Hlavní obsah
Příroda a ekologie

V Libanonu zastřelili čápa z Česka. Vylíhnul se v Plzeňském kraji, zpátky už nedoletěl

Foto: Biser Todorov - Own work, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Ozbrojení libanonští lovci střílejí jen tak pro zábavu čápy, kteří se na jaře vracejí z Afriky do svých evropských hnízdišť. 4. dubna 2025 jim bohužel padl za oběť i český čáp bílý, který se v roce 2022 vylíhnul v Boru u Tachova.

Článek

Přes Libanon se do Evropy každým rokem vrací ze svých afrických zimovišť kolem 500 tisíc čápů bílých. Zvlášť hraniční oblast mezi Libanonem a Sýrií se pro tyto tažné ptáky stává smrtící pastí. Místní totiž na čapí hejna tradičně pouze pro svou potěchu pořádají hromadné hony. A to i s využitím zbraní vojenského typu. V důsledku tohoto barbarského počínání v Libanonu ročně uhynou tisícovky čápů bílých.

Nelegálně odstřelený čáp byl ročník 2022

Jak pro Plzeňoviny.cz potvrdil Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni, libanonští pytláci 4. dubna 2025 v oblasti Zouk Bhanine nelegálně odstřelili čápa původem z Česka. Jednalo se o čápa bílého, který se na jaře roku 2022 vylíhnul na hnízdě instalovaném na umělé hnízdní podložce poblíž vlakového nádraží v Boru u Tachova.

Tento čáp bohužel za svůj jarní přelet přes Libanon zaplatil cenu nejvyšší. O život přišel přesně po 1 042 dnech od doby, co jej 28. května 2022 jako mládě okroužkovali čeští ornitologové.

„Tým z organizace Committee Against Bird Slaughter (CABS) společně s našimi partnery z MESHC Anti-Poaching Unit a Society for the Protection of Nature in Lebanon zachránil zraněného bílého čápa na východě libanonského přístavního města Tripolis, které je každé jaro známým místem nelegálního odstřelu čápů. Pták, který už nebyl schopen létat, byl nahlášen veřejností. Veterinář potvrdil, že byl postřelen a kvůli závažnosti zranění musel být bohužel utracen. Čáp měl na noze český kroužek s číslem YK026 a byl okroužkován 28. května 2022 v Boru u Tachova (nedaleko Plzně) v Čechách,“ potvrdila tuto informaci 11. dubna 2025 na svých oficiálních facebookových stránkách nezisková organizace Committee Against Bird Slaughter (CABS).

Foto: Zeynel Cebeci - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Každoročnímu masovému odstřelu čápů bílých, který je naprosto alarmující, přitom libanonská vláda nevěnuje téměř žádnou pozornost. Situaci nelegálního lovu čápů bílých se snaží dlouhodobě řešit alespoň ochránci přírody, kteří organizují protipytlácké hlídky a snaží se monitorovat rizikové oblasti. Ovšem bývá to boj s větrnými mlýny.

„Dnes byly zastřeleny desítky čápů, místní úřady však žádné vážné kroky nepodnikly. Pytláci jsou ve skutečnosti stále agresivnější a my jsme svědky mnoha masakrů, ke kterým dochází pod dohledem místních úřadů,“ povzdechla si na sociálních sítích koncem března 2025 organizace Lebanes Association for Migratory Birds, se kterou spolupracuje také Polská ambasáda v Bejrútu.

Ochránci přírody objevili i vycpaného čápa černého z Česka

Libanonští lovci kromě čápů bílých nesmyslně vraždí také další migrující ptáky. A to i čápy černé, kteří v Česku patří mezi silně ohrožený druh. V roce 2021 mezi ochránci přírody rezonoval příběh českého čápa černého, ze kterého se stala vycpaná trofej.

„Během naší mise v Libanonu naše týmy v uplynulých týdnech shromáždily četné důkazy o masivním střílení a chytání evropských tažných ptáků. Mezi nimi je i příběh čápa černého označeného jako 62U7,“ informovala nezisková organizace Committee Against Bird Slaughter (CABS).

Tento černý čáp se vylíhnul v České republice v létě roku 2010 a od českých ornitologů dostal barevný kroužek s označením 62U7. Od té doby se nejméně devětkrát vydal na cestu mezi svým českým hnízdištěm a zimovištěm v Africe, přičemž pravděpodobně uletěl víc než 100 000 kilometrů.

„Podle české kroužkovací stanice byl čáp naposledy spatřen v září 2019 ve středních Čechách, poté se jeho stopa ztratila. O dva roky později, v září 2021, náš tým v Libanonu obdržel fotografie z domu vycpavače zvířat. Na nich je vidět čáp 62U7, stále s barevným kroužkem na noze, vycpaný jako lovecká trofej,“ napsala nezisková organizace CABS, která zároveň dodala, že osud tohoto nádherného čápa však není v rámci Libanonu ojedinělý.

Libanonští lovci hromadně střílejí čápy jen tak pro zábavu. Jenže z pohledu Evropana to opravdu zábavné není. Toto masové vraždění nevinných zvířat je pro ně z generace na generaci předávaná tradice, se kterou se v dnešní době rádi pochlubí na sociálních sítích. Bohužel za tuto kratochvíli platí každoročně cenu nejvyšší tisíce čápů, kteří již nikdy na svá evropská hnízdiště nedoletí.

Zdroj:

https://www.facebook.com/CABSREPORTS

https://plzenoviny.cz/zastrelely-cap-libanon/

https://medium.seznam.cz/clanek/lina-klimarova-capi-jatka-v-severnim-libanonu-pokracuji-i-letos-tisice-capu-se-do-evropy-nevrati-134357

https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/capi-z-boru-se-potkali-v-cernosine-samici-bude-dvanact-ale-rekord-drzi-mana-2022.html

https://www.facebook.com/profile.php?id=100080346707603

https://www.facebook.com/100064478000227/posts/5081284098552569/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz