Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Proč neexistuje strategie útlumu školství 2030- ?

Foto: Petr Kopřiva

graf porodnosti

V České republice klesla porodnost na historické minimum. Je na tento útlum české školství připraveno? Je na něj připravena česká společnost?

Článek

České školství prochází v současnosti obdobím, ve kterém dochází k řadě změn a další se plánují. Některé změny jsou koncepční, což je v pořádku, v době bouřlivého společenského rozvoje nesmí školství stát stranou, musí reagovat, prostě není čas ztrácet čas. Další změny mají finanční podtext. Ministerstvo školství se chce zbavit placení nepedagogických pracovníků, protože nemá ve své kapitole dost peněz. Došlo ke snížení maximálního počtu hodin, které smí škola odučit, protože rostl počet učitelů a to bylo drahé. Ze stejných důvodů se odložila změna v poskytování služeb asistentů pedagoga, tzv. parametrizace. A finančně velice náročné jsou malotřídky na vesnicích, tam se větších změn naši politici zatím bojí, ale prstem na ně občas ukáží.

Netuším, jakým způsobem probíhá plánování na ministerstvu školství či na jednáních vlády, zda se řeší pouze volební období nebo se hledí vstříc vzdálenějším zítřkům, ale považuji za nutné upozornit, že již za pár let dojde velice pravděpodobně ke značným úsporám v rozpočtové kapitole školství. V České republice totiž výrazným způsobem klesá porodnost! Po relativně stabilním období kolem roku 2020 začal výraznější pokles, který bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2025 a následujících letech. Z počtu kolem 112.000 ročně narozených dětí došlo k poklesu na cca 84.000. Dětí se rodí zhruba o čtvrtinu méně. A za 5 let začnou tyto početně nejslabší ročníky za více než 100 let chodit do škol.

Co to způsobí? Počet učitelů ve škole je závislý na průměrném počtu žáků ve třídách daného stupně každé školy, tzv. naplněnosti tříd. Buď klesne naplněnost, nebo samotný počet tříd. Obojí znamená propouštění. Alespoň ve školách, které netrpí nedostatkem učitelů, které poskytují svým žákům to nejlepší, co mohou, pomocí moderních vyučovacích metod a zejména prostřednictvím nadšených zapálených pedagogů, o které nemají nouzi. Jásat bude možná jenom ministr financí, miliardy nevyužité na školství se jistě hodí jinde.

Výhled pro české školy lichotivý rozhodně není. Zaniknou díky nízké porodnosti vesnické malotřídky? Sloučí se městské školy? Stanou se z městských škol vesnické malotřídky? Založí si školy vlastní PR oddělení, aby v rámci konkurenčního boje a boje o přežití dostaly žáky pod svá křídla? A proč se o problému malého počtu novorozenců více nemluví a nepíše? Proč nemá ministerstvo školství strategii útlumu 2030-?

Možná je to tím, že Praze a jiným metropolím se uleví. Nebo se chystá nějaká silná dětská migrační vlna ze zahraničí? Netuším. V naší škole máme dvě třídy v každém ročníku. Naplněnost přes 20. Letos se v naší obci zatím narodily 4 děti. Přibýt jich moc nemá. Bude to za 6 let stačit alespoň na 1 třídu?

Pravdou je, že na podporu porodnosti ministerstvo školství nestačí. Pokud bude pokles počtu narozených dětí pokračovat, jsem zvědav, kdo bude vydělávat na rostoucí důchody a další sociální vymoženosti dnešní doby.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz