Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Jak mají větrníky spasit energetiku, když nám vadí i za státní hranicí?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Alfred Nitsch, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en

Festival Nova Rock (Rakousko, blízko maďarské a slovenské hranice)

Vědci už řadu let říkají, že z větru můžeme vyrábět třetinu elektřiny. Dotčené vesnice ale řadu let říkají: Jen přes naše mrtvoly. Teď se to změnilo. Už nám vadí i parky v Bavorsku a Dolním Rakousku.

Článek

Pohodlně se usaďte, vypněte své mobilní telefony, připravte si popcorn a nesmějte se moc nahlas. O větrné energetice se v českých médiích už 20 let moc hezky píše – stát má vize, investoři stamiliony, vědci čísla, oborové asociace sny. Jenom těch elektráren tu stojí pořád nějak málo

Následující větrná kronika zahrnuje vždy jeden dobový článek a přírůstek za každý rok.

2004

· + 12 ks, 7 MW

2005

· + 11 ks, 11 MW

2006

· + 23 ks, 26 MW

2007

· + 32 ks, 62 MW

2008

· + 20 ks, 32 MW

2009

· + 25 ks, 44 MW

2010

· + 11 ks, 23 MW

2011

· + 2 ks, 2 MW

2012

· + 21 ks, 43 MW

2013

· + 5 ks, 9 MW

2014

· + 6 ks, 14 MW

2015

· + 0 ks, 0 MW

2016

· + 0 ks, 0 MW

2017

· + 13 ks, 25 MW

2018

· + 6 ks, 12 MW

2019

· + 9 ks, 20 MW

2020

· + 0 ks, 0 MW

2021

· + 0 ks, 0 MW

2022

· + 0 ks, 0 MW

2023

· + 10 ks, 12 MW

Navzdory všem optimistickým mediálním výkřikům se od počátku větrných věků v české kotlině vybudovalo všeho všudy 215 větrníků se souhrnným instalovaným výkonem 352 MW. V letošním roce se podílejí na výrobě elektřiny v ČR přesně jedním procentem.

Foto: ČSVE

Vývoj větrné energetiky v ČR

Když se vrátíme k parametru instalovaného výkonu a srovnáme jeho absolutní výši se státy unijní sedmadvacítky, zjistíme, že jsme devátí od konce, a to jen díky Slovensku, Slovinsku a Maltě, jejichž obyvatelé nevědí, co to větrník je (no, dobře, na Slovensku by ho mohli znát aspoň v cukrárnách), a maličkatému Lucembursku, kam se větrníků moc nevejde. Záda nám ukazují Bulhaři i Litevci.

Foto: Our World in Data

Větrná energetika: Srovnání ČR s nejslabšími zeměmi EU-27

Přitom se ale v médiích pravidelně zjevuje v různých obměnách studie Akademie věd, podle níž může ČR do roku 2040 vyrábět z větru téměř třetinu elektřiny. Pravda, platí to pouze ve scénáři, který sami autoři označují za optimistický, ale to v titulku nevadí, protože to rituálně oslavuje nekonečný význam slova „až“. Tento scénář tedy počítá s nárůstem instalovaného výkonu z dnešních cca 352 MW až na těžko uvěřitelných 7044 MW, což představuje nárůst o více než 1900 %. Jen pro představu: Znamenalo by to, že tu bude stát přes tři tisíce větrníků, tedy jeden u každé druhé obce.

Abychom to opravdu stihli do roku 2040, bylo by nutné už letos postavit 394 MW (tedy cca 200 větrníků s vyšším instalovaným výkonem, než máme teď) a pak tento úctyhodný výkon celých 15 let každoročně opakovat. Graf kumulovaného instalovaného výkonu potvrzuje, jak moc by se ta vývojová „hokejka“ musela ohnout (kam se hrabe pověstný klimatický „hokejkový graf“…).

Foto: Petr Dušek na základě dat ČSVE a Akademie věd

Větrná energetika v ČR do roku 2040

Vždy mi připadalo zvláštní, kolik úsilí už se vložilo do propočtů typu „když postavíme bambilion větrníků, vyrobí dva bambiliony elektřiny a ušetří tři bambiliony emisí“. A jak málo úsilí se věnovalo otázkám, kde tyto větrníky reálně vyrostou, kdo do nich zainvestuje a jak je přijme okolní obyvatelstvo.

Seznam bojišť s prohranými větrnými bitvami by už zabral několik A4 a stále se prodlužuje. Jen namátkou si připomeňme pár názvů z posledních let: Kozmice, Ješetice, Struhařov, Mochtín, Josefov, Koloveč, Jenišovice, Olešná, Horní Řasnice, Všeruby, Drnholec… Korunu tomu nasadil nedávno Větrný Jeníkov. Jedním z nejostřejších skalpelů určených k zaříznutí větrné energetiky je přitom institut místního referenda, který už má na svědomí 28 farem!

V letošním roce jsme však povýšili větrnou averzi na nový level. Začali jsme blokovat i větrné projekty v zahraničí, tedy mimo naši zem, ale blízko od hranic.

Nejprve se vzbouřily obce na Hodonínsku vůči slovenskému plánu vybudovat sedmnáct obřích větrníků u obce Skalica. „Celé území je přírodně cenné a turisticky atraktivní. Dvě stě metrů vysoký sloup s větrníkem bude hodně gigantický, všechny dohromady negativně ovlivní ráz krajiny a mohou způsobit i další problémy. Kromě hluku a vibrací se mluví také o elektromagnetickém smogu. Nejbližší domy jsou vzdálené odhadem 500 až 600 metrů, kdyby se jednalo o dva až tři kilometry, bude to něco jiného,“ sdělil starosta Sudoměřic František Mikéska.

Následně vypuklo povstání i v obcích na Tachovsku proti povolení stavby čtyř větrných elektráren v Bavorsku, konkrétně v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český les. Ozval se dokonce i český ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že Němci „zneužili svůj zákon“ a investor účelově rozdělil větrný park na dva projekty po dvou větrnících. Německé úřady tak po něm nepožadovaly posudek vlivu stavby na životní prostředí. Pokud by to neudělal, spadnul by do řízení EIA. Mluvčí bavorského ministerstva životního prostředí Veronika Seitzová však uvedla, že do schvalovacího procesu byly zapojeny přeshraniční orgány a byly prověřeny a posouzeny vlivy na německé a české straně.

Do třetice: Znojmo se v otevřeném dopise hejtmance Dolních Rakous ohradilo vůči výstavbě obřích větrných elektráren u dolnorakouského Mailbergu. Zvolená lokalita je prý až moc dobře viditelná z mnoha míst včetně znojemského hradu, rotundy nebo Hradiště. Větrníky by tak znamenaly velký zásah do krajinného rázu oblasti. „Jedním ze zásadních aspektů cestovního ruchu Znojemska a přilehlé rakouské části je neporušený krajinný ráz s hustou sítí vinařských obcí a historických městeček s dominantami kostelních věží. Pro představu, zamýšlené větrníky se svojí výškou dvě stě padesáti metrů přesahují nejvyšší kostelní věže v oblasti více než pětinásobně,“ vysvětlil starosta města František Koudela.

Ještě že Poláci teď nic u hranic stavět nechtějí, co? Patrně z toho důvodu, že to zkoušeli už před 13 lety… Víc sousedů už naštěstí nemáme.

Místo myšlenky otce Fura na závěr připojuji spíše cosi jako preventivní disclaimer proti „hejtům“ od zarytých odpůrců i skalních příznivců větrníků (kupodivu už mám zkušenosti s obojím). Větrné energetice fandím, výroba elektřiny z větru mě fascinuje, na druhou stranu vnímám (jako u všech technologií) nejen její potenciál, ale také její limity. Soucítím s progresivními energetiky, kteří si zoufají nad nehybným trhem, rozumím ale i obyvatelům dotčených obcí, kteří prostě nechtějí žít „pod vrtulemi“. V tomto textu jsem záměrně vůbec neřešil dopady eventuálního překotného vývoje větrné energetiky na stabilitu sítě ani nejrůznější kanibalizační efekty (protože v dohledné době nejspíš nic překotného v této oblasti fakt nehrozí).

Zaměřil jsem se jen a pouze na onu podivnou disproporci mezi nadějí vkládanou do nejrůznějších studií, analýz, klimatických plánů a vizí a reálným postojem obyvatel v dotčených lokalitách. Jinými slovy připadá mi, že v teorii máme obrovská očekávání od něčeho, co v praxi (když přijde na věc) radikálně odmítáme.

Pokud má vítr skutečně spasit naši energetiku, musíme k němu zásadně změnit postoj. To se tedy nyní nejspíš děje – ale k horšímu, protože výkon turbín a velikost stožárů roste, a začínají nám vadit i instalace na druhé straně státní hranice. Tak už mě napadá jediné řešení. Co kdybychom vybudovali obří onshore i offshore farmy v Královci (až nám ho teda konečně vrátí) a trochu pomohli Polákům s posílením severojižního vedení přenosové sítě?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz