Článek
Když se o někom řekne, že mu čouhá sláma z bot, v přeneseném významu to znamená, že pochází z venkova a neumí se kulturně chovat. To v případě Brna samozřejmě neplatí.
Jihomoravská metropole na to šla jinak. V rámci vánočních trhů nechala poblíž slavné sochy Jošta Moravského navézt 12 tun slámy, protože Ježíšek se přeci jenom narodil v chlévě. Uprostřed vánočních trhů tak vznikla velká slámová hora, která je 5 metrů široká a 12 metrů dlouhá.
Letos byla tato atrakce pro děti při návštěvě vánočního Brna, které je právem Evropským hlavním městem Vánoc 2024, snad ta nejlepší zábava. Od řádění ve slámě je nešlo odtrhnout. A jak jsem si všimla, nejen ty naše.
Ve slámě skákaly, házely ji po sobě nebo v ní válely sudy. Jen to následné odstraňování slámy už zas taková sranda nebyla. Pro nás, co si pamatujeme na prázdniny u babičky na vesnici, nebylo válení sudů ve slámě nic nového pod sluncem, pro ty nadšené nejmladší ročníky to však byla jednoznačně premiéra.
Sláma pod Joštem neleží jen tak. Brno uvádí, že ji během předvánočního období několikrát vyměňuje a použitou slámu využívá dál. Třeba k zasypání nově vysazených stromků.
V těchto kreativních aktivitách jen tak dál, Brnu moc fandím a jsem ráda, že při plánování vánočních trhů myslí i na děti. Na Svoboďáku ještě například nechyběly houpačky či dračí vajíčko, u Jošta historický kolotoč, na Zelňáku Ježíškova pošta či dětská vesnička, na Dominikánském náměstí malá dětská vánoční šalina, na Baštách světelná stezka nebo v průchodu Staré radnice drak ve vánočním svetru.
I tak jsem zvědavá, s čím Brno překvapí příští rok. Třeba přibude obří slaměný betlém, ve kterém nebude chybět ani slaměný brněnský drak s dračicí a vajíčkem.
Nejen pro děti, ale i pro dospělé je letošní vánoční Brno vážně kouzelné a zároveň i svérázné. Pokud ještě stíháte, doporučuji ho navštívit a celé si jej projít. Stojí to za to.
Zdroj:
Autorský text
https://www.facebook.com/vanocebrno