Článek
Bernile a Hitlera spojil 20. duben
Bernile Nienau dostala za svého krátkého života přezdívku „Führerovo dítě“, a to díky svému blízkému vztahu s Adolfem Hitlerem, se kterým se pravidelně vídala v letech 1933 až 1938. Co je k sobě přivedlo? Stejné datum narozenin i Bernilyn skrytý boj o přežití. Hitler i tato holčička se totiž narodili 20. dubna.
Adolf Hitler neměl děti. Už začátkem 30. let 20. století však myslel na svůj pozitivní obraz v očích veřejnosti. Aby jej mohli Němci nazývat skutečným „otcem národa“, často s malými dětmi pořizoval propagandistické snímky. V letech 1933 až 1938 se na těchto fotkách hned několikrát objevila malá blonďatá holčička. A ano, byla to Bernile Nienau.
Dívenčina máma hledala způsob, jak ochránit svou rodinu
Bernile Nienau se narodila 20. dubna 1926 v německém Dortmundu. Její otec zemřel krátce před jejím narozením, vychovávala ji proto matka Caroline spolu s židovskou babičkou. Bernile tak byla z jedné čtvrtiny Židovka, kvůli čemuž byla pro nacistický režim rasově nepřijatelná a podléhala perzekuci.
This little girl is Bernile Nienau. They shared the same birthday - and the Führer invited her to spend time at the Berghof several times. pic.twitter.com/wlHO4tLBH4
— Nationalist Lady (@WhiteEIegance) October 4, 2017
Jelikož už tehdy v nacistickém Německu začalo pronásledování Židů a vznikaly první koncentrační tábory, Bernilyna matka hledala způsob, jak zachránit svou rodinu před pronásledováním. A přišla na něj. Rozhodla se, že seznámí svou roztomilou holčičku přímo s Adolfem Hitlerem.
Hitler ji pozval na jahody se smetanou
20. dubna 1933, v den narozenin Hitlera a Bernile Nienau, se Caroline tehdy se svou sedmiletou dcerkou protlačily do popředí proudu návštěvníků u Führerovy bavorské rezidence Berghof u Obersalzbergu. Snažily se upoutat Hitlerovu pozornost a vyšlo jim to.
Hitler se vydal vstříc zástupu svých gratulantů. Když zjistil, že malá Bernile slaví narozeniny stejně jako on 20. dubna, také jí popřál a pozval ji dovnitř svého sídla na jahody se smetanou. Po pohoštění společně zapózovali fotografovi a vzniklo několik propagandistických snímků.
Stýkali se a posílali dopisy a pohlednice
Už v roce 1933 Hitler, který měl následně na rukou krev více než 6 milionů mrtvých Židů, věděl, že Bernile má židovský původ. Navzdory tomu trval na tom, že s ní bude udržovat kontakt a že se s ní bude i často fotografovat. V letech 1933 až 1938 malá Bernile spolu se svou matkou Caroline Hitlera na Berghofu několikrát osobně navštívily. Holčička mu přitom začala říkat „strýčku Hitlere“.
Hitler posílal roztomilé dívence pohlednice a ona mu psala dopisy, kterých bylo v době jejich „přátelství“ zhruba sedmnáct. Tyto dopisy jsou uloženy ve federálním archivu v Berlíně. Kromě toho se tato dívenka naučila plést a upletla Führerovi vlněné ponožky.
Zde je výňatek z dopisu, který Bernile napsala pravděpodobně s pomocí své matky Hitlerovi a jeho hlavnímu pobočníkovi Wilhelmu Brücknerovi:
Mnichov, 27. září 1936. Milý strýčku Brücknere! Dnes vám mám toho hodně co říct. Během prázdnin jsme byli na Obersalzbergu a dvakrát jsem měla tu čest navštívit milého strýčka Hitlera! Bohužel jste nikdy nebyl s námi. […] Už pracuji na vánočním díle. […] Strýčku Hitlerovi znovu pletu ponožky, protože jsem se ho minulý rok ptala, zda mu sedí. Řekl ano! Letos budu plést s jemnější vlnou, maminka mi pomáhá jen s patou. Budou velmi teplé a protože cestuje tolik, jeho nohy nezmrznou. […] Maminka vám také posílá pozdravy a mnoho pozdravů a polibků od vaší Bernile!
Až po doporučení svého soukromého tajemníka Martina Bormanna, že blízký vztah se Židovkou na vůdce vrhá stín, Hitler s holčičkou zastavil veškerou korespondenci. Její matce bylo zakázané, aby se se svou dcerou k Hitlerovi jakkoliv přiblížily. Bormann také nakázal oficiálnímu vůdcovu fotografovi Heinrichu Hoffmanovi, aby nezveřejňoval další fotky Bernile Nienau s Adolfem Hitlerem.
Živote Bernile byl krátký. Zemřela na dětskou obrnu
V každém případě měla dívčina maminka Caroline Nienau opravdu prozíravý plán, díky kterému zachránila svou rodinu před jistou smrtí. Kdyby nebylo „přátelství“ s Hitlerem, pravděpodobně by všichni skončili v koncentračním táboře a následně v plynových komorách.
Navzdory tomu byl život Bernile velmi krátký. Po vystudování střední školy šla dělat technickou kresličku. V roce 1943 však onemocněla dětskou obrnou a zemřela v nemocnici v německém Mnichově 5. října 1943. Bylo jí pouhých 17 let. Její máma Caroline žila do roku 1962.
Zdroj: Timesofisrael.com, Bbc.com, En.wikipedia.org