Hlavní obsah
Psychologie

Krátká videa jsou nebezpečná podobně jako výherní automaty

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Krátká videa mohou být zdrojem zábavy, ale i frustrace. S jejich rostoucí popularitou přibývá i varování o možných negativních účincích.

Článek

Jako první s nimi přišel TikTok. Krátká zábavná videa, která nejsou delší něž několik sekund, doslova uhranula především mládež. Stopáž osekaná na minimum nedává šanci divákovi znepozornět, protože jakmile se začne nudit, odchází. Namísto nudy ale přichází další zábavné video.

Strategii TikToku rychle okoukaly i další vlivné sociální sítě. Instagram upozadil fotografie, na kterých si zakládal a vymyslel Reels. YouTube vytáhlo z rukávu v podobě Shorts a pozadu nezůstali ani další hráči na trhu. Udržet pozornost uživatele je pro všechny tyto platformy žádoucí. Bez ohledu na zdravotní dopad diváka. Ten je podle všeho destruktivní.

Krátké video jako zdroj rychlého pobavení. Čas nakonec ale neušetří

Krátké video, ve kterém můžete na pár vteřin sledovat vesele poskakujícího pejska, poskytuje krátký pocit štěstí a zábavy. Může za to vyplavující se hormon štěstí dopamin. Divák získá pocit, že na krátkou chvíli dosáhl psychické úlevy od shonu běžného života a nemusel pro to moc udělat. Generace před námi usedaly k televizorům a sledovaly hodinu a půl dlouhé komedie. Dnes stačí 12 vteřin, v nichž je nám naservírovaný příběh, který nahrazuje dlouhý film. A za ním je hned další příběh a pak další, další a další. Je jich nekonečně mnoho.

Krátké odreagování se tak mnohdy mění v hodiny proseděné u krátkých videí. Od obrazovky se nelze odtrhnout, protože co když další video bude ještě báječnější než toto? V záplavě informací lidé ztrácejí přehled o čase, chodí pozdě spát, ale po proseděných hodinách nad chytrým telefonem si na obsah videí ani nevzpomenou. Přesně tak podle studie odborníků z Harvardské univerzity vzniká „dokonalá“ a otupující závislost na krátkých videích.

Nadmíra sledování Reels, Shorts a dalších podobně nazývaných sekvencí vede ke zhoršení pozornosti při ostatních činnostech. To je obzvláště problematické u dětí a dospívajících. Nesoustředí se na studium, jsou ospalí a budí se unavení, čímž se otevírá spirála dalších problémů. Se závislostí na krátkých videích se však potýkají i dospělí. Vede se jim hůře v práci, a pokud se jedná o rodiče, může se stát, že se jejich závislost projeví v péči o potomky. Důsledkem může být zhoršený prospěch v souvislosti s nezájmem rodičů, kteří čas doma tráví takzvaně „na mobilu“. Extrémnější případy končí i zanedbanou hygienou.

Foto: Pixabay

Každý se baví ve svém světě

Dopamin okamžitě po ruce

Dopamin je prospěšná látka, přirozeně a zdravě se získává sportem, pohybem nebo pobytem na slunci. Je tak jasné, že v minulosti jej lidé získávali namáhavěji, třeba fyzickou prací nebo jinou namáhavější činností.

Dnes je dopamin doslova po ruce. Proč jej tedy získávat namáhavě prací nebo zapojováním mozkových buněk? TikTok díky svým algoritmům umí některé jedince zaplavit dopaminem rychlostí blesku. Tělo si pak rychle zvykne a žádá si svou jednoduše dostupnou dávku. Pak ale přijde zlom, zábava nad krátkými videy už není taková jako dřív a objevuje se pocit frustrace podobný pocitu gamblera. Ten na hracích automatech dříve vyhrával, ale dnes už mu to nejde a dluží všude, kam se jen podívá. Takto získaný dopamin může udělat více škody než užitku, uživatel nekonečně scrolluje, hledá štěstí, ale už pomalu nenachází ten pocit, který jej dříve uspokojoval.

Provozovatelé sociálních sítí jsou zcela jistě s problematikou krátkých videí obeznámeni. Ze zajetých kolejí ale nevyjedou. Dokud budou lidé takový obsah konzumovat, změna nepřijde, protože na krátkém zábavném videu přece není nic špatného a je jen na vás, jestli budete scrollovat níže. Na výherním automatu si také můžete zahrát jen jednou. Jenže podlehnout je tak snadné.

Anketa

Kolik času denně trávíte sledováním krátkých videí?
Žádný.
25 %
Několik minut.
75 %
Maximálně hodinu.
0 %
Až tři hodiny.
0 %
Tři a více hodin.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Doplňující zdroje: www.plus.rozhlas.cz, bbc.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz