Hlavní obsah

Zjistil skutečně pan premiér Fiala, že je u nás draho? A proč tak najednou?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto

8. 11. 10:27

Ne. Nezjistil, protože o tom celou dobu věděl. U nás je draho, jelikož draho u nás udělaly jeho změny, o nichž zcela jistě věděl, že budou drahé.

Článek

Kdyby o tom nevěděl, znamenalo by to, že jsme v rukách šíleného experimentátora s lidskými životy – a tomu nevěřím.

Možná se teď proto ptáte, proč tedy ono divadlo se zjištěním rozdílů cen v německém a českém obchodě?

Odpověď je prostá – blíží se volby a pan premiér bude potřebovat opět zblbnout dostatečný počet lidí, aby vydržel v politice, případně aby v ní vydrželi i jiní. Nejprve půjde o volby do Evropského parlamentu, později do toho našeho.

V období, kdy se pětikoalici nedaří, a dařit ani nebude, protože na to nemá prostředky, a hlavně chuť a dobrou vůli – a nemá tohle všechno proto, že musí zachovávat vlastní zájmy – je volební taktika „zjištění a nápravy“ tím jediným, co pětikoalice po „Babišovi“ v kampani má.

Pětikoalice a pan premiér jsou si vědomi, že další kampaň plná slibů a ukazování viníků už nemůže dostatečný počet lidí oslovit. Jsou sice mezi námi tací, kteří slibům a očerňování jiných věří nebo na současné situaci vydělávají, ale už jich dohromady není tolik, aby se díky nim povedlo získat dostatečný počet hlasů na vládnutí.

Taktika „zjištění a nápravy“ je v současnosti jediná možná volební taktika. Pan premiér možná prohlásí, že při řešení závažných světových problémů (signálů z Bruselu) přehlédl starosti běžného občana, ale je tedy čas nyní, aby situaci napravil, na což bude potřebovat dostatečnou dlouhou dobu (ne jenom dva roky).

K podobným projevům o solidaritě přihodí osvědčený tah s Babišem, který za všechno může, a připomene lidem, že by měli být hrdí, přičemž pan premiér připomene, jak jeho Vláda nikomu neubližovala a nic nezdražovala, tudíž za zvýšené ceny čehokoli můžou podnikatelé, kteří za zády Vlády vytáhli ceny do těžkou únosných výšin.

Pan premiér je nevinnost sama. Nejen že se po celou svoje období lídra ODS tváří jako chlapeček, který očima vzkazuje, že je chudák a že ho všichni haní, i když nic neudělal, a proto prosí, že by si dal ještě (čehokoli). Nejen že zcela veřejně lhal o zvýšení daní a vedení téhle země, (pokud si pamatuje, když dle jiných lhal Babiš, bylo to takřka na veřejný lynč), nejen že tým jeho ministrů jsou sebestřední egoisté s vlastními zájmy se zvláštním, takřka zvráceným pohledem na svět. Pan premiér je nevinnost sama, na níž je nejhorší, že nás občany má za obyčejné blbce, což je o další stupeň níž, než jsou ovce.

Ovce aspoň bečí, blbci tupě čumí, a pokud otevřou pusu, tak jenom proto, aby z ní spustili sliny.

Blbcům bylo tedy právě z úst pana premiéra sděleno, že je tady draho, a je potřeba náprava.

Na tu je však potřeba čas a dle vidění pana premiéra, on je tím jediným člověkem, který by si ho mezi těmi všemi slibujícími populisty zasloužil. On je tím člověkem, který nás vedl v nejhorších časech a přežili jsme. On je tím člověkem, který zařídil, že je Putin už skoro dvacet měsíců na lopatkách a čeká se na poslední ránu. On je tím, kdo nám dal naději – a důkazem toho je, že jsme pořád tady a nevzdali jsme se.

Ale to je právě ten omyl. My jsme se nevzdali kvůli tomu, že by nás vedl lídr se schopnostmi psychologa a kazatele. Není to tím, že bychom následovali jasnou politickou hvězdu. Nejsme ani věrní a oddaní ideálům. Nevzdali jsme se jenom proto, že to slovo je zvláštním ekvivalentem pro vlastnost přežít, i když se plazíme a životní úroveň klesá.

Každý, kdo se umí kolem sebe podívat a vidí, kam to díky posledním rokům (počítám i Babišovu Vládu, ačkoli ta byla proti téhle dnešní v otázkách zadlužení a slabým čajíčkem) naše politické špičky dovedly, musí chtě nechtě pochopit, že náprava toho všeho je na desítky let. Na desítky. Minimálně dvacet.

Nestane se žádný další krátkodobý „německý zázrak“ jako po druhé válce, žádná ekonomická bomba jako v USA v letech osmdesátých. V tomhle případě půjde o dlouhou tvrdou práci a odříkání a časté pocity zmaru.

Bude to však jiné než pod vedením téhle Vlády a tohoto premiéra, neboť v téhle práci bude světýlko na konci tunelu. Malé, titěrné, celkem zprvu na prd, protože nic neprosvítí, ale bude. Věřím, že se k němu doplazíme, a že bude pak větší a bude svítit – a taky vím, ne už jenom věřím, že se k němu doplazíme bez lidí jako je současný pan premiér.

Kdo by se taky chtěl plazit vedle někoho, kdo ho pobízí v autě, žere a mlaská u toho, pořád mele něco o signálech a lže víc než deset Babišů dohromady.

Musím však uznat, že ty jeho psí oči a zahrané překvapení, ať jde o cokoli, mohlo na voliče fungovat líp než předvolební guláš, dárečky a Babišovy koblihy dohromady.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz