Hlavní obsah
Lidé a společnost

Měli by bezdomovce zavřít? A všechny?

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Možná bychom bezdomovce a jejich situaci mohli přirovnat k určité rzi a poškození společnosti. Málokdo je chce vidět a potkávat se s nimi. Není proto divu, že vznikne nápad na jejich „izolaci“. Třeba právě do vězení.

Za nejhorší jsou považováni jedinci, kteří nejsou schopni dodržovat rozumné hranice a s nimi spojená pravidla. Obtěžují různým způsobem své okolí a část z nich se nachází v dost zoufalém stavu.

Článek

Před pár dny jsem se stal svědkem besedy na téma bezdomovectví. Sám jsem o dané oblasti již leccos dříve slyšel, s řadou lidí bez bydlení jsem se kdysi v rámci plnění pracovních povinností setkal, a tak se o neveselý úsek dále průběžně zajímám. Už jen proto mě pojala nejméně průměrná zvědavost, jak se záležitosti a také legislativa kolem nich odvíjí. Trochu jsem se těšil - jestlipak na mě bude čekat překvapení? Rád bych nyní publikoval část z vyslovených názorů, postojů, úmyslů a plánů.

Na čem se zvýšenou pravděpodobností panuje shoda? Bezdomovectví na řadě míst vystupuje jako jeden z nejviditelnějších - a proto i nejpalčivějších - problémů města, zejména většího. Lidé bez střechy nad hlavou mají totiž tendenci se stahovat do centra, kde očekávají řadu příležitostí. Část z nich si jistě dovedeme představit a na konkrétní podoby ještě přijde řeč. Než se do jejich zveřejnění pustím, je potřeba se seznámit s významným konstatováním. Bezdomovci netvoří jednolitou skupinu. Co se tu máme dozvědět?

Za nejhorší jsou považováni jedinci, kteří nejsou schopni dodržovat rozumné hranice a s nimi spojená pravidla. Jako užitečný krok se jeví položit následující otázky. Lze úvahy a případné schválení bezdomovectví jako trestný čin považovat za správný krok? Jaká bude jeho účinnost? Na jaké osoby pohrůžka uvěznění asi tak může zabrat? Mohlo by jít o prostředek k zamezení jejich konání a ke zlepšení jejich osobní situace? Uvažujme o faktu, že obtěžují různým způsobem své okolí a část z nich se nachází v dost zoufalém stavu. Nejen že spíše více než méně klesla jejich společenská úroveň, ale mnozí z nich ztratili schopnost žít mezi jinými. Navíc se lze v terénu setkat s konkrétními příklady, kdy oslovený člověk nechce s nikým mluvit. Jednak cítí, že by se mohl „kvůli úřadům“ dostat do ještě svízelnějšího uspořádání. Jednak hovořící osobě prostě nerozumí. Podobně jako kdyby na nás mluvil cizinec jazykem, který jsme se nikdy neučili, pouze jsme o něm možná slyšeli a v lepším případě z něj zvládli pár / desítek / slov.

V odborné veřejnosti narazíme na názory, že vyhrožování vězením nemůže fungovat. Svoje stanoviska opírají o poznatky přímo z praxe. A též o teoretické vývody, které se zabývají lidským chováním. Jako argument uvádějí, že leckdo se sem dostane, aniž by porušil jakýkoli zákon či místní předpis. Ozývají se též hlasy, že by se jednalo o krok směrem dozadu. Vše a každého kriminalizovat přece není optimální a ani současné době odpovídající. V daném případě by nepochybně šlo o zhoršení jejich situace. Existuje nějaké pozitivní východisko? Zároveň berme v potaz, kam by se potrestaní bezdomovci zařazovali, když již dnes je kapacita věznic velmi vytížená a navíc tam chybí nejméně tisíc osob v personálu k výkonu práce!

Nikdo však asi nebude popírat skutečnost, že u někoho jde o životní styl. Pro běžného občana kráčí o mimořádné podmínky, ale bezdomovci je vnímají jako normální. Třeba když si libují, jaké je na podzim ještě teplíčko, přičemž zpohodlnělí bydlící spěchají domů do tepla, aby nemuseli čelit nepohodlným podmínkám. Ohledně tlaku a násilí sem zákonitě patří poznámka, že mnoho osob před nimi a před jejich důsledky ustoupí ze svých pozic. Pokud bychom jich využívali, mějme na paměti, že se budeme přibližovat spíše ke středověku než mířit vstříc příštím desetiletím. Přesto najdeme vysoký počet osob, které se nechtějí vzdát příslovečné životní zkušenosti - „škoda každé rány, která padne vedle“. Ano, jim se osvědčila, tak proč by ji vyřazovaly ze svého repertoáru, že? Ony by s tvrdším postihem souhlasily. A co ostatní?

Předchozí části:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-bezdomovectvi-jako-trestny-cin-103176

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-bezdomovci-a-co-s-nimi-na-jejich-ceste-103460

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-bezdomovci-a-cetne-otazniky-nad-pomoci-103707

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz