Článek
Představte si muže, který z ničeho vybudoval síť přesahující hranice států, zákonů i morálky. Muže, který ve víru poválečného chaosu dokázal ovládnout nejen rozvědku mladé komunistické republiky, ale i podsvětí, černý trh a pašerácké trasy napříč Evropou. A pak – jako duch – zmizel.
Na začátku byla jen potřeba přežít. Na konci zůstala jizva v paměti dějin a jméno, které se roky nesmělo vyslovit. Zdeněk Toman, původním jménem Zoltán Goldberger, se zjevil jako ztělesnění pragmatismu v době, kdy ideály umíraly rychleji než vojáci na frontách. Bezskrupulózní, inteligentní, nenasytný. Když se o něm dnes mluví, stále zaznívá stejná otázka: byl to zrádce, nebo génius?
Byl to muž, který věděl víc než ostatní. A to ho činilo nebezpečným.
Zbohatl na zmatku
Léto 1945. Ulice Prahy byly plné navrátilců z koncentráků, z front i z východního i západního exilu. V jejich stínech se však už rodil jiný příběh – příběh Tomanův. V kanceláři ministerstva vnitra už se neplánovala obnova demokracie, ale mocenská hra. A Toman tušil, že ideály nestačí. Revoluce potřebuje kapitál. V dolarech. Ve zlatě. V informacích.
Začal pašovat šperky ze Slovenska – pozůstalost po zavražděných Židech. Prodával je na Západě a měnil za tvrdou měnu. Obchodoval se zbraněmi, valutami, lidskou nadějí. Když nezabral obchod, nastoupilo vydírání. A když selhalo i to, přišla na řadu likvidace.
Muž, který rozhodoval o životech
Toman neřídil jen rozvědku. On si ji přetvořil k obrazu svému. Zavedl tajné trasy pro židovské uprchlíky mířící do Palestiny. Nešlo o charitu – šlo o moc. Každý, kdo projel, platil. Penězi, kontakty, službami. Tomanova Praha se stala branou do zaslíbené země – ale s mýtným, které šlo přímo do jeho sejfu.
Věděl, kdo z kolegů podvádí, kdo krade, kdo má kontakty s Američany. Shromažďoval špínu, kterou pak proměňoval v čistou moc. Ve své vile na Hanspaulce pořádal večírky, kde se stíral rozdíl mezi soudcem a šmelinářem. V jedné místnosti se pilo víno a v druhé se psaly rozsudky.
Pád mocného intrikána
Ale každé impérium má svůj konec. V roce 1949 přišel Tomanův. Strana se začala bát sama sebe – a Toman věděl příliš. Při fingované inspekci byl zatčen. V cele se usmíval. „Máte mě,“ řekl, „ale já mám vás všechny.“
Týdny ho mučili. Nepromluvil. Soud mu vyměřil dvacet let. Ale ani mříže ho nedokázaly zastavit. V roce 1956 uprchl z Leopoldova, jako by byl jen postavou z románu, ne skutečný člověk. Zmizel – a mlčel.
Legenda v exilu
Zatímco Československo věřilo, že Toman je dávno mrtev, on žil dál. Nejprve ve Vídni, pak v Paříži, nakonec ve Venezuele. Pod falešnými jmény obchodoval, ovládal toky zboží mezi Latinskou Amerikou a Evropou, potkával se s agenty Mosadu, francouzskými gaullisty i Američany. Byl jako stín. Nepolapitelný, tichý – a přesto všude.
V 90. letech se usadil v Mexiku. Ve slunném Cabo San Lucas, kde končí pevnina a začíná oceán, dožil jako bohatý muž. Bez trestu. Bez viny. Bez návratu.
Zemřel 20. prosince 1997, daleko od země, kterou pomáhal přetvořit. Bez rozloučení. Jako duch, který konečně našel klid. Anebo jen změnil podobu?
Zrádce, nebo genius?
Zdeněk Toman byl zrcadlem své doby. Cynický, chladný, a přesto nepostradatelný. Bez něj by se komunistická strana po roce 1945 možná ekonomicky zhroutila. Ale za jakou cenu?
Historie ho jednou vykreslí jako zločince. Jindy jako hrdinu. Ale v obou případech zůstává fascinující. Protože ukazuje, jak moc lze změnit svět – když jste ochotni zaplatit jakoukoli cenu.
Toman nebyl jen mužem své doby. Byl její esencí. Král bez koruny, který vládl ze stínu. A zmizel v něm stejně nenápadně, jako z něj kdysi vzešel.
Seznam použitých zdrojů:
1. POLITICKÉ PROCESY. Zdeněk Toman [online]. ©2017–2025 [cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://www.politickeprocesy.cz/cs/osoba/toman-zdenek-3iC9Wn
2. KUBÍK, Jiří. Dlouho financoval KSČ, ale stal se nepohodlným. Případ Zdeněk Toman [online]. iDNES.cz, 2018-09-07 [cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/pripad-zdenek-toman.A180907_130545_vojenstvi_kuz
3. ČESKÁ TELEVIZE. Šéf rozvědky Zdeněk Toman intriky jen nefilmoval [online]. ČT24, 2018-09-27 [cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/sef-rozvedky-zdenek-toman-intriky-jen-nefilmoval-89424
4. DARIUS.CZ. Československo ve zvláštních službách – Zdeněk Toman a vznik Zahraniční rozvědky [online]. ©2000–2025 [cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://www.darius.cz/ag_nikola/kgb20.html