Hlavní obsah
Cestování

Šikmá věž v Pise není unikát. Jedna taková stojí i v Česku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: © Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>

Italská Pisa a její ikonická šikmá věž je světově známou, ale nikoliv raritou. Podobných exemplářů je po světě několik a to dokonce i v Čechách.

Článek

Šikmá věž v Pise neboli Torre Pendente, je nepochybně jednou z nejznámějších staveb na světě. Tato jedinečná kostelní zvonice se nachází na Italském náměstí Piazza dei Miracoli a je vysoká necelých 56 metrů, za svou slávu však vděčí především svému charakteristickému náklonu.

Výstavba věže byla zahájena v roce 1173 a záhy po započetí stavebních prací se zjistilo, že místo, kde bude zvonice stát, nebylo zvoleno zrovna vhodně. Už v roce 1174 se začala vlivem mělce založených základů a měkkému podloží věž naklánět.

Zajímavostí je, že se věž původně nakláněla na druhou stranu. Stavitelé se rozhodli podloží vyztužit a naházeli pod základy kameny, které věž na krátko vyrovnaly. Později, když v roce 1185 dosáhla výšky tří pater, se věž začala naklánět znovu, tentokrát ale opačným směrem. Z obav ze zřícení byly na 90 let práce přerušeny, poté se další stavitelé rozhodli ve stavbě pokračovat, ale s původní vizí, že se bude jednat o nejvyšší zvonici na světě, se rozloučili a stavbu ukončili šestým patrem.

Náklon věže se postupem let zvětšoval, až ve 20. letech dosáhlo vychýlení vrcholu 5 metrů, díky čemuž byla zvonice veřejnosti v roce 1990 uzavřena a začaly intenzivní záchranné práce, které zahrnovaly mimo jiné odsání měkkého jílovitého podloží. Stav se podařilo stabilizovat a vychýlení zmenšit, to nyní činí cca čtyři metry. Věž se veřejnosti znovu zpřístupnila v roce 2001.

Foto: Narjuko – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40931529

Pagoda v Číně

Šikmá věž v Pise je sice nejznámější, ale určitě ne nejšikmější stavbou na zemi. Zatímco zvonice v Pise má sklon 4 stupně, pagoda Chu-ču v Šanghaji je vychýlená dokonce 7 stupňů.

V České republice můžeme najít dokonce několik šikmých staveb. Jednou z nich je například kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné, nebo Domažlickou věž, která se pyšní hned několika zajímavostmi.

Šikmá věž v Domažlicích

Jedná se o kostelní věž, jejíž válcovitý tvar není v České republice příliš běžný. Je veřejně přístupná a do věže ve výšce 56 metrů vystoupáte po 194 schodech. Její nejpozoruhodnější, avšak původně nezamýšlenou zajímavostí je její náklon, který činí 59 cm. Důvodem náklonu je podobně jako v Pise nekvalitní podloží.

Domažlická věž je součástí farního kostela Narození Panny Marie a byla vystavěna pravděpodobně v polovině 13. století. Podloží věže se začalo bortit již během výstavby prvních pater, ale práce na jeho vyztužení dokázaly naklánění zastavit.

Foto: Ondrej.konicek, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Šikmá věž na náměstí v Domažlicích

Domažlická věž je stejně vysoká, jako ta v Pise, ale namísto šesti pater, jich má dokonce dvanáct. I historii svého náklonu má s Italskou sestrou velmi podobnou. Dělníci se prý náklon snažili zprvu vyrovnat přidáváním kamenů do podloží, což sice věž vyrovnalo, ale brzy se věž díky své hmotnosti převážila a začala se naklánět na opačnou stranu.

Domažlická věž sice není tak slavná, jako její italské dvojče, ale rozhodně stojí za návštěvu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Pisa

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz