Článek
Kdo na sklonku minulého tisíciletí nestihl tradiční předpověď počasí po zpravodajských relacích kolem osmé hodiny večerní, mohl si ji ještě pustit později. Televize předpověď většinou ještě v pozdějších hodinách opakovaly. Byla tu i rádia nebo teletext. Internetové připojení měli jen vyvolení a kdo by se přece kvůli počasí připojoval na síť? Televize Nova však přišla v roce 1998 s nápadem netradiční předpovědi, která měla divákům poskytnout jak pravděpodobnou meteorologickou situaci na další den, tak zábavu. A hlavně udržet zejména mužské diváky u obrazovky.
Jednoduchý formát, velký ohlas
Koncepce Počasíčka byla až směšně jednoduchá. Celý pořad, jenž trval pouhé tři minuty, otevírala několikasekundová znělka obsahující grafiku s názvem „Počasíčko“ a zvukovou kulisu dotvářela romantická hudba se ženskými vzdechy. Pak se objevilo okno se jménem vystupující moderátorky - modelky, například Debbie a následovala samotná předpověď.
Slečna v Počasíčku se divákům ukázala zcela nahá a postupně se oblékala podle toho, jaké mělo být počasí další den. V létě to bylo jednoduché, v zimě si musela pospíšit, aby zvládla všechny vrstvy. Součástí výstupu byla i jednoduchá grafika s předpokládanou teplotou a ikonou se sluncem, mraky, deštěm, sněhem a podobně.
Díval-li se někdo na pořad jen kvůli počasí, je těžké posoudit, ale jisté je, že velká část diváků Počasíčko sledovala hlavně kvůli vystupujícím modelkám, které se střídaly, a tak každá předpověď byla i trochu překvapením.
A aby nebyly ochuzeny i dámy, které si v pořadu Volejte řediteli stěžovaly, že by chtěly vídat také muže, bylo jim přání splněno. Počasíčko tak bylo vyvážené a po 22. hodině jej televize nabízela až do roku 2004.
Populární erotická předpověď počasí se ještě dvakrát vrátila. Nejprve v roce 2007 do internetového archivu televize Nova, kde byly k vidění staré díly, tudíž s neaktuální předpovědí. Později se znovu na internetu objevila reinkarnace konceptu s názvem Red News. Pořad ale velký úspěch nezaznamenal. Navíc v něm vystupovaly pouze ženy, které se svlékaly, aniž by braly v potaz, jaký je výhled počasí.
Parodie na Počasíčko, jedna měla dohru
Ihned v prvním roce vysílání Počasíčka se začaly na pořad objevovat parodie – třeba v „nováckém“ TELE TELE s Richardem Genzerem, Michalem Suchánkem, Veronikou Žilkovou a Josefem Cardou.
Počasíčko ale také vstoupilo do České sody na České televize. V září 1998 baviči Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler a David Vávra parodovali Počasíčko tak, že pomocí fotomontáže vysvlékli populárního meteorologa Jána Zákopčaníka, který mimochodem proslul hláškou „slunce v duši“. Zákopčaníka se vtip hluboce dotkl a trojici se pomstil v živé předpovědi počasí tím, že moderátory České sody označil za prasata. Za to dostal od vedení České televize pokutu a několikadenní zákaz činnosti. Naopak si vysloužil uznání od Čtvrtníčka a jeho kolegů, ale i od většiny diváků.
Typický produkt „devadesátek“
Formát Počasíčka měl samozřejmě i své odpůrce, kteří jej považovali za laciný. Na druhou stranu si ale našel řadu fanoušků. Ti na něj dodnes vzpomínají jako na ryze typický produkt divokých devadesátých let a třeba jej uchovávají i na starých VHS kazetách. Dnes, v době dostupného internetu kdykoliv a kdekoliv, by už ale neměl šanci na úspěch.
Anketa
Zdroje: lupa.cz, seznamzpravy.cz, csfd.cz