Hlavní obsah
Seberozvoj

Máte problémy se soustředěním? Zaveďte do své denní rutiny tyto tipy na zlepšení koncentrace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
28. 2. 11:43

V dnešní roztěkané době, kdy jsme neustále rušení nejrůznějšími notifikacemi a jinými impulsy je velmi náročně se koncentrovat (zejména) na tvůrčí práci. V tomto článku se dozvíte, jak se soustředit a zvýšit svou pozornost v náročné digitální době.

Článek

V našem neustále se rozšiřujícím, dynamickém, digitálním světě se často může zdát nemožné dokončit i ty nejjednodušší úkoly, dosáhnout stavu soustředění uprostřed nekonečného rozptylování a neustálého vyrušování. Nové e-mailové upozornění, textová zpráva od milované osoby nebo neodolatelná touha podívat se na náš Instagram nebo Twitter se mohou stát více než otravným rozptýlením a stát v cestě k dosažení jakéhokoliv pracovního cíle.

Výzkumy totiž ukazují, že se naše pozornost s rozvojem technologií znatelně zkracuje. Psycholožka, profesorka informatiky Kalifornské univerzity a autorka knihy Attention Span: A Groundbreaking Way to Restore Balance, Happiness and Productivity, Gloria Marková zjistila, že na obrazovce strávíme v průměru pouhých 47 sekund, než přesuneme pozornost jinam. A jakmile nás někdo vyruší, může trvat až 25 minut, než se vrátíme k původnímu úkolu.

Marková však tvrdí, že existuje naděje, jak se naučit soustředit tváří v tvář neustálému rozptylování. Zde je šest tipů, které můžete zavést do svého pracovní rutiny, abyste dokázali udržet pozornost.

1. Buďte ve svých činnostech cílevědomější

Uvědomte si své nevědomé jednání tím, že se budete o své pohnutky vědomě zajímat. Když dostanete nutkání zkontrolovat svůj kanál na Twitteru nebo bezcílně procházet Instagram, zeptejte se sami sebe proč. Nudíte se? Hledáte sociální spojení? Možná se vyhýbáte obtížnému úkolu, který máte před sebou? Uvědomění si své pozornosti a toho, kam ji směřujete, může být prvním krokem k tomu, abyste nad ní znovu získali kontrolu.

2. Cvičte se v předvídavosti

Když máte nutkání přepnout na jinou stránku, přemýšlejte o tom, jaký dopad na vás bude mít tato akce v dalším průběhu dne. Budete ještě v deset večer pracovat na současném pracovním úkolu, nebo budete moci odpočívat a sledovat svůj oblíbený seriál? Zvažte, zda vám krátkodobé rozptýlení stojí za to.

3. Vyčistěte své prostředí od potenciálních rozptylujících faktorů

Může se to zdát jednoduché, ale když necháte telefon v jiné místnosti, získáte prostor pro soustředění na úkol, který máte před sebou. Pokud je to možné, pokuste se najít klidný prostor pro práci bez okolního hluku.

4. Používejte sociální média strategicky

Namísto bezcílného scrollování se raději zamyslete nad osobou, které si vážíte, a pak jí pošlete zprávu, že na ni myslíte. Bude to mnohem smysluplnější sociální interakce, která vám může přinést uspokojení, které možná hledáte, když máte nutkání procházet svůj feed.

5. Dělejte aktivně přestávky, než se vaše zdroje vyčerpají

Osvojte si smysl pro rozpoznání úrovně vašich dostupných kognitivních zdrojů, a když cítíte, že ubývají, udělejte si přestávku. Nejlepší je procházka venku, nebo rychlé protažení. I jednoduché, nenáročné činnosti, jako je úklid pracovního stolu vám však mohou pomoci doplnit energii.

6. Dodržujte pravidelný spánkový režim s kvalitním spánkem

Výzkumy ukazují, že s narůstajícím spánkovým dluhem se odpovídajícím způsobem snižuje schopnost seberegulace lidí následující den. Všichni to víme, ale skutečně se tím řídíme? Pravidelný kvalitní spánek může znamenat velký rozdíl.

Slovo závěrem

Zavedení několika jednoduchých změn ve vašich každodenních návycích může vést ke znatelným změnám a pomoci vám zůstat soustředěnými po celý den. Je především důležité být si vědom sám sebe a znát své tendence, pokud jde o rozptylování. Pochopení vlastního rytmu pozornosti a vědomí, kdy si potřebujete udělat přestávku, může být klíčem k udržení kontroly nad soustředěním, když vás něco táhne špatným směrem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz