmínky: aby se rodící matka cítila v soukromí, bezpečně a nepozorovaná. Tuto základní potřebu uznávají tradiční systémy péče o matku, které upřednostňují emocionální pohodu rodící ženy a zajišťují, že je o ni pečováno na známém místě se známými a důvěryhodnými pomocníky.
Tyto faktory ji udrží co nejklidnější a uvolněnou a její hladina adrenalinu bude nízká.
A naopak, pokud se při porodu necítí v soukromí, bezpečně a nepozorovaná, zvýší se její hladina adrenalinu, zpomalí se porod a sníží se zásobování dítěte krví a kyslíkem, což může vést k tísni plodu u zranitelných dětí.“
Ať rodíte kdekoliv
Porodní prostor bude na různých místech nabývat různých podob. Nicméně přítmí, soukromí, praktická vybavenost a pocit úplného bezpečí jsou klíčové vždy, ať už žena rodí kdekoli.
Jedná o levné, jednoduché úpravy, které lze provést víceméně kdekoli tak, aby se žena mohla během celého procesu cítit co nejlépe. Samozřejmě i v porodnici lze vytvořit krásný a podporující prostor, bez zbytečně velkých nákladů. A rozhodně to stojí za to!
Design porodního prostoru není žádná vymoženost moderní doby. Naopak. Jde o pravděpodobně nejlevnější způsob, jak dosáhnout praktických pozitivních výsledků. Když žena porodí co nejlépe, vyhrávají všichni.
Poznámky
1, Ayerle GM, Schäfers R, Mattern E, Striebich S, Haastert B, Vomhof M, Icks A, Ronniger Y, Seliger G. Effects of the birthing room environment on vaginal births and client-centred outcomes for women at term planning a vaginal birth: BE-UP, a multicentre randomised controlled trial. Trials. 2018 Nov 19;19(1):641. doi: 10.1186/s13063-018-2979-7. PMID: 30454075; PMCID: PMC6245933.