Článek
Vznikne z něj velice pevná koule, která odolá v přírodě nebezpečným predátorům. Přesto je luskoun na pokraji vyhynutí. Bohužel po planetě chodí predátor, který se jeho brnění nezalekne, a ještě horší je, že po něm dokonce touží.
Řeč je samozřejmě o člověku, kterému strategie obrany tohoto zvířete vyhovuje, protože se za ním nemusí honit krajinou a jednoduše si jeho stočené tělo odnese.
Tragické vybíjení zvířat kvůli neznalosti
Každý rok jsou pytláky odchyceni desetitisíce těchto neškodných tvorů, protože jejich šupiny jsou ceněnou surovinou pro tradiční čínskou medicínu a jejich lahodné maso se prodává v Číně a ve Vietnamu jako největší lahůdka, kterou si mohou dovolit jen ti nejbohatší lidé. Odhaduje se, že se do těchto zemí ročně propašuje až 100 tisíc těchto hmyzožravých zvířat. To z nich dělá nejpašovanější zvířata na světě.
„Zázrak“ čínské medicíny, tedy tvrdé šupiny, obsahují keratin, stejně jako nehty, vlasy a rohovina. Šupiny luskounů jsou tedy považované podobně jako rohy nosorožců za naprosto běžný materiál, který nemá žádné složky, které by byly nenahraditelné a musely se kvůli nim ve velkém vybíjet volně žijící druhy zvířat.
Čtyři druhy luskounů, které žijí v Asii, jsou na pokraji vyhynutí a ani další druhy žijící v Africe nemají moc dobré vyhlídky a jsou v ohrožení. Všechny druhy luskounů jsou vedené Mezinárodním svazem ochrany přírody jako ohrožené a mezinárodní úmluvy zakazují obchodování. Není to však nic platné. Ceny, za které se dají zvířata prodat, jsou pro chudé lidi velkým lákadlem.
Problematický chov v zajetí
Ještě tragičtější je, že se je nedaří moc úspěšně odchovávat v zoologických zahradách. Potřebuji velmi specifické prostředí i stravu a kvůli sníženým schopnostem imunitního systému podléhají nemocem, jako jsou vředy, pneumonie nebo napadení střevními parazity.
Můžeme být pyšní na to, že právě v zoo Praha se v únoru 2023 narodilo první evropské mládě luskounů krátkoocasých, které získala zoologická zahrada ze zoo v Tchaj-peji.
Zajímavosti o luskounech
· Tvrdé šupiny mohou tvořit až 20 % jejich hmotnosti a kromě břicha pokrývají celé tělo.
· Šupiny jsou po narození měkké a bílé, ale během několika dnů ztvrdnou a ztmavnou.
· Luskouni nemají zuby a potravu (hmyz) chytají na lepkavý jazyk, který může měřit až 40 cm.
· Kvůli trávení polykají kamínky, které jim pomáhají potravu rozmělnit.
· Jejich nejbližší příbuzní jsou šelmy.
· Jde o samotářská zvířata, která se druží jen v době páření. Samci používají své ocasy jako kyje k boji o dominanci, pokud usilují o jednu samičku.
· Matka a její mládě (u asijských druhů i 2 až 3) zůstávají v noře první dva až čtyři týdny po narození. Samice kojí svá mláďata a v případě ohrožení je omotávají tělem. Zpočátku se potomci drží samice na ocasu. Jak rostou, jezdí na jejích zádech.
· Luskouni se na planetě Zemi vyskytují přibližně před 65 milionů let.