Článek
Případ pro zvláštní skupinu je šestidílný československý kriminální televizní seriál, natočený podle skutečných detektivních případů. Seriál není příliš známý. Vznikl v roce 1989, kdy Československo žilo Sametovou revolucí, a na obrazovky Československé televize se nakonec nedostal a svou premiéru si odbyl až v roce 2003 na komerční stanici Prima. Důvodem měla být osoba scénáristy. Tím byl Antonín Prchal, dřívější důstojník STB, který psal špionážní a detektivní scénáře pod uměleckým pseudonymem Antonín Gariš.
Zedníček s Krampolem bylo protentokrát kriminálníky, nikoliv kriminalisty
Seriál na předchozí Malý pitaval z velkého města navazoval jen velice volně. Byl více odlehčený, změnil sestavu hlavního týmu kriminalistů, zachoval ale koncept jednotlivých uzavřených dílů, propojených jen hlavními osobami. Někteří herci si sice zahráli v obou seriálech, ale pokaždé jiné role. Tak kupříkladu Pavel Zedníček a Jiří Krampol, kteří v Malém pitavalu představovali kriminalisty, v Případu pro zvláštní skupinu přešli na druhou stranu zákona.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiUs1XqACTpcU9/a75e/jaroslav-dudek.jpeg?fl=cro,0,0,437,479%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Režisérem seriálu byl Jaroslav Dudek
Zvláštní skupina pracuje ve složení staršího zkušeného kriminalisty majora Drnka v podání Josefa Somra, mlčenlivého kriminalisty Kotka s tváří Jiřího Schmitzera, a JUDr. Kateřiny Jánské, kterou si zahrála mladičká Tereza Brodská. Představují tři generace vyšetřovatelů s různým přístupem a metodami vyšetřování. Jejich nadřízeným je podplukovník Bouda, kterého ztvárnil Josef Vinklář.
Veksláci i skořápkáři
Kriminalisté řeší jeden případ za druhým a vždy se nějakým způsobem dopracují k pachateli. Vyšetřují se vážné zločiny jako vraždy, ozbrojené loupeže, ale také krádeže či valutová kriminalita. Vše se nese v lehce komediálním duchu. Seriál je dnes již svědectvím zmizelé doby. Nechybí v něm pověstní veksláci, padělaná západní měna, prostitutky, pašeráci, překupníci, skořápkáři, zakázaná pornografie či pankáči.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/kObgaqJNMnKEQFpSCTpgp3/1e75/bony.jpeg?fl=cro,0,0,1280,825%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Bony
Kromě výše zmíněné čtveřice se na seriálu podílela celá plejáda známých herců. Diváci mohli spatřit Romana Skamene, Janu Štěpánkovou, Jiřího Kodeta, Petru Černockou, Vítězslava Jandáka, Karla Šípa, Michala Suchánka, Jana Hartla, Martina Dejdara, Oldřicha Velena, Alois Švehlík, Jiřina Bohdalová a mnoho dalších.
Prchal alias Gariš měl děsivou minulost
O hudbu k seriálu se postaral osvědčený Ladislav Štaidl. Námět a scénář vyšel z pera Ivana Gariše a tady byl kámen úrazu. Seriál měl mít premiéru na podzim roku 1989. Nakonec ji ale neměl a musel si na ni počkat dlouhých čtrnáct let, což způsobilo, že v podstatě zapadl. Důvodem byla právě osoba scénáristy Ivana Gariše. Za tímto jménem se ve skutečnosti skrýval Antonín Prchal, muž s velmi temnou minulostí.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/kObgaqJNMnB0yvGlsCTpkOJ/1f93/josef-vinklar.jpeg?fl=cro,0,0,800,1200%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Šéfa kriminalistů hrál Josef Vinklář
Prchal byl příslušník Státní bezpečnosti, na přelomu let 1951 až 1952 dokonce její velitel. STB zůstala v jeho působnosti coby náměstka ministra národní bezpečnosti a později dokonce prvního náměstka ministra vnitra. Podílel se na provokacích STB, jako byla nechvalně proslulá akce Kámen, a na vykonstruovaných procesech, mimo jiné na procesu s Rudolfem Slánským. V roce 1963 byl za svoji účast na nezákonných praktikách státní bezpečnosti odsouzen k šesti letům vězení, ale již následujícího roku byl propuštěn. Podle jiného příslušníka STB, Josefa Frolíka, pozdějšího emigranta, byl Prchal za okupace „mladíkem s podezřelou minulostí a rozsáhlým kriminálním rejstříkem“, o kterém „staří příslušníci kriminální služby vyprávěli, že byl ve válce pasákem a že profesionálně tančil v Lucerna baru“ a který „měl prý úzké kontakty k SS-Obersturmbannführerovi Wilhelmu Leimerovi“.
Frolíkova věrohodnost byla opakovaně zpochybňována, nicméně Prchalova činnost za okupace se nikdy neobjasnila a jeho horlivé poválečné aktivity by mohly naznačovat, že měl co zakrývat. V sedmdesátých letech bylo ovšem už vše zapomenuto a Antonín Prchal se pod jménem Ivan Gariš prosadil coby autor špionážních a detektivních próz a filmových scénářů. Byl mimo jiné scénáristou Herzova filmu Buldoci a třešně, kde si rovněž zahrál mafiána. Z jeho pera vyšel také scénář k seriálu Ve znamení Merkura, a dokonce je podepsaný i pod dones velmi populární sérií komedií o šéfovi s Petrem Nárožným v hlavní roli, kterou v osmdesátých letech minulého století natočil režisér Hynek Bočan. Všechny tyto filmy a seriály šly do běžné distribuce a část z nich se opakovaně reprízuje, problematická osoba scénáristy pokazila díky datu dokončení pouze start seriálu Případ pro zvláštní skupinu.
Zdroje: