Článek
V posledních dnech se Českem prohnaly ničivé povodně, které zasáhly mnoho oblastí a způsobily obrovské škody. Všude kolem bylo cítit napětí a zoufalství, ale zároveň i určitý druh vzrušení. Lidé se honili za tou nejlepší fotkou, která by dokonale vystihla rozsah katastrofy. Ti lidé ale nejdou pomáhat, oni jen chtějí fotografii a vybudovat především na sociálních sítích takovou senzaci, která nezná meze.
Povodně se prohnaly Českem
Chápu, že každý snímek má svůj příběh a že fotografie může být mocným nástrojem pro sdílení situace se širším světem, ale někdy jsem měla pocit, že honba za dokonalým záběrem přehlušuje samotnou realitu a potřeby těch, kteří pomoc skutečně potřebují. Viděla jsem, jak se lidé tlačili na zaplavených mostech, riskovali vstup do nebezpečných oblastí a dokonce ignorovali varování místních úřadů.
To vše jen proto, aby získali fotografii, která by možná získala lajky na sociálních sítích nebo byla zveřejněna v novinách. V těchto chvílích jsem si uvědomila, jak je důležité najít rovnováhu mezi dokumentováním událostí a zachováním lidské důstojnosti a bezpečnosti. Přemýšlela jsem o tom, co fotografie, kterou pořizujeme, skutečně znamenají. Je to jen záznam momentu, nebo nese i zodpovědnost? Jaký příběh chceme světu vyprávět?
Bezohlední lidé místo pomoci pořizují fotografie
Dokumentovat katastrofy jako jsou povodně je bezpochyby důležité. Pomáhá nám to pochopit dopady a problémy, kterým lidé čelí, a může to být i motivem pro zásadní změny a pomoc. Jenže proč tito lidé, kteří se tak bezohledně honí za tou nejlepší fotografií nejdou pomáhat? Proč jen stojí, koukají a pomalu se nesmějí? Předhánějí se, riskují a ohrožují bezpečnost nejen svou, ale i hasičů, kteří je pak musí zachraňovat.
Sama jsem projížděla obcí, kde se voda prohnala několika rodinnými domy. Nikdy by mě však nenapadlo tam jet záměrně, a to jen proto, abych si pořídila tu nejlepší fotografii. Ano, vyfotila jsem si to, ale to jen proto, že mě o to poprosila místní paní, která u sebe neměla telefon a potřebovala fotografie pro pojišťovnu. S jejím svolením jsem tedy snímek následně publikovala na Facebooku, ale jako varování, kudy řidiči rozhodně nesmí jezdit. A co se stalo? Fotka se šíří raketovou rychlostí a posměšnými komentáři. Proč se Češi musí spojit při hokeji, ale takové neštěstí je nechává chladnými?
Zdroje: autorský text