Článek
Někteří by možná řekli, že po dvaceti letech už je v pořadu Výměna manželek nemá co překvapit – přesto je tato reality show, při které se ve dvou rodinách na 10 dnů vymění manželky, stále plná překvapivých zvratů. A mnohdy i vyhrocených hádek, nenávisti, nedorozumění a šokujících odhalení. Není proto divu, že si drží sledovanost po celá dvě desetiletí – a také nepřekvapí, že zatímco jedni tento pořad zbožňují, druzí jej ze srdce nenávidí.
Kontroverzní pořad a jeho dopad na děti
Říká se, že cizí neštěstí potěší nejvíc – možná i proto se Výměna manželek těší takové sledovanosti. A čím větší drama, tím větší zájem ze strany diváků. A zatímco je vstup do této reality show svobodným rozhodnutím daných dospělých, otázkou zůstává, jaký vliv má na děti, které jsou mnohdy zcela nevědomky do dění zataženy. Jak se výměna maminky projeví na jejich psychice? Jak je ovlivňují televizní štáby? Jak reagují na přetřásané senzace? Jak se na ně po odvysílání dívají spolužáci a učitelé? Nejen tyto otázky možná proběhly v hlavách i mnohých z vás.
A stejné otázky si klade i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Ta již v listopadu 2005 podala na tento pořad stížnost k radě pro televizní vysílání a usilovala o zrušení pořadu. Už tehdy jí vadilo zejména to, že se využívají záběry ze soukromí dětí, které sledují statisíce diváků, a tyto záběry děti mnohdy znemožňují. Tehdy Hamplová, ještě v roli poslankyně zvolené za ČSSD a právničky, uvedla: „My pořád mluvíme o boji proti šikaně na školách a potom klidně pustíme do televize pořad, který děti v kolektivu úplně znemožní.“
Návrat k tématu
Se svou tehdejší stížností u rady pro televizní vysílání Jana Zwyrtek Hamplová neuspěla a nebyla vyslyšena. Nyní však na svém facebookovém profilu uvedla, že zvažuje, že se k tomuto tématu vrátí: „Po 20 letech zvažuji se k tématu vrátit. Výměnu manželek považuji od počátku vůči dnes už často dospělým dětem za hrubý právní přešlap. Už jako nezávislá poslankyně (byla jsem necelý rok náhradní poslankyní za zesnulého Pavla Dostála) jsem před dvaceti lety podávala na pořad stížnost pro porušování práv dětí na soukromí. Nebyla jsem tehdy vyslyšena. Zvažuji to zkusit z pozice senátorky znovu. Jsem přesvědčena, že práva dětí dnes chápeme přísněji.“
O negativním dopadu reality show na život dětí ale hovoří nejen Zwyrtek Hamplová. Dle dalších odborníků může vést takový pořad ke kyberšikaně rodičů i dětí, komplikovat u dětí komunikaci s vrstevníky, ale může ovlivnit i chod celé rodiny, jelikož diváci například na některé účastníky povolávali sociální pracovníky či žádali prostřednictvím petice odebrání dětí. Psycholog Jan Kulhánek se k této tematice vyjádřil následovně: „Může to mít velmi negativní vliv na jistotu, že rodina dítěte je v pořádku. Mladší prepubertální děti to bude ohrožovat, pubertální výrostky pak zahanbovat – sice i oni už jsou ke své rodině kritičtí, ale určitě ne veřejně.“
Uvidíme tedy, zda se Jana Zwyrtek Hamplová, která se stala senátorkou ve volbách do Senátu PČR v roce 2022 jako nestranička za hnutí NEZ v obvodu č. 76 – Kroměříž, nakonec rozhodne svou stížnost opětovně podat a jak úspěšná tentokrát bude.
Jaký je váš názor na tuto reality show? Sledujete ji, nebo byste byli pro její zrušení?