Článek
Na odlehlém Kolském poloostrově, nedaleko ruské hranice s Norskem a Finskem, se nachází opuštěný areál SG-3, kdysi pulzující centrum vědeckého výzkumu, dnes připomíná spíše kulisy postapokalyptického filmu. Betonové budovy s rozbitými okny chátrají a nad celou oblastí se tyčí zrezivělá věž s utrženou špičkou, jako nějaký svědek dávných ambicí. Pod nenápadným ocelovým poklopem se však skrývá něco pozoruhodnějšího, a to vrt s hloubkou přes 12 km.
Hon za nejhlubším vrtem světa
Historie tohoto unikátního projektu sahá do 70. let 20. století, do doby vrcholící studené války. Zatímco Spojené státy a Sovětský svaz soupeřily o prvenství ve vesmíru, zrodila se nová fronta. Američané zahájili projekt Bertha Rogers v Oklahomě, s cílem vyhloubit nejhlubší vrt na světě, na což Rusko zanedlouho odpovědělo ohlášením expedice k zemskému jádru. Pro svůj projekt si sověti vybrali geologicky zajímavou oblast Baltského štítu na Kolském poloostrově. Závod o nejhlubší díru planety tak mohl začít.
Vrtání na Kolském poloostrově odstartovalo 24. května 1970 s ambiciózním cílem dosáhnout hloubky 15 kilometrů. Denně se na projektů podílely desítky odborníků, kteří s pomocí nejmodernější techniky, v čele se speciálně zkonstruovaným vrtákem Uralmaš, postupně pronikali do nitra Země. V hloubce tří kilometrů učinili vědci první nález. Objevili minerál podobný měsíční hornině. V šesti kilometrech nalezli dokonce rozsáhlé zásoby zlata. Klíčový moment však nastal 6. června 1979, kdy Kolský vrt dosáhl hloubky 9 584 metrů a překonal americkou Berthu Rogers, čímž se stal nejhlubším vrtem na světě. Přestože slavil Sovětský svaz úspěch, rozhodl se pokračovat v pracích.

Kolská vrtná věž
Komplikace, které zastavily práce
Brzy se ukázalo, že cesta k patnácti kilometrům bude mnohem náročnější, než se zdálo. V roce 1983 dosáhli 12. kilometru a práce byly na rok přerušeny. Po obnovení vrtání došlo k nehodě, při které se ulomila téměř pětikilometrová část vrtací soustavy. Práce musely začít znovu od téměř sedmikilometrové hloubky a dvanácti kilometrů dosáhly až po dlouhých šesti letech. Pásmo dvanácti kilometrů se však ukázalo jako kritické. Rostoucí odpor hornin a především mnohem vyšší teplota, než se původně odhadovalo, nakonec vedly k předčasnému ukončení projektu v roce 1994 v hloubce 12 262 metrů.
Přestože cílové hloubky nebylo dosaženo,, Kolský vrt přinesl řadu významných věděckých objevů. Jedním z nejpřekvapivějších bylo zjištění, že život na zemi mohl vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve, než se předpokládalo. Vědci totiž objevili zkamenělé mikroorganismy staré přes 2,8 miliardy let. V hlubokých vrstvách byla také objevena voda, což bylo do té doby považováno za nemožné, a metan, který podpořil hypotézu o nebiologickém původu ropy a zemního plynu. Celkem se během vrtání učinilo na 12 tisíc nových geologických objevů.
Brána do pekla proražena
Nicméně, kromě vědecký poznatků, se s Kolským vrtem spojila i mnohem senzačnější událost. Přibližně v době ukončení prací se ve finských médiích objevila zpráva o tom, že ruští vědci v hloubce dvanácti kilometrů narazili na rozsáhlou dutinu a zaznamenali extrémní nárůst teploty na 1100 °C. Zvědaví vědci údajně do hlubin spustili mikrofon a pokusili se zaznamenat tamní zvuk. Když si nahrávku přehráli, prohnal se jim mráz po zádech. Mikrofon totiž v nitru Země zachytil lidské nářky. Vrt měl totiž dosáhnout tak ohromné hloubky, že otevřel bránu samotných pekel a nářky z nahrávky měly patřit hříšníkům, kteří zde trpí.
Přestože se zpráva objevila v renomovaném finském deníku Etela Soumen, ukázalo se, že se jedná o nesmysl, který se pravděpodobně rozšířil na základě rozhovoru s některým z vědců, který mohl zmínit, že zvuky z hlubin vzdáleně připomínají lidské výkřiky. Teorii o hlasech z nitra Země navíc podpořila i zvuková nahrávka, která se začala díky nastupující éře digitálních technologií velmi rychle šířit. Ta byla ovšem později identifikována jako upravená zvuková stopa z hororu Krvavý baron z roku 1972. Nahrávku si můžete pustit níže.
بئر كولا العميق (بالروسية: Кольская сверхглубокая скважина) مشروع علمي أجري في الاتحاد السوفيتي لاستكشاف قشرة الأرض وهي أعمق بئر استكشافية في العالم. بدأ الحفر في 24 مايو 1970 واكتمل في عام 1989 مخلفاً ثقباً عمقه 12262 متر. توقف البحث بسبب : -أصوات غريبة داخل البئر و قد وصفت الصحف الغربية بأن هذا البئر اخرج الشياطين من الأرض. -التكاليف الباهظة الثمن للإستمرار في الحفر. -إرتفاع درجة حرارة الأرض حيث فاقت ال ١٨٠ درجة مؤية. التسجيل الصوتي الذي دفع بالعلماء للتوقف 👇👇
Posted by Аль Мир Ехья on Tuesday, November 15, 2022
Než však vyšla pravda o nářcích z nahrávky najevo, vypukla ještě jedna mediální lavina. Norský učitel, Age Rendalen, se po zhlédnutí reportáže americké křesťanské televize TBN o údajných nářcích z pekla rozhodl provést sociální experiment a zjistit, jak velkým absurditám jsou lidé schopni věřit. Poslal do TBN dopis, v němž se představil jako poradce norského ministerstva spravedlnosti a poděkoval za reportáž, která ho prý přivedla zpět k víře. K dopisu přiložil výstřižek z norského deníku Asker Baerums Budstikke s vlastním překladem. Zatímco originální článek pojednával o stavebním inspektorovi, Rendalenův překlad líčil neuvěřitelný příběh o zářící postavě s netopýřími křídly, která vylétla z vrtu a na obloze se objevil nápis „Ovládl jsem vás“. Dále zpráva tvrdila, že ruská vláda nutí osazenstvo vrtu k mlčení a v oblasti operují zdravotnické týmy, které obyvatelům podávají léky na vymazání paměti.
Neuvěřitelné se stalo skutečností. NTB bez ověření tuto absurdní zprávu zveřejnila a převzala ji dokonce i další média. Přestože za krátko Rendalen přiznal, že šlo o jeho mystifikaci, titulky o „proražení pekelné brány“ se objevovaly nadále.
Zatímco svět žil legendou o pekelné díře, samotný areál SG-3 postupně ztichl. Vědci a technici jej opustili v roce 2008. Dvanáct kilometrů dlouhý vrt a jednadvacet centimetrů široký otvor střeží už jen ocelový poklop. Kolský vrt tak zůstává jen nejhlubší umělou dírou na světě, zapsanou v Guinnessově knize rekordů. O nejhlubším vrtu byl v roce 2020 dokonce natočen hororový snímek s názvem Superdeep (Kolskaja sverchglubokaja).
Zdroje: Prima Zoom, Epocha Plus, TN Nova, ČSFD, Wikipedia, 100+1