Hlavní obsah
Lidé a společnost

To máme mládež! Jakou? Takovou, která rozhodně nezapadá do škatulek -sátníků

Foto: Freepik/Freepik

Když se mluví o mládeži, vzpomenu si vždy na písničku Petry Janů a Věry Špinarové. A také často „kam to vede se ptám“. A rozhodně nejde jen o to, že „holky jen tak tak se vejdou do svejch džín“…

Článek

Ti, kteří mají na svém kontě teprve tři čtyři dekády, vnímají dnešní svět asi jinak než ti, kterým už věk končí na -sát. Pro druhou zmíněnou skupinu už je často nepochopitelné, nebo minimálně udivující, kam vše spěje a jak se chovají dnešní „mladí“. Už dávno totiž neplatí, že jsou věci jasně holčičí a jasně klučičí, že si holky hrají s panenkami a kluci se honí za míčem. Dnešní mládež tyto škatulky nejen nesplňuje, ale možná je zcela rozdupává. A ať už se nám to líbí, nebo nás to irituje, musíme se smířit s tím, že současná generace mladých boří zažité představy.

Holky přebírají iniciativu, kluci ustupují do pozadí

Velmi patrné je například prohazování tradičních rolí. Dívky často přebírají iniciativu, jsou dominantní v partě, a to nejen v názorech, ale i z finanční stránky. Není ničím neobvyklým, že dívčina bez váhání zaplatí útratu za celou skupinu, zatímco kluci se drží spíše v pozadí.

S tím souvisí i proměna oblékání. Pohodlí je nadevše, a tak zatímco holky chodí často „oblečené v pytlích“ v over size mikinách a širokých kalhotách, kluci se nebojí experimentovat s módou, která se dříve řadila spíše do „ženské“ kategorie, a celkově působí až zženštileji. Volné a beztvaré oblečení pak vidíme hlavně na holkách typu kost a kůže, zatímco silnější postavy se hrdě pyšní obepnutými legínami a krátkými topy, které jim sotva zakrývají to nejnutnější. Výjimkou pak nejsou nalakované nehty, rtěnka či make-up u kluků… A tak nezbývá než se ptát, zda je to projev sebedůvěry, rebelie, nebo jen další z mnoha paradoxů dnešní doby?

Čím sprostší, tím víc cool

Dalším nepřehlédnutelným fenoménem je jazyk, který mladí používají. Zdá se, že vulgární slova se stala běžnou součástí jejich slovníku a bez nich se často neobejde ani jedna věta. Ať už se jedná o vyjádření emocí, důrazu, nebo jen o zvyk, pro starší generace to může být šokující a nepříjemné. Stejně jako začlenění řady anglicismů či výrazů, kterým jednoduše nemá starší generace šanci rozumět.

Čemu pak dříve narození také nerozumí, je virtuální život teenagerů. Mladí lidé jsou dětmi digitální éry, a tak jsou jejich životy nerozlučně spjaty s chytrými telefony a sociálními sítěmi. Každý okamžik, ať už se jedná o jídlo, sport, nebo jen obyčejné poflakování se s kamarády, je nutné zdokumentovat a sdílet. A zatímco pro mnohé je toto chování nepochopitelné, je důležité uvědomit si také fakt, že tento tlak na neustálou prezentaci dokonalého života může mít dalekosáhlé důsledky na jejich psychiku a vnímání reality. Stírá se hranice mezi online a offline světem a pro mnohé je virtuální identita stejně důležitá, ne-li důležitější, než ta reálná.

Řemeslo? Vy jste se zbláznili!

Zatímco generace našich rodičů a prarodičů budovala zemi poctivým řemeslem, dnešní mladí, zdá se, tíhnou k úplně jiným věcem. Jen hrstka jich sní o tom, že se stane zručným zedníkem, instalatérem nebo truhlářem. Mnohem lákavější je představa kariéry u počítače, ideálně z pohodlí domova. Proč? Často proto, že mají problém s přímou mezilidskou komunikací. Osobní kontakt nahrazují zprávy, e-maily a videohovory. Představa denního styku s mnoha lidmi, řešení složitých situací tváří v tvář, nebo práce rukama v prašném prostředí, je pro ně často odstrašující.

A pak je tu samozřejmě očekávání vysokých platů. Svět sociálních médií a snadno dostupných informací dává mladým pocit, že „rychlé peníze“ jsou na dosah. Vidí influencery, kteří se zdánlivě bez větší námahy topí v luxusu, a to vytváří nerealistická očekávání ohledně nástupních platů a kariérního růstu. Málokdo si uvědomuje, že za úspěchem často stojí roky dřiny a odříkání, a že ani IT pozice nejsou vždy jen o sezení v kanceláři a vysokých bonusech.

Problémy za neviditelnou oponou

Nadávání na mladé ze strany -sátníků se stalo určitým fenoménem. Málokdo si však uvědomuje, že pod povrchem těchto viditelných změn se skrývají i hlubší problémy. Alarmující je zejména stav duševního zdraví mladých lidí. Úzkosti, deprese a pocity osamělosti jsou dnes u dospívajících mnohem častější než dříve. Důvodů je mnoho: neustálý tlak na výkon, porovnávání se s „dokonalými“ životy na sociálních sítích, kyberšikana a nedostatek reálných sociálních interakcí, ale často také zahrnování luxusem namísto aktivit společně s rodiči, ochrana ze strany milujících maminek, které by nedovolily, aby se jejich miláčkům něco stalo, nedej bože si jen natloukli koleno… Mladí pak často nevědí, jak se se svými pocity či náhlými životními nárazy vyrovnat, a dospělí jim bohužel ne vždy dokáží nabídnout adekvátní pomoc.

Problémem je ale také to, že mnoho mladých je pohlceno touhou po nejnovějších trendech, značkovém oblečení a gadgetech. Hodnota člověka se někdy zdá být odvozena od toho, co vlastní, a to vede k neustálé honbě za materiálním štěstím, které však často nepřináší trvalé uspokojení. Zmínit je třeba také neustálý tok informací a záplavu krátkých, rychlých podnětů, které nabízí internet a sociální sítě, což vede u mladých k problémům s udržením pozornosti. Schopnost soustředit se na jeden úkol delší dobu, číst delší texty nebo hlouběji přemýšlet je tak značně ohrožena, což se samozřejmě projevuje i ve škole a v budoucí pracovní sféře.

A opomenout rozhodně nelze ani nedostatek pohybu, který je dalším tichým zabijákem. Dny strávené před obrazovkami místo venku na hřišti se podepisují na fyzické kondici, rostoucí obezitě a s ní spojenými zdravotními problémy.

Kam to vede, se ptám

A tak se pojďme vrátit zpět na začátek k naší otázce, kam to vede. Jak vidno, je snadné dnešní mládež kritizovat a vidět jen negativa. Měli bychom si ale také uvědomit, že každá generace je produktem své doby. Dnešní mladí vyrůstají ve světě plném změn, výzev a neustálého toku informací. Jejich chování a preference jsou jednoduše odrazem společnosti, ve které žijí.

Možná, že zdánlivé „prohození rolí“ a „nezvyklý styl“ jsou jen přirozeným vývojem, který boří zastaralé stereotypy a vytváří nový prostor pro individuální vyjádření. Možná, že za přemírou vulgarity se skrývá jen snaha vyrovnat se s tlakem moderního světa. A možná, že neustálé sdílení na sociálních sítích je jen způsob, jak najít své místo v obrovském digitálním prostoru. Anebo je to možná jen pohodlnost, rozmazlenost, neochota žít v „zajetých kolejích“ a vytyčených škatulkách, jak si mnozí myslí…

Fakt je ten, že dnešní mládež je plná protikladů. Je to generace, která se nebojí být svá, ale zároveň je na jednu stranu pod obrovským tlakem ze všech stran, a na druhou stranu má vše, na co si vzpomene, aniž by o to musela jakkoli usilovat. Nezbývá tedy, než ji pozorovat, snažit se jí porozumět a věřit, že to povede dobrým směrem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz