Hlavní obsah

Objevili Féničané Ameriku dříve než Kolumbus a Vikingové?

Foto: NPC/ChatGPT

Mohli Féničané dorazit do Ameriky tisíce let před Kolumbem? Expedice i nálezy naznačují, že dějiny prvních objevitelů nejsou tak jasné, jak jsme si mysleli.

Článek

Dlouho se mělo za to, že prvními Evropany, kteří vstoupili na americkou půdu, byli Vikingové vedení Leifem Eriksonem. Kolem roku 1000 n. l. přistáli na pobřeží dnešního Newfoundlandu v Kanadě a zanechali tam stopy v podobě dřevěných staveb a kovových nástrojů. O jejich přítomnosti dnes již nikdo nepochybuje. Přesto to nemuseli být oni, kdo otevřel dveře mezi Starým a Novým světem. Existují totiž důkazy a stále silnější hypotézy, že Evropané mohli přistát v Americe ještě dříve – a to více než 2000 let před Vikingy. A jmenovali se Féničané.

Féničané byli mistři námořního obchodu, jejich civilizace rozkvetla na východním pobřeží Středozemního moře, na území dnešního Libanonu. Znali složité navigační techniky, stavěli stabilní a odolné lodě, byli schopni dlouhých plaveb po moři a vytvořili jednu z prvních abeced na světě. Jejich obchodní sítě sahaly od Levanty přes severní Afriku až po Atlantické pobřeží Evropy. Byli to lidé, kteří se nebáli vyplout za horizont.

Moderní věda se o tuto možnost začala seriózně zajímat až v posledních desetiletích. Zásadním průlomem byl objev fénické obchodní lodi u španělského pobřeží u města Mazarrón. Tento vrak, známý jako Mazarrón II, datovaný do 7. století př. n. l., je výjimečně zachovalý a ukázal, že Féničané skutečně disponovali plavidly schopnými plavby na otevřeném moři. Loď měla pevnou konstrukci, byla vodotěsná a navržena tak, aby unesla těžké náklady a zvládla prudké bouře. Právě tyto technické parametry vyvolaly novou vlnu spekulací — pokud Féničané ovládli celé Středomoří, proč by se nezvládli vydat dál na západ?

Spekulace se však změnily v reálný experiment v roce 2019, kdy britský dobrodruh Philip Beale postavil přesnou repliku fénické obchodní lodě podle původních specifikací a nazval ji Phoenicia. Se svou posádkou vyplul z Tuniska, zamířil k západní Africe, obeplul Kanárské ostrovy a vydal se na otevřený Atlantik. Po více než pěti měsících dorazil do Karibiku — do Dominikánské republiky. Tato plavba dokázala, že technologie Féničanů byla dostatečně vyspělá, aby přeplula oceán. A to bez jakékoliv moderní navigace. Jen vítr, slunce, hvězdy a námořní zkušenosti. Bealova expedice byla naprostým triumfem a vzbudila celosvětový zájem.

Zatímco moderní expedice poskytují fyzický důkaz, že přeplutí Atlantiku bylo v dané době technicky možné, další otázky vyvolávají archeologické nálezy. V různých částech Jižní i Severní Ameriky byly nalezeny artefakty, které se vymykají místnímu kontextu. Například v brazilském státě Minas Gerais byla objevena kamenná deska s rytinami, které se podobají fénickému písmu. Nápis byl odborníky z různých zemí interpretován jako votivní text určený božstvu Ba'al, což je jméno známé z fénické mytologie. V Ohiu byly nalezeny rytiny a geometrické vzory, jež nevykazují znaky žádné známé severoamerické domorodé kultury, ale naopak mají podobnosti s výtvarným stylem východního Středomoří.

Další zajímavostí je analýza některých předkolumbovských slov, která v určitých případech nápadně připomínají fénické výrazy. Tato jazyková podobnost sama o sobě samozřejmě neprokazuje kontakt, ale v kombinaci s dalšími náznaky budí stále větší zájem mezi lingvisty, historiky i amatérskými badateli. Přibývá teorií, že Féničané se mohli dostat až do oblasti dnešního Mexického zálivu, kde navázali kontakt s mayskými nebo olméckými kulturami. Existují dokonce spekulace, že některé symboly používané ve Střední Americe byly inspirovány fénickým písmem, nebo že došlo k výměně zboží.

Genetické studie zatím nejsou jednoznačné, ale i v této oblasti se objevují indicie. Některé linie DNA nalezené u populací v Jižní Americe nevykazují typické znaky domorodých kmenů a nelze je s jistotou přiřadit k žádné známé migrační vlně. Tato data jsou sice zatím příliš omezená na definitivní závěry, ale poskytují další podnět k otázce: Je možné, že Féničané nejenže dopluli do Ameriky, ale zanechali tam i biologickou stopu?

Proč se tedy o této teorii nemluví ve školách a učebnicích? Částečně kvůli tomu, že oficiální historie je často konzervativní a změny v paradigmatu přicházejí pomalu. Částečně však i kvůli tomu, že důkazy jsou rozptýlené, částečně nejasné a velmi často podléhají ostré kritice ze strany etablovaných akademiků. Je totiž mnohem pohodlnější držet se známého příběhu o Kolumbovi než otevřít prostor pro alternativní scénáře, které by mohly přepsat celý narativ evropského kontaktu s Amerikou.

A přesto, navzdory všem pochybnostem, se obraz začíná měnit. Lodě, desky s nápisy, experimentální plavby, genetické náznaky, kulturní podobnosti — to vše tvoří mozaiku, která nemusí být jen shodou náhod. Může to být příběh, který byl tisíce let pohřben pod nánosy času, politické historie a evropského kolonialismu.

Možná nebude trvat dlouho a z mořských hlubin vyplavou nové důkazy, které už nebude možné ignorovat. A tehdy bude nutné přepsat to, co bylo považováno za neměnnou pravdu. Nejen že Kolumbus nebyl první — on zdaleka nebyl jediný. Dávno před ním se na americké břehy mohli dívat lidé, jejichž jména dnes známe jen z biblických odkazů a archeologických výkopů. Féničané. Tito zapomenutí mořeplavci si možná zaslouží víc než jen poznámku pod čarou. Možná si zaslouží celé nové dějiny.

Seznam zdrojů

1. BBC News: DNA legacy of ancient seafarers. Dostupné z: https://news.bbc.co.uk/2/hi/sci/tech/7700356.stm

2. CNN: Transatlantic crossing: Did Phoenicians beat Columbus by 2000 years?. Dostupné z: https://edition.cnn.com/2013/02/28/world/americas/phoenician-christopher-columbus-america-sailboat/index.html

3. AramcoWorld: Could Phoenicians Have Crossed the Atlantic?. Dostupné z: https://www.aramcoworld.com/Articles/April-2021/Could-Phoenicians-Have-Crossed-the-Atlantic

4. MIT News: MIT technology helps map ancient Phoenician shipwrecks. Dostupné z: https://news.mit.edu/1999/ships-0714

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz