Článek
Nákaza ebolou se v tomto případě naštěstí nepotvrdila. Výsledky laboratorních testů jsou negativní. Pacient není infekční. Tento text nepopisuje reálný vývoj událostí, ale ponechává hypotetické scénáře jako akademické cvičení – pro případ, že by se ebola někdy skutečně v České republice objevila.
Původní hypotéza vznikla v době, kdy šlo o podezření. Tehdy jsme si kladli otázku: Co kdyby ano? Následující scénáře jsou odpovědí na tuto otázku. Nemají za cíl šířit paniku, ale představivost – nástroj krizového plánování.
Přijel do Česka 6. května. Američan, který ještě netušil, že se jeho jméno nevymaže z titulků, i když zůstane veřejnosti neznámé. Volně cestoval, žil mezi námi, jedl, mluvil, dýchal. A pak, po deseti dnech, náhle skončil v izolačním boxu na Bulovce. Podezření na ebolu. Jedno slovo, které v lidech okamžitě spustí pud sebezáchovy. Slovo, které má v sobě děsivý podtext: krvácení, horečky, smrt. A také kolaps.
Zde jsou tři možné, čistě hypotetické scénáře v případě pozitivního nálezu. Od toho nejmírnějšího až po nejtvrdší. Protože největší slabinou krizového řízení je neschopnost představit si extrém.
Scénář 1: Izolace funguje – nákaza se nerozšířila
V tomto scénáři mají zdravotníci to štěstí – nebo schopnosti – že virus zachytili včas. Laboratorní testy potvrdí ebolu, ale trasování proběhne bezchybně. Všech 26 lidí v karanténě bylo skutečně jedinými rizikovými kontakty. Nikdo další není nakažený. Epidemie nepropukne.
Izolační boxy na Bulovce obstojí. Komunikace mezi institucemi je rychlá, veřejnost informovaná a klidná. Hygienická stanice zvládá, karanténní opatření se neporušují. Důslednost se vyplatí.
Jak uvádí Světová zdravotnická organizace: „Pokud je reakce okamžitá a trasování důsledné, může se šíření eboly zastavit u jediného případu“ (WHO, 2024). Tentokrát by to byla právě Česká republika, kdo by potvrdil, že poučení z minulých krizí mělo smysl. Po třech týdnech nejistoty je situace pod kontrolou.
Ale i tak zůstává hořké memento: mohlo to být horší. Mnohem horší.
Scénář 2: První jiskry – virus se rozšířil, ale je možné ho zastavit
Druhá možnost je znepokojivější. Hypoteticky: během těch deseti dní, kdy se pacient pohyboval po území České republiky, došlo k několika neidentifikovaným kontaktům. Mohl jet tramvají. Pít v baru. Přenocovat v ubytování, které si sám našel. Nikdo si toho nevšiml. A viry neodpouštějí anonymitu.
Počátkem června se objevuje první potvrzený sekundární případ. Mladá žena z Brna. Následuje dítě v Plzni. A další případ v Praze. Virus není masivní, ale rozptýlený. Vymyká se trasování.
Studie publikovaná v PLOS Biology upozorňuje: „Pomalá reakce v zemích západní Afriky v roce 2014 vedla k tisícům obětí. Čas je při ebole klíčový faktor“ (Drake et al., 2014). Český zdravotní systém reaguje – ale už jen dohání virus. Začíná testování ve školách, preventivní uzávěry, lokální karantény. Dochází k přesunu pacientů mezi nemocnicemi. Tlak na zdravotníky roste.
Pamětníci pandemie covidu si vzpomínají na počáteční chaos, kdy trasování nestíhalo a lidé se báli neviditelného. Teď ale nejde o kapénkovou infekci. Tentokrát je tu nemoc, která ničí tkáně, způsobuje krvácení, vede k selhání orgánů. A má smrtnost až 90 %, pokud není včas zachycena.
Země je rozdělená. Jedni žádají totální uzávěru. Druzí odmítají další restrikce. Média se mění v bitevní pole. Vláda se snaží držet kurz, ale virus je těžký soupeř. Hraje o čas. A ten se krátí.
Scénář 3: Nevratný kolaps – Česko v sevření epidemie
Třetí scénář je nejčernější. Hypoteticky si představme, že ebola v Česku nabrala směr, jaký dosud Evropa nepoznala.
Pacient nula byl jen začátek. Během těch deseti dnů navštívil různé části republiky. Některé kontakty nebyly trasovány. Možná existoval druhý pacient – bez příznaků – který dál šířil nákazu. Nebo třetí. Virus se pomalu zabydlel, vnořil se do struktury společnosti.
Zpráva Evropské komise varuje: „Ve chvíli, kdy se přenos dostane mimo kontrolované zdravotnické prostředí, dochází k zhroucení zdravotního systému a sekundárním krizím“ (Evropská komise, 2016). V této hypotetické variantě se zdravotnictví zhroutí. Počet nakažených přesáhne kapacity nemocnic. Lékaři a sestry se sami nakazí, nebo psychicky zhroutí. Izolační boxy nestačí. Ochranné pomůcky chybí.
Země se uzavírá. Letiště přestává fungovat. Hranice se uzavírají. Zboží nedorazí. Lidé panikaří. Supermarkety prázdné. Podněty k domácím násilím, agresivita v ulicích. Psychologická únava a strach se šíří stejně rychle jako virus. Vláda žádá o pomoc Evropskou unii, ale ostatní státy váhají. Nechtějí importovat smrt.
Česko se mění v biologicky ohrožené území. Když už se nákaza zpomalí, jsou ztráty obrovské. Desítky tisíc nakažených, tisíce mrtvých. Roky, než se důvěra, bezpečí a normálnost vrátí zpět.
Na závěr: Může se to stát? Ano. Musí se to stát? Ne.
Scénáře výše jsou čistě hypotetické, ale nejsou nereálné. Vše závisí na čase, reakci a připravenosti. Ebola není nový virus. Ale je nemilosrdný. A především – neodpouští zaváhání.
Současné podezření byl planý poplach. Ale jednou nemusí být. A až ten okamžik přijde, bude jedinou otázkou: Jsme připraveni?
Seznam použitých zdrojů:
DRÁBEK, Jan. V Česku je podezření na ebolu. Pacient má příznaky, je v izolaci na Bulovce. iDNES.cz [online]. 2024-05-16 [cit. 2025-05-17]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ebola-nemocnice-bulovka-pacient.A240516_150342_domaci_misl
DRAKE, John M. et al. Ebola cases and health system demand in Liberia. PLOS Biology [online]. 2014, 12(12): e1002056 [cit. 2025-05-17]. ISSN 1545-7885. Dostupné z: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.1002056
EUROPEAN COMMISSION. EU response to Ebola. European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations [online]. 2016 [cit. 2025-05-17]. Dostupné z: https://civil-protection-humanitarian-aid.ec.europa.eu/where/africa/eu-response-ebola_en
WHO – WORLD HEALTH ORGANIZATION. Ebola outbreak in West Africa and the risk to Europe. WHO Regional Office for Europe [online]. 2024 [cit. 2025-05-17]. Dostupné z: https://www.who.int/europe/emergencies/situations/ebola-outbreak-in-west-africa
ECDC – EUROPEAN CENTRE FOR DISEASE PREVENTION AND CONTROL. Factsheet about Ebola and Marburg virus diseases [online]. 2024 [cit. 2025-05-17]. Dostupné z: https://www.ecdc.europa.eu/en/ebola-factsheet