Článek
V muzeu v Nizozemsku je více než šedesát let starý exemplář mrtvého zvířete, který je pojmenován po britském přírodovědci siru Davidu Attenboroughovi. Když na naší planetě žili dinosauři, tak se tu procházeli i paježury. Jsou to noční živočichové a je velmi těžké je v přírodě najít. Zvíře je to velmi zajímavé – bodliny má jako ježek, čenich jako mravenečník a tlapy jako krtek.
Již dříve poznatky odhalily známky toho, že by paježura Attenboroughova mohla na světě existovat, byly objeveny nory a stopy, místní domorodci tvrdili, že ji spatřili, ale přesvědčivé důkazy o její existenci chyběly. Nyní jedna z osmdesáti kamer zachytila paježuru.
„Nedělám si legraci, když řeknu, že ty záběry byly na úplně poslední SD kartě, kterou jsme prohlíželi, z poslední kamery, kterou jsme v terénu vyzvedli v poslední den expedice,“ řekl Kempton. Expedici vedli experti z britské Oxfordské univerzity, součástí týmu byl také výzkumník Mendelovy univerzity v Brně.
Oblast deštného lesa v pohoří Cyclops Mountains je neprobádaná oblast a jedná se o drsný terén v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů. Tým zde objevil i nové druhy hmyzu a žab a pozorovali tu i populaci klokanů stromových a pěvců z čeledi rajkovitých. Další druhy hmyzu musí být ještě prozkoumány a vyhodnoceny.
________
Zdroj: https://af.mendelu.cz