Hlavní obsah
Lidé a společnost

Případ kradeného smírčího kamene U Pytláka na Žďársku policie odložila. I další zmizely v nenávratnu

Foto: Palickap - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Po smírčím kameni U Pytláka, který byl odcizen v srpnu 2024 v lese poblíž Bystřice nad Pernštejnem, se slehla zem. Policie tento případ již odložila. Bohužel nejde o první ani poslední krádež takto cenné historické památky.

Článek

Smírčí kámen U Pytláka někdo ukradl před pěti měsíci

Smírčí kámen U Pytláka, který se před svým zcizením nacházel poblíž Vojtěchova u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku, připomínal tragickou událost z roku 1569. Tento mramorový kámen byl vysoký 114 centimetrů, široký 52 centimetrů a silný 8 centimetrů, měl zkosené horní rohy a na své čelní straně měl vytesaný reliéf latinského kříže, pušky a osm řádků lomeného písma.

Lieta Panie 1569 tu nedeli po sv. Vaclave zabit jest tuto Petr syn Chrasty z Albrechtic od Jana myslivce pernštejnského Bůh milostiv racz byti dussi jeho.
Nápis na ukradeném smírčím kameni U Pytláka

Smírčí kámen připomínal nešťastnou událost, při které myslivec Jan zastřelil radního Petra Chrástu z Albrechtic. Podle pověsti nešlo o obyčejnou vraždu, ale o předem dohodnutý souboj mezi oběma muži. Pytlák Petr Chrásta vyzval myslivce Jana v hospodě na duel, který se měl odehrát v noci na smluveném místě v lese. Oba muži měli právo jedné rány, přičemž první a zároveň smrtící výstřel padl z Janovy pušky. Petr Chrásta zemřel na místě. Myslivec Jan nechal následně na místě tragédie vztyčit smírčí kámen jako symbol pokání a smíření mezi rodinami oběti a viníka.

Od krádeže v druhé polovině srpna roku 2024 se po smírčím kameni U Pytláka doslova slehla zem. Policie po tomto cenném historickém artefaktu následně vyhlásila pátrání, které bylo neúspěšné. Nyní tento případ odložila, s čímž se však nehodlají smířit zvláště místní patrioti, kteří pátrají po ztraceném smírčím kameni i nadále.

Foto: Palickap - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Ukradený Pytlácký kámen, který stál dříve v lese poblíž Vojtěchova.

Ke krádeži Pytlákova kamene mají lidé hned několik teorií

Odcizený smírčí kámen nebyl žádný drobeček. K jeho krádeži byla pravděpodobně potřeba těžká technika a spoluúčast více než jedné osoby. Lidé na diskusních fórech a sociálních sítích spekulují hned o několika důvodech, proč ke krádeži tohoto kamene došlo. Podle první verze smírčí kámen někdo ukradl na zakázku pro konkrétního sběratele historických artefaktů.

Další teorií je, že zloděj měl o tento smírčí kámen osobní nebo genealogický zájem nebo jej právě v tomto smyslu pro někoho kradl na zakázku. Smírčí kameny se vážou k dávným tragickým událostem, a pokud by někdo zjistil, že je kámen spojen s jeho předky nebo s nějakou významnou událostí či místem v životě jeho předků, mohl chtít tento historický artefakt „vlastnit“.

Podle třetí teorie byla krádež ryze finančního rázu a někdo si ji mohl naplánovat s cílem prodat smírčí kámen na černém trhu s historickými artefakty. Poslední teorie, o které se diskutující zmínili, se zaměřuje na možnost, že smírčí kámen někdo odcizil výhradně pro dekorativní účely a následně jej umístil na soukromém pozemku, třeba na zahradě.

Smírčí kámen ukradl spíš někdo místní, naznačuje badatel

Smírčí kámen U Pytláka se navíc ztratil přesně v době, kdy v katastru obce Vojtěchov zmizel také nedaleký Krejčíkův kámen. Ten byl však po medializaci celého případu někým tajně vrácen poblíž svého původního místa. To naznačuje, že mezi krádežemi těchto dvou smírčích kamenů je určitá spojitost.

Luboš Korbář z nedaleké Bystřice nad Pernštejnem, který se dlouhodobě věnuje mapování těchto kamenných památek, si myslí, že za zmizením dvou smírčích kamenů u Vojtěchova by mohl být nejspíš někdo místní a znalý poměrů než někdo z daleka. Zcizený Krejčíkův kámen byl totiž někým na své původní místo po medializaci krádeže vrácen velmi rychle, což podle Korbáře naznačuje, že pachatel s největší pravděpodobností nepocházel odněkud z dáli.

Co se podle pověry stane tomu, kdo ukradne smírčí kámen?

Již po staletí se traduje, že se tomu, kdo ukradne smírčí kámen či smírčí kříž a zneuctí pietní místo, přihodí něco zlého nebo nešťastného. Takový člověk si na sebe nebo své blízké podle pověry přivolá smůlu, nemoc, nebo dokonce smrt.

Další verze této pověry říká, že se na zloděje přenese vina za čin, kvůli kterému byl smírčí kámen postaven, nebo že ho budou pronásledovat duše těch, jejichž tragédie je s tímto kamenem spojená.

Například Krejčíkův kámen u Vojtěchova byl před svou nedávnou krádeží zcizený ještě jednou. Podle pověsti si jej jeden z místních zabudoval do kamen ve svém chalupě ve Vojtěchově, ve kterých ale po zatopení začalo strašně kvílet. A tak jej zloděj raději vrátil na původní místo.

Další ukradené smírčí kameny a kříže, které zmizely v nenávratnu

Bohužel smírčí kámen U Pytláka není jediný, po kterém se slehla zem. Například v roce 2009 zmizel u Neslovic na Brněnsku smírčí kámen, na kterém je rytina latinského kříže a za ním kolo se zalomenou postavou. Tento kámen stál u silnice směr Ivančice na místě, kde se v minulosti páchal zločin na pocestných.

Na lesní cestě poblíž Petrovic u Jihlavy v roce 2005 byl odcizen smírčí kámen, na kterém je reliéf řeckého kříže a pod nímž se vodorovně nachází sekera. Zhruba o 10 let později byla na tomto místě postavena kopie ukradeného kamene.

Mezi lety 2003 až 2008 někdo ukradl smírčí kámen, který stál u silnice do obce Hůrky na Jindřichohradecku. Na kameni se nacházel reliéf latinského kříže a pod ním několik řádků dnes již nečitelného nápisu. Na druhé straně byla rytina latinského kříže.

Poblíž obce Besednice na Českokrumlovsku zase mezi lety 2010 a 2012 zmizel smírčí kámen, který stál na místě, kde byl zabit slovenský dráteník. Tato kamenná památka byla vysoká 96 centimetrů, široká 51 centimetrů a silná 32 centimetrů a měla na sobě reliéf klínového kříže.

Seznam zcizených smírčích kamenů však není rozhodně konečný. Těmto ztraceným památkám se věnuje web Smírčí kříže.

Některé ztracené smírčí kameny se objevily po desítkách let

Ne vždy platí, že ztracené smírčí kameny a kříže zmizí v nenávratnu. Například před více než 26 lety se po vyvrácení osobním autem během autonehody ztratil žulový smírčí kříž původně stojící u silnice nad obcí Nezbavětice na Plzeňsku. Tato památka se dle pověsti vztahovala k vraždě, která se tu stala před dávnými časy. Dva pocestní si ve vsi vyprosili koláče, jenže se špatně rozdělili, kvůli čemuž jeden druhého na tomto místě zabili.

Ztracený kámen našli badatelé po letech pátrání v deset kilometrů vzdálené obci na zahradě. Následně se domluvili na navrácení této památky. Zrestaurovaný smírčí kříž byl v druhé polovině roku 2024 usazen na své původní místo.

Foto: Koutne1 - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Ztracený a znovunalezený smírčí kámen ve Stránecké Zhoři.

Podobný příběh má za sebou smírčí kámen, který stojí u silnice z Humpolce do obce Bystré. Tato kamenná památka byla zcizena po roce 2007. Badatelé nakonec zjistili, že tento smírčí kámen z místa odvezla osoba, která jej umístila na své zahradě. Po medializaci celého případu tento kámen daný člověk raději zakopal. Nakonec jej jeho známý přemluvil, aby smírčí kámen navrátil tam, kam patří. To se také stalo a tento smírčí kámen stojí od roku 2024 na svém původním místě.

V obci Stránecká Zhoř na Žďársku zase naleznete smírčí kámen s reliéfem latinského kříže a letopočtem 1707. Tento památný kámen stával původně na nedaleké louce u lesa za obcí a připomínal událost, při níž pobíhajícím psem splašený a rozzuřený býk ušlapal pasáka. Smírčí kámen byl dlouhou dobu považován za ztracený. Badatelé jej nalezli na Havlíčkobrodsku, předtím se dlouhé roky nacházel ve Velkém Meziříčí. V roce 2017 byl instalován na současné místo přímo v centru obce Stránecká Zhoř, kde je více na očích.

I když policie případ zcizeného smírčího kamene U Pytláka odložila, tato kamenná památka je stále v databázi pátrání. Lesy ČR coby majitel pozemku v tomto případě vyčíslily škodu na 40 tisíc korun, historická hodnota tohoto smírčího kamene je ovšem několikanásobně vyšší. Kdybyste měli o tomto ztraceném smírčím kameni (a samozřejmě také o dalších zmizelých kamenech a křížích) jakékoliv informace a věděli třeba, že jej má někdo na zahradě či ve skalce, stále platí, že můžete kontaktovat Policii ČR.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-vzacny-smirci-kamen-zmizel-policie-pripad-odlozila-prolezali-jsme-houstiny-i-prikopy-rika-badatel-40501330

https://www.facebook.com/groups/714780098912194/

https://medium.seznam.cz/clanek/lina-klimarova-kradez-dvou-smircich-kamenu-na-vysocine-zveda-lidi-ze-zidle-je-to-neucta-k-pamatce-nasich-predku-82167

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-jeden-z-ukradenych-smircich-kamenu-na-vysocine-je-zpet-nekdo-ho-potichu-vratil-40486054

https://www.nezbavetice.cz/aktualne/smirci-kriz-je-zpet-na-svem-miste-1175cs.html

https://vysocina.rozhlas.cz/ukradeny-smirci-kamen-od-bystre-se-vratil-na-sve-misto-nejaky-cas-byl-i-zakopany-9193615

http://www.smircikrize.euweb.cz/CR/Ztracene.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz