Hlavní obsah
Lidé a společnost

Valentin Haüy v roce 1785 založil první školu pro nevidomé, pomohl jim tak vyhnout se chudobě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Markéta Rohovská, Canva, Africa
13. 11. 18:29

Dne 13.11.1745 se narodil Valentin Haüy, muž který jako první založil školu pro nevidomé. Den jeho narození se slaví jako Mezinárodní den nevidomých. Co ho k tomu vedlo a kdo byl tento francouzský rodák?

Článek

Valentin Haüy dostal v roce 1771 impuls, aby pomáhal nevidomým, bylo to poté co v kavárně byl svědkem zesměšňování lidí z hospice Quinze-Vigts. V roce 1785 založil první školu pro nevidomé. Do této školy v roce 1819 nastoupil Lous Braille.

Haüy se narodil v Saint Just en Chaussée Marais do rodiny tkalců. Jeho otec se snažil, aby jeho dva synové se mohli vzdělávat. A tak Valentin Haüy se mohl věnovat studiím a naučil se mluvit deseti jazyky. Byl tlumočníkem krále, admirality a radnice.

Po zkušenosti v kavárně se rozhodl naučit lidi beze zraku zejména číst, psát a počítat, aby se lidé se zrakovým postižením mohli zapojit do výrobní i intelektuální sféry. Díky jeho práci se mu podařilo změnit postoj u většiny lidí ve společnosti. Nikoho nenapadlo, že by nevidomí mohli pracovat, a tak často končili na ulici o žebrotě. V roce 1770 se seznamuje s právě založeným zařízením pro neslyšící, navštěvuje zakladatele Charles-Michel de l'Épée.

Haüy se seznamuje s úspěšnými nevidomými a s jejich pomůckami. Jejich životní úspěchy, které jsou vydobyty obrovským úsilím ho jenom utvrzuje v tom, že je reální se věnovat výchově a vzdělání nevidomých lidí v kolektivním zařízení. Je přesvědčený, že šanci na vzdělání by měli mít nevidomí ze všech společenský vrstev.

Jeho prvním žákem se stává žebrák Francois Lesueur z Lyonu. Kterého potkával na ulicích. Byl fascinován, jak Francois je obratný a rychle rozpoznává hodnotu mincích. Haüy vytvořil novou techniku využívající speciálních symbolů, která umožnila La Suerovi naučit se číst a skládat věty. V září 1784 Haüy prezentoval své úspěchy v časopise Journal de Paris a poté obdržel podporu od Francouzské akademie věd. V listopadu 1784 předvedl svého žáka na veřejné zkoušce před Société philantropique. Obstáli na výbornou a společnost se rozhodla přispět Haüyovi značným finančním obnosem. Díky tomu mohl přijmout do své péče další 12 nevidomých dětí. S pomocí Filantropické společnosti založil v únoru 1785 Institut pro mládež se zrakovým postižením (Institution des jeunes aveugles).

V roce 1806 si ho pozval car Alexandr I. do Petrohradu, aby založil školu pro nevidomé. Cestou se zastavuje v Berlíně, kde se potkává se slavným očním lékařem Grapengiesserem, dále se potkává s pruským králem. Který po shlédnutí dovedností studenta z Haüyho školy byl tak nadšený, že se rozhodl otevřít ústav pro nevidomé v co nejkratší době.

Valentin Haüy na stáří přicházel o zrak. Zemřel 19.03.1822 a je pohřbený v Paříži.

Valentin Haüy zajistil, aby nevidomí lidé i z nižších vrstev měli možnost důstojného života, aby nevidomí měli takové možnosti k existenci, aby byli užiteční pro společnost a především, aby vedli šťastný život.

_______

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz