Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Používáte relaxaci proti vzteku? Je to jako vypnout alarm při požáru

Foto: Pexels.com

Dokázat se uklidnit je důležité, nezapomínejte ale ani na příčinu vzteku

Počítej do deseti, než něco uděláš! Techniky pro uklidnění nám pomáhají někoho neseřvat nebo nepraštit pěstí do stolu. Fungují jako první pomoc v napjatých situacích, ale neřeší příčinu problému.

Článek

Uklidnit se pomáhá, ale nestačí

Určitě vám také už někdo řekl, abyste počítali do deseti, než něco řeknete. Velmi dobře funguje několikrát se zhluboka nadechnout a pomalu vydechnout. Způsobů, jak se rychle v krizi dostat do klidu, abychom mohli v danou chvíli reagovat ne impulzivně, ale tak, jak chceme, je spousta. A pokud jsme pak naštvaní ještě na konci dne, dechové cvičení, mindfulness, relaxace nebo meditace dokážou takový stav odbourat a my se pak cítíme lépe a v pohodě.

Pokud jste do té doby měli problém se vztekem a impulzivitou a zvládnete používat techniky na uklidnění, je to obrovská pomoc. Vypadá to, že problém je rázem pryč: už se dokážete ovládat a neztrapňujete se před svými blízkými nebo kolegy iracionálními výbuchy. Ideální řešení! Nebo ne?

Uklidnit se, aniž bychom se zamysleli nad tím, jestli bychom opravdu neměli něco udělat se samotnou situací, která náš vztek vyvolala, je jako vypnout požární alarm, aby nás ten hluk nerušil, a nejít se podívat, jestli skutečně nehoří něco, co by stálo za uhašení.

Co relaxace dokáže - a co už ne

Relaxace je skvělá. Pomáhá tělu dostat se ze stresové reakce zpět do psychické i tělesné rovnováhy. Pomáhá nám zpomalit dýchání, snížit napětí ve svalech, zklidnit roztěkanou mysl. Když jsme příliš rozrušení, relaxační techniky nám umožní vůbec začít přemýšlet rozumně. Na konci náročného dne nám dovolí uklidnit se a odpočívat nebo usnout.

Ale relaxace neřeší příčinu toho, proč jsme vztek vůbec cítili. Naše reakce nás díky ní tolik neobtěžují, a tak je snazší jejich příčinu ignorovat.

A s problémy je to stejné jako s požárem - čím déle je ignorujeme, tím více se zhoršují, a časem na to doplatíme. Uklidnit se pomocí relaxačních technik nám sice pomůže lépe zvládnout akutní stres, ale pokud děláme jen to, z dlouhodobého hlediska je výsledek jen o trochu lepší, než kdybychom vztek potlačovali.

Vztek je informace, kterou se nevyplatí ignorovat

Vztek není chyba (i když naše chování ve vzteku nemusí být zrovna ideální). Vztek je informace. Je to tělesný a emocionální signál, že něco ohrožuje vaše hranice, potřeby nebo hodnoty, zkrátka něco, na čem nám záleží.

Když vztek ignorujeme – ať už tím, že se ho pokusíme potlačit, nebo tím, že se okamžitě uklidníme a jedeme dál –, popíráme sami sebe. Tělo sice na chvíli přestane protestovat, ale příčina stresu zůstává. A časem se ozve znovu: větší frustrací, větším vyčerpáním, intenzivnějšími výbuchy kvůli „maličkostem“, a někdy i vážnými zdravotními problémy.

Možná to znáte z domova. Pohádáte se s partnerem o něco, co vás trápí už delší dobu. Jste rozzlobení, smutní, zranění. Uděláte pár dechových cvičení, meditujete. Napětí v těle povolí. Cítíte se lépe – ale pokud se mezitím nezmění dynamika vašeho vztahu, problém, který vás trápil, zůstává.

Stejně tak v práci – když každý den děláte více, než je únosné, a kolega vám bez váhání přidělí další úkol. Dechové cvičení vám možná pomůže nepraštit pěstí do stolu. Ale pokud nezměníte rozložení práce nebo nenastavíte hranice, vyčerpání vás stejně dřív nebo později dostihne.

Kdy je potřeba udělat víc, než se jen uklidnit:

  • Když cítíme chronické podráždění, nespokojenost, frustraci.
  • Když se opakují stejné konflikty nebo situace, které nás zraňují.
  • Když dlouhodobě ignorujeme své hranice – ať už v práci, vztazích nebo v rodině.

Jak zacházet se vztekem vědomě

  1. Uklidněte tělo: použijte dechové cvičení, jemné protažení, krátkou meditaci nebo cokoliv jiného, co vás uklidňuje a pomáhá zmírnit napětí. (Ne proto, abyste vztek potlačili, ale abyste se mohli lépe soustředit.)
  2. Vnímejte své pocity: co přesně vás rozčílilo? Jaké potřeby, hodnoty nebo hranice byly narušeny?
  3. Vyhodnoťte situaci: je něco, co potřebujete říct, změnit, udělat?
  4. Jednejte vědomě: vyjádřete svůj pocit, nastavte hranice, rozhodněte se, co uděláte jinak – v klidu, ale rozhodně.

Vztek nemusí být explozí, pokud ho včas vyslechneme a pochopíme.

Vztek není problém, pokud mu nasloucháme

Vztek není chyba, kterou musíme napravit. Je to kompas, který nám ukazuje, kde něco důležitého v našem životě vyžaduje pozornost.

Relaxace je skvělý pomocník, když potřebujeme zvládnout intenzivní emoce. Ale skutečnou změnu přinese až chvíle, kdy si dovolíme zeptat se:

Co mi vztek říká? Co v mém životě potřebuje respekt, změnu nebo ochranu?

V dalším článku se podíváme na to, jak zdravým způsobem pracovat se vztekem, aniž bychom ho museli potlačovat – ani podlehnout výbuchům.

Více o zvládání stresu a o psychickém a fyzickém zdraví najdete na stránkách projektu OdStresuKPohodě.cz.

Zdroje:

HARVARD HEALTH PUBLISHING. Understanding the stress response [online]. [cit. 2025-03-23]. Dostupné z: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-the-stress-response

NATIONAL INSTITUTE OF MENTAL HEALTH. So stressed out: fact sheet [online]. [cit. 2025-03-23]. Dostupné z: https://www.nimh.nih.gov/health/publications/so-stressed-out-fact-sheet

CHAPMAN, Benjamin P.; FISCELLA, Kevin; KAWACHI, Ichiro; DUBERSTEIN, Paul; MUENNIG, Peter. Emotion Suppression and Mortality Risk Over a 12-Year Follow-up. Journal of Psychosomatic Research [online]. 2013, vol. 75, no. 4, s. 381–385 [cit. 2025-04-27]. DOI: 10.1016/j.jpsychores.2013.07.014. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3939772/

THOMAS, S. P., GROER, M., DAVIS, M., DROPPLEMAN, P., MOZINGO, J. a PIERCE, M. Anger and cancer: an analysis of the linkages.Cancer Nursing [online]. 2000, vol. 23, no. 5, s. 344–349 [cit. 2025-04-27]. DOI: 10.1097/00002820-200010000-00003. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11037954/

FINCHAM, Guy William, STRAUSS, Clara, MONTERO-MARIN, Jesus a CAVANAGH, Kate. Effect of breathwork on stress and mental health: A meta-analysis of randomised-controlled trials. Scientific Reports [online]. 2023, vol. 13, article no. 432 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.1038/s41598-022-27247-y. Dostupné z: https://www.nature.com/articles/s41598-022-27247-y

AMERICAN PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION. Mindfulness meditation [online]. [cit. 2025-03-23]. Dostupné z: https://www.apa.org/topics/mindfulness/meditation

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz