Článek
Ronchopatie neboli chrápání postihuje přibližně 40 % žen a 57 % mužů. I když zvuk těchto vibrací vycházející během spánku z dýchacího ústrojí není standardně nebezpečný, ale spíše jen obtěžující, závažnější formy mohou vést k vážným komplikacím, kdy dochází k takzvaným apnoickým pauzám, tedy k zástavám dechu na více než 10 sekund (= tzv. spánková apnoe). Komplikace se však mohou vyvinout i z běžného chrápání.
Proč chrápeme?
Tato otázka asi napadá každého, kdo musí sdílet ložnici s někým, kdo prochrápe celou noc. Chrápání je běžné a normální – každý z nás občas chrápe, například pokud jsme nachlazení, nebo zkonzumujeme větší množství alkoholu. Problém však nastává u častého a hlasitého chrápání, kdy bývá na vině uvolněná tkáň v dýchacích cestách. Řada lidí má úzké dýchací cesty, velký jazyk či mandle. Během spánku pak dojde k uvolnění svalů v zadní části krku, které se při dýchání rozvibrují a vydávají ony nenáviděné zvuky. Na vině však mohou být i další příčiny, jako je:
- zkřivení nosní přepážky;
- nosní polypy;
- spaní na zádech;
- užívání tlumivých léků či konzumace alkoholu – ty uvolňují svaly a omezují proudění vzduchu nosem, ústy a hrdlem;
- kouření;
- nadváha (zejména tuk v oblasti krku);
- zvyšující se věk – s narůstajícím věkem se snižuje svalový tonus, což způsobuje zúžení (stažení) dýchacích cest;
- alergie – ucpané dýchací cesty blokují proudění vzduchu ústy a nosem;
- rodinná anamnéza – chrápou-li vaši rodiče, pravděpodobně se budete s tímto problémem potýkat také;
- těhotenství – těhotné ženy často chrápou v důsledku hormonálních změn.
Proč je chrápání problém?
Hlasité a časté chrápání narušuje kvalitu našeho spánku – tělo si neodpočine dostatečně, přes den můžeme pociťovat únavu, horší soustředěnost, projevovat se může i podrážděnost a bolesti hlavy. Dlouhodobé chrápání však také zvyšuje riziko zdravotních problémů, jelikož může vést k nízké hladině kyslíku v krvi. Způsobovat však může i další obtíže, ať už jde o potíže se soustředěním, velkou únavu, vysoký krevní tlak, či riziko infarktu, mrtvice či diabetu 2. typu.
Co dělat při nadměrném chrápání?
Pokud vás chrápání omezuje a narušuje váš spánek, případně máte spánkové apnoe, je třeba navštívit svého obvodního lékaře, který vás odešle na odborné vyšetření na ORL, kde vám provedou fyzické vyšetření vašeho nosu, úst a krku. V případě spánkové apnoe můžete být odesláni na polysomnografii – jde o vyšetřovací metodu ve spánkové laboratoři, kdy je po celou noc sledován váš spánek – je pořizován videozáznam spánku a sleduje se EKG, EEG, oční pohyby, dechová a svalová aktivita, okysličení krve a další.
Na základě vyšetření vám pak lékař může doporučit různé cesty řešení – od konzervativní terapie spočívající například ve speciální zubní protéze či používání zábran spaní na zádech až po operativní řešení, kdy se často přistupuje k bezbolestné a časově nenáročné laserové operaci. Při ní se odstraňuje nadbytečná část měkkého patra, dojde k jeho vyztužení, čímž se zabrání vzniku vibrací.
Jak předcházet chrápání?
Jestliže se u vás nevyskytují spánkové apnoe, můžete zkusit zlepšit své chrápání i sami doma. Mezi nejčastější doporučení patří následující:
- Pravidelný spánek (ve stejnou dobu) ve vyvětrané, tmavé, klidné místnosti s teplotou mezi 18–20 °C.
- Nechodit spát ve stresu.
- Vyvarovat se náročným fyzickým aktivitám před spaním, nepít kávu, zelený či černý čaj a jiné povzbuzující nápoje (včetně alkoholu) 4–6 hodin před spaním.
- Nekouřit před spaním.
- Odstranit z ložnice veškeré alergeny (pomoci může i čistička vzduchu) a rušivé předměty.
- Postel využívat pouze ke spánku, nikoliv ke sledování televize či řešení práce.
- V případě nachlazení použijte před spaním nosní sprej či jiný lék uvolňující dýchací cesty.
- Vyzkoušet můžete také nejrůznější pomůcky, jako jsou nosní proužky, polštáře proti chrápání atd.
- V případě vysoké hmotnosti (BMI vyšší než 25) se pokuste zhubnout.
V případě dlouhodobých potíží ale vždy vyhledejte lékaře – můžete tak předejít řadě nepříjemných budoucích potíží.
Zdroje: homolka.cz, drmax.cz, my.clevelandclinic.org, everydayhealth.com