Článek
Keltové chovali krávy, ovce a slepice. Ženy se předváděly kostičkovanými sukněmi a když šly někam na párty, měly na sobě samozřejmě make-up, zlaté náramky, prsteny a ozdobné jehlice ve vlasech.
Hygiena
Keltové byli na hygienu jak ras, to ne jako staří Češi anebo někteří lidé dnes. Oni si umývali ruce a nohy každé ráno a každý večer si dávali vanu. Používali mýdlo a lněné prádlo. Voda byla většina ohřívaná, ale koupel jste sdíleli s celou rodinou. Záleželo tedy na tom, kdo šel dřív.
Domy
Keltská obydlí byla dělána z proutěných stěn spojených hlínou, aby se zabránilo průvanu. Střechy byly doškové a uprostřed velké místnosti, kterou všichni sdíleli pospolu, bylo ohniště. Problém je ten, že se nezdá, že by znali komín. Takže od jisker mohla střecha snadno chytit, nemluvě o tom kouři, kterého jste se nadýchali.
Keltové stavěli domy ve skupinách, většinou někde na kopci, a obklopili je obrannou zdí. Někteří historici jim říkali nepěkně oppidum. Je to prostě vesnice s obrannou zdí.
Specialitky
A teď se podívejte na své nehty. Pokud jsou špinavé, v keltské vesnici byste byli za otloukánky. Navíc, pokud někdo poškodil nehet druhého, musel podle irského zákona za tohle zaplatit. Jednou z velkých irských nadávek je, když řeknete: ragged nails! Něco jako rozdrbané nehty.
Peníze
V jistém období používali Keltové železné tyče jako peníze. Třeba takovou 80 centimetrovou tyčku směnili za jiné zboží.
Další forma peněz, kterou jste nemuseli nosit v peněžence, byli otroci. Ti šli s vámi. To byli ti ukořistění v bitvách nebo poražení. Římané dělali víno, Keltové měli otroky, tak směňovali Keltové své otroky za římské víno. Zvlášť v Irsku bylo na pěstování vína příliš zima.
Stolování
Keltové jedli z talířů vyrobených hrnčířem nebo dřevěných. Místo vidličky používali své prsty.
Vybavení
Měli velmi málo nábytku a spali na zemi zabalení do zvířecích kůží. Třeba medvědích či vlčích.
Koníčky
Keltové velice rádi chodili na honitbu. Specializovali se na jeleny, ti jim pojídali vypěstovanou úrodu, a na medvědy. Používali dlouhá kopí, luky a šípy a praky. Na to, abyste se do takového medvěda trefili, a ještě jej zabili, jste museli být fakt machr.
Společenské akce
Keltové měli rádi párty. Tam se hodovalo a pilo víno či pivo. Když jste byli speciálním hostem, dali by vám slušně napít prvnímu, ale muselo by to být až do dna. U svých setkání se chlubili svými vojenskými výkony. Jak ten či onen ubil či zabil třeba nějakého Římana a čím víc Římanů, tím lépe.
Pěstební práce
Co Keltové vypěstovali, schovávali do díry, kde zůstávalo zboží čerstvé. A z toho samozřejmě dělali mouku. Měli za účelem drcení zrní také velký plochý kámen. Za 90 minut byste s ním zvládli kilo mouky.
Po 2. století př. n. l. se vyvinul rotační mlýnek a kilo by vám zabralo asi 10 minut.
Díry na obilí byly také používány na to, abyste tam hodili nějaké ty obětiny nebo pohřbili psa. Což je celkem nechutné.
Symbolika
Keltové žili v sepětí s přírodou, takže je jasné, že měli jejich duchovní představy spjaté s lesem a zvířaty. Cernunnos, bůh s parohy, připomínal jelena. Nebo věřili, že jsou prasata chytrá, a ona jsou. Měli taky rádi kance.
Speciální zálibu měli ve vtipných příhodách. Jeden keltský příběh je o soutěži na krále ptáků. Sokol vylétl nejvýše a prohlásil se za krále. Ale střízlík skočil na jeho záda a dostal se ještě výše. Tak se stal králem ptáků. Ale pokud byste si mysleli, že střízlíci byli Kelty nějak ochraňovaní, právě naopak. Na Nový rok je zabíjeli, protože si mysleli, že tak se nejlépe rozloučí s minulým rokem a přivítají ten nový.
To psy měli Keltové rádi. Nešlo však o nějakou úchylku jako dnes, kdy si lidi pořizují gaučáky. Oni je měli na ochranu a lov. Takže to byli psi pořádní, a ne nějací smetáci. Keltové věřili, že olíznutí od psa může zhojit i ránu. Nemysleli si však o psech nic malebného, bůh podsvětí měl partičku bílých psů s červenýma očima. Pokud jste někdy narazili na takové psy, mohlo to znamenat, že místo domů se dostanete rovnou do pekla. Druidi žvýkali psí kůži za účelem mystického prožitku.
Medicína
Nic moc by se dalo říct. Keltští doktoři se vám vrtali v lebce, aby ulevili tlaku, zvlášť, když jste byli zraněni v bitvě. I když to dělají doktoři i dnes.
Keltové věřili v uzdravující moc vody. Římané je naučili, že se vyplatí něco napsat na šňůrku a hodit to do vody. Fungovalo to jako uzdravující formule či recept, ale taky byste třeba v Bathu (mimochodem jméno tohoto britského města znamená koupel) našli spoustu šňůrek s nápisy jiného druhu. Byly to kletby, které se měly materializovat ve vodě.
Děti
Keltové si dětí vážili, ale taky za ně nesli zodpovědnost. Dítě pod 7 let bylo tak cenné, jako kněz. Dítě pod 14 let nesmělo spáchat zločin a když ano, tak za něj nesli odpovědnost rodiče.
Zločin
Když už jsme u toho zločinu. Někdy se prokazoval božím soudem. Hodem stromu a podobně. Někdy druidský soudce usoudil, že je to celá rodina, které nese odpovědnost.
Když jste někomu zranili jednu včelu, museli jste mu zaplatit za celý úl. Zrádci a desertéři byli věšeni na stromy. Stromy byly pro Kelty zvlášť důležité. Když poměrně nedávno mělo Irsko o nějaké ty stromy kvůli machinacím s investory přijít, vzbouřila se veřejnost a problém byl zažehnán.
Pokud jste se naváželi do nějaké ženy a uráželi její vzhled třeba hloupými vtipy, museli jste za to zaplatit pokutu. Když žena zjistila, že muž má milenku, mohla ji beztrestně zabít do tří dnů, jinak to už byl zločin.
Za poškození stromů jste museli zaplatit. Největší problém jste měli, když jste nějak zranili dub, jabloň, jasan, lísku nebo jedli. Pokud jste poškodili olši, vrbu, břízu nebo jilm, pokuta byla nižší.
Tak co, chtěli byste žít jako Keltové a s Kelty v jejich době? Některé národy tak z velké části žijí dodnes. Keltské zvyky nevymřeli s Kelty, stejně jako zvyky jsou i naživu lidé, kteří je dodržují dál.
Zdroje:
Barry Cunliffe. Ancient Celts. 1999. Penguin.
Thomas F. ORahilly. Early Irish History and Mythology. 1946. Dublin Institute.