Článek
Ráda bych poděkovala České televizi za to, že ve svých sobotních večerních zprávách dne 7. prosince 2024 v hlavním vysílacím čase upozornila na závažný problém v opatrovnických řízeních – potřebu vzdělávání soudců v oblasti domácího násilí. Tento důležitý krok ukazuje na znepokojující skutečnost, že mnozí soudci nejsou dostatečně informováni o této problematice, což má zásadní dopad na rozhodování, které, pokud je neodborné, vede k poškození dětí v opatrovnických řízeních.
Logicky z toho vyplývá, že soudy často rozhodují na základě nedostatečných nebo neúplných informací, nebo dostupné informace zamlčují, což vede k nesprávným rozhodnutím, která mohou mít fatální následky pro oběti domácího násilí stejně jako pro děti jako svědky nebo oběti domácího násilí. Děti, které se stávají součástí těchto řízení, jsou v důsledku těchto rozhodnutí poškozeny a vystaveny dalšímu traumatizování. Zároveň i ženy, které čelí násilí, jsou psychicky devastovány nejen násilím, ale i nespravedlivými rozhodnutími, která neodrážejí realitu jejich situace.
Je nezbytné, aby soudci, kteří rozhodují o osudech dětí a rodin, měli přístup k odpovídajícímu školení a vědomostem o domácím násilí a jeho dlouhodobých dopadech. Tento problém není jen otázkou právníků a institucí, ale především lidských osudů, které se rozhodnutím soudu dramaticky mění. Děkujeme České televizi, že se této problematice věnovala a pomohla tak otevřít diskuzi o nutnosti změny.
Princip první:
V průběhu opatrovnického řízení by rozhodnutí soudů a jednání OSPODů nemělo způsobovat nové trauma dítěti ani prohlubovat již existující trauma. Stabilita prostředí, ve kterém se dítě cítí dobře a prosperuje, by neměla být opatrovnickým řízením narušována. Stejně tak by neměly být narušovány nebo poškozovány funkční a pro dítě prospěšné vztahy, například s primárním pečujícím rodičem. Naopak, takové vztahy by měly být pro dítě chráněny.
Princip druhý:
Zásahy do života dítěte by měly být prováděny pouze tehdy, pokud přinášejí prospěch a nevedou k poškození zdraví (psychického, fyzického), je základem každého civilizovaného přístupu k lidské bytosti. V každé takové situaci je kladeno důraz na to, aby intervence, jakékoliv zásahy, přinášely maximální prospěch a minimalizovaly rizika a možné poškození. Benefity musí vždy převažovat nad riziky a poškozeními.
Princip třetí:
V této souvislosti je nezbytné zdůraznit, že prospěch jednotlivce, a v tomto případě dítěte, musí stát nad prospěchem jakéhokoli jednotlivce, entity, společnosti. Není přijatelné, aby dítě bylo poškozováno nebo zraňováno ve prospěch někoho jiného nebo s cílem dosažení nějakého společenského cíle. Tento princip vyjadřuje důležitý a nezpochybnitelný postoj, který musí být základem pro jakékoli rozhodování o osudech dětí. Tento princip se zrcadlí v základním principu Úmluvy o právech dítěte, který zní:
„…Zájem dítěte je nadřazen nad všemi ostatními zájmy, jako jsou zájmy rodičů, rodiny (nebo i státu) a stejně tak musí být zájem dítěte předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už je uskutečňována veřejnými nebo soukromými institucemi, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány… (…) …Primární odpovědnost za blaho dítěte ovšem náleží rodičům, nikoli státu či konkrétnímu poskytovateli odborné služby, a pro rodinu není užitečné a obvykle ani žádoucí, přebírají-li ji na sebe odborné subjekty automaticky…“ (Úmluva o právech dítěte 104/1991 Sb.)
Tento zásadní přístup (princip první, druhý i třetí) k ochraně práv a zájmů dětí poprvé vyslovuje biochemik, filozof Ing. Marie Peterová, MBA, Ph.D., která se dlouhodobě věnuje etickým otázkám a v poslední době hlavně etickým otázkám opatrovnického řízení. Jejím cílem je podpořit diskusi o potřebě přehodnocení přístupu k rozhodování v opatrovnických řízeních a nastavit takové postupy, které skutečně odpovídají potřebám a právům dětí, kdy nedochází k diskriminaci a účelovému poškozování žen, matek.
Bylo zjištěno, že v nové verzi dokumentu Vládní strategie pro rovnosti mužů a žen (2020 - 2031) z října roku 2024 není uveden požadavek na to, aby byla každoročně vypisována nabídka kurzů pro justiční čekatele a čekatelky, soudce a soudkyně, státní zástupce a zástupkyně zaměřené na problematiku genderově podmíněného a domácího násilí (např. rozhodování o svěření dítěte do péče a úpravě styků násilného rodiče s dítětem, rozhodování v případech znásilnění, ad.) včetně zohlednění specifických potřeb zranitelných skupin obyvatel. Tento požadavek ale byl uveden na straně 36 ve Vládní strategii (2020-2031) z roku 2021.
Je evidentní, že téma domácího násilí v posledních letech, zejména po roce 2021, kdy svět čelí ekonomickým následkům války na Ukrajině, nepatří mezi hlavní priority v rámci veřejné diskuze. I když je tento problém stále přítomen, jeho četnost a intenzita rostou. Tento trend má několik příčin, ale klíčovým faktorem je nedostatek kontinuální edukace české společnosti o domácím násilí.
Je důležité si uvědomit, že edukace by neměla být omezena pouze na odborníky v oblasti práva, psychologie či sociálních služeb, ale měla by se zaměřit i na širší veřejnost. V mnoha vyspělých, moderních a demokratických společnostech je prevenci domácího násilí věnována velká pozornost, a to jak na úrovni vzdělávání, tak v rámci mediálních kampaní. V těchto zemích se klade důraz na osvětu, která pomáhá lidem rozpoznat varovné signály násilí, poskytuje nástroje pro prevenci a podporu obětí a učí, jak zasáhnout, když je to potřebné.
V České republice by bylo zásadní začít v tomto směru aktivněji působit a zajistit, aby každá generace byla součástí tohoto procesu, čímž by se zajistil dlouhodobý efekt na změnu vnímání tohoto závažného problému. Bez kontinuální edukace se totiž situace nezlepší a domácí násilí bude nadále přítomné ve společnosti, což může mít devastující následky na oběti, především na ženy a děti, které jsou často nejvíce ohroženy.
VÝZVA:
Pokud jste byli jako děti poškozeni opatrovnickým soudem, průběhem řízení nebo přístupem OSPODu, vyjádřete se! Vaše zkušenosti jsou klíčové pro změnu tohoto nefunkčního systému. Sdílejte je v komentářích k této petici (Jste nebo jste byli jako děti poškozeni rozhodnutím opatrovnického soudu? OZVĚTE SE!) a připojte se k naší snaze o spravedlnost pro všechny děti v České republice.
Autorky Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí prosí o pozornost a případně o vyjádření vašeho názoru podpisem této petice, ke kterému můžete přidat komentář s vaší zkušeností s opatrovnickým řízením.
VÝZVA II:
Prosíme poškozené OSPODem Černošice, kteří by se chtěli k trestnímu oznámení na OSPOD Černošice přidat, aby se ozvali na tel. číslo 774848814.
PROSBA O PODPORU:
Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí: Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí
PROSBA O PODPORU FINANČNÍ (natočení dokumentu o systémově týraných dětech, zveřejňování případů):
Transparentní účet: 5512612003/0800